Data modyfikacji:

Barek w salonie. Pomysły, inspiracje i aranżacje

Lekki i zgrabny model na kółkach, efektowna zabudowa, a może coś zupełnie nietypowego? Jeśli szukasz pomysłu na barek w salonie, masz do wyboru sporo ciekawych opcji. Zobacz, jakie barki cieszą się popularnością wśród inwestorów i poznaj kilka niesztampowych rozwiązań, które mogą się okazać idealną receptą na fajny barek w salonie.
barek w salonie
Barki to elementy wyposażenia wnętrz, które służą przechowywaniu i wyeksponowaniu butelek z alkoholami. Najczęściej stanowią część wystroju pokoju dziennego czy jadalni. Barek może być nie tylko praktycznym dodatkiem do aranżacji, który sprawdzi się podczas domowych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Meble tego typu mogą także ciekawie urozmaicić wystrój domu, a dodatkowo dla kolekcjonerów są dobrym sposobem na wyeksponowanie zgromadzonych szlachetnych trunków. Jeśli szukasz pomysłu na barek w salonie, poniżej znajdziesz garść inspiracji.

Barek w formie komody lub witryny

To jeden z popularniejszych sposobów na barek. Przeszklone witryny lub komody pozwalają wyeksponować i przechowywać kolekcję trunków w bezpieczny sposób. Dobrym rozwiązaniem są komody wyposażone w wewnętrzne oświetlenie, za pomocą którego można dodatkowo podkreślić zgromadzone butelki i ułatwić sobie przeszukiwanie zasobów. Jeśli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania, fajnym pomysłem na barek mogą być wysokie i wąskie witryny przeszklone z czterech stron. Witrynki tego typu są dobrym pomysłem, jeśli nie chcesz borykać się z kurzem osiadającym na butelkach. Jest to zatem szczególnie dobra opcja dla kolekcjonerów trunków.

Mały barek w salonie – model na kółkach

To bardzo sprytne rozwiązanie. Stoliki tego typu, często nazywane także wózkami kuchennymi, są bardzo funkcjonalne i ułatwiają serwowanie alkoholu oraz przystawek. Najczęściej są wyposażone w dwie lub nawet trzy półki, więc na barku tego typu można ustawić szklanki, butelki z alkoholem oraz zasobnik na lód i wszystko to łatwo przetransportować z kuchni do salonu czy jadalni.

W tej kategorii znajdziesz wiele efektownych i praktycznych barków. Ciekawym przykładem mogą być modele drewniane, wyposażone dodatkowo w szuflady, w których wnętrzu można przechowywać drobne akcesoria do serwowania alkoholi, jak np. korkociągi czy miarki barmańskie.

Wyraźnym trendem wśród barków tego typu są konstrukcje osadzone na metalowej ramie w kolorze złota. Ich dopełnieniem są szklane lub konglomeratowe półki imitujące np. marmur. Modele utrzymane w takiej estetyce prezentują się szalenie elegancko i są dobrym dopełnieniem stylizacji wnętrz, w których nie brakuje minimalistycznych i nowoczesnych rozwiązań.

Natomiast jeśli cenisz sobie elementy wystroju utrzymane w stylu industrialnym, wśród omawianych modeli na kółkach znajdziesz warianty, które idealnie wpiszą się w styl loftowy. W takim wydaniu barki osadzone są na metalowych podstawach wykończonych na czarno, a ich półki wykonane są z wyraźnie szczotkowanego naturalnego drewna, co zapewnia im nieco surowy wygląd.

Barek w salonie – zabudowa z półkami na wino

To propozycja dla osób, które cenią sobie solidne rozwiązania. Zabudowy barków najczęściej są wykonane z drewna. Można je osadzić np. na jednej ze ścian w salonie, a w mniejszych mieszkaniach taka zabudowa może stanowić integralną część wyspy kuchennej, która oddziela kuchnię od salonu. Barek w salonie w zabudowie jest nie tylko wytrzymały i solidny. Konstrukcje tego typu często są wyposażone w efektownie skomponowane kombinacje niewielkich półeczek na trunki, jakie znamy z klimatycznych winiarni. To dodatkowo podnosi walory dekoracyjne całej zabudowy, a poza tym urozmaici stylizację pokoju dziennego.

Nietypowe pomysły na barek w salonie

Poza wspomnianymi wyżej popularnymi rozwiązaniami, w sprzedaży znajdziesz także kilka niesztampowych pomysłów na barek w salonie.
  • Stolik-barek – to ciekawa opcja, jeśli w twoim pokoju dziennym brakuje miejsca na dodatkowy mebel. Na rynku dostępne są stoliki kawowe wyposażone w schowki, które mogą pełnić funkcję barków. W ten sposób oszczędzisz cenną przestrzeń w pomieszczeniu.
  • Barek w formie globusa – to z kolei propozycja dla osób ceniących sobie naprawdę niesztampowe rozwiązania. Barki tego typu najczęściej wykonane są z drewna i osadza się na podstawie umieszczonej na kółkach. Ich estetyka i wykonanie nawiązują do starych globusów, jakie stanowiły element wystroju dawnych bibliotek czy pracowni uczonych. We wnętrzu takiego globusa znajduje się skrytka na butelki. Jeśli szukasz barku, który nada aranżacji pokoju dziennego naprawdę niebanalny charakter, to może być dobry trop.
  • Sofy i narożniki z barkiem – producenci mebli i elementów wystroju prześcigają się w oferowaniu coraz to funkcjonalniejszych rozwiązań, dzięki którym można w efektywny sposób wykorzystać nawet niewielką przestrzeń. Takim sprytnym sposobem na barek w salonie, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, może być sofa lub narożnik z wbudowanym barkiem. Jak to wygląda w praktyce? Z reguły barki są rodzajem zabudowanej szuflady lub schowka osadzonego np. w podłokietniku.
Który z powyższych pomysłów najbardziej ci się podoba? Barek w salonie może okazać się nie tylko funkcjonalnym rozwiązaniem, ale także kolejnym elementem wnętrzarskiej układanki, dzięki któremu stylizacja nabierze jeszcze ciekawszego charakteru. Poszukując fajnego pomysłu na barek do swojego salonu, warto dopasować go np. do stolika kawowego. Modele nawiązujące do siebie estetycznie dodatkowo podkreślą kącik wypoczynkowy na tle pokoju dziennego.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny