Data publikacji:

Pokój dzienny. Inspiracje i aranżacje

Jak urządzić pokój dzienny? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale jeśli szukasz sposobu na aranżację pokoju dziennego, warto poznać kilka sprawdzonych wnętrzarskich zasad oraz garść inspiracji. Zobacz pomysły na kolory, dodatki i meble do salonu.


pokój dzienny

Kolory do pokoju dziennego

Nie ma jednej sprawdzonej kolorystycznej recepty na aranżację pokoju dziennego. Wśród wnętrzarskich trendów znajdziesz kilka sprawdzonych tropów, które mogą być dobrą inspiracją. Do najpopularniejszych rozwiązań należą obecnie styl skandynawski, boho i rustykalny. Bazę kolorystyczną wszystkich tych estetyk stanowi jasna paleta. Biel, beż i jasne odcienie szarości są świetnym tłem dla aranżacji. Co więcej, stawiając na jasne kolory, zwłaszcza w małym pokoju dziennym, uzyskasz korzystne złudzenie optyczne – pomieszczenie wyda się jaśniejsze i bardziej przestronne.


Modnym rozwiązaniem, które może dać naprawdę spektakularny efekt, są ciemne kolory ścian. Grafit, butelkowa zieleń czy wręcz czerń to chętnie stosowane rozwiązania, chociaż musisz wiedzieć, że ciemne kolory są trudniejsze do ogrania w aranżacji wnętrz, niż ich jasne odpowiedniki. Ciemny kolor może zdominować i nieco przytłoczyć aranżację, dlatego dobrym pomysłem jest miejscowe stosowanie barw tego typu np. na jednej ścianie za sofą.

Meble wypoczynkowe do salonu

W aranżacji pokoju dziennego wszystko kręci się wokół kompletu wypoczynkowego. Sofa i fotele czy sam narożnik stanowią centrum domowego wypoczynku. Jeśli chcesz, zaaranżować naprawdę wygodny salon, dobrze się zastanów przed zakupem, które rozwiązanie będzie najlepsze.
  • Sofa czy narożnik? Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami nie jest łatwy. Narożniki z reguły zajmują więcej miejsca i zapewniają dużą wygodę, a do tego można je rozkładać w taki sposób, aby stworzyły komfortowe miejsce do spania. Jest to zatem świetna opcja, jeśli urządzasz duży pokój dzienny. Klasyczna sofa z kolei jest bardziej mobilna – to z reguły mniejszy i bardziej kompaktowy mebel od narożnika, więc bez trudu można zmienić jego lokalizację w trakcie przemeblowania.
  • Dwie sofy zwrócone do siebie równolegle lub prostopadle, to rozwiązanie aranżacyjne typowe dla stylu hampton. W ten sposób można zaaranżować naprawdę wygodny kącik wypoczynkowy, który nie tylko zapewni komfort użytkowania, ale też będzie prezentował się świetnie.
  • Sofa i fotele to klasyczne salonowe zestawienie. Ciekawym pomysłem jest wybór sofy i foteli w różnych kolorach czy pochodzących z innych kompletów. Dzięki temu kącik wypoczynkowy będzie bardziej różnorodny i możliwe będzie np. dodanie do stylizacji nieco więcej koloru.
  • Pufy z kolei to dobre uzupełnienie aranżacji. Mogą pełnić funkcję dodatkowych siedzisk, gdy odwiedzą cię goście lub podnóżków podczas relaksu na sofie. Niewielkie pufy można wsunąć pod stolik kawowy czy szafkę, aby nieużywane nie zabierały cennej przestrzeni.

Stolik kawowy i pomocniczy

Stolik kawowy lub ława to punkt obowiązkowy w stylizacji salonu. Niezależnie, czy urządzasz mały pokój dzienny w bloku, czy stylizujesz przestronne pomieszczenie, stolik kawowy powinien znaleźć się obok kompletu wypoczynkowego.

Modnym rozwiązaniem jest kompozycja składająca się z dwóch lub trzech stolików różniących się rozmiarem blatu i wysokością. To kolejny sposób na urozmaicenie aranżacji. W takim wydaniu szczególnie ciekawie prezentują się stoliki o lekkiej konstrukcji, np. modele o okrągłych blatach, osadzone na cienkich i niewysokich nóżkach.

Dużą popularnością cieszą się także stoliki zwieńczone marmurowym blatem lub wykonanym z kompozytu imitującego naturalny kamień. Modele tego typu są szalenie eleganckie i bardzo dobrze komponują się np. ze złotymi dodatkami. Innym dobrym przepisem na stolik kawowy do pokoju dziennego są drewniane ławy czy metalowe stoliki w kolorze miedzianym.

Warto wspomnieć jeszcze o stoliku pomocniczym. To może być praktyczny dodatek do aranżacji dużego pokoju dziennego. Mebel tego typu może stanąć przy fotelu czy z boku sofy lub narożnika. To w zasadzie powinien być dość lekki mebel, który można łatwo przestawiać w zależności od zmieniających się potrzeb. W sprzedaży znajdziesz nawet modele z uchwytem, dzięki któremu stolik pomocniczy jest jeszcze praktyczniejszy.

Aranżacja pokoju dziennego: dekoracja ścian

W aranżacji pokoju dziennego w bloku czy w przestronnym domu bardzo ważne są dodatki. To one dodają stylizacji charakteru. Często stawiamy na galerię ścienną lub półki, na których eksponujemy ozdobną ceramikę, ramki ze zdjęciami i inne dekoracyjne przedmioty. To sprawdzony trop. Poniżej znajdziesz kilka innych pomysłów na pokój dzienny.
  • Tapety do pokoju dziennego to popularny sposób dekoracji ścian. Dzięki nim można poprawić akustykę wnętrza, zamaskować niedoskonałości ściany, ale przede wszystkim efektownie urozmaicić wnętrze. Popularnym rozwiązaniem jest miejscowy montaż tapet w pokoju dziennym np. na ścianach przylegających do kompletu wypoczynkowego, co sprzyja dzieleniu pomieszczenia na strefy w otwartej przestrzeni. Modne są motywy kwiatowe, zwłaszcza te na ciemnym tle, subtelne skandynawskie wzory, fototapety z naturalnym krajobrazem i wzory geometryczne.
  • Kamień dekoracyjny może mieć najróżniejszą formę – od okładzin ściennych przypominających naturalny kamień, przez betonowe płyty, aż po materiał imitujący starą cegłę. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie jest popularne w wystroju pokoju dziennego. Biała cegła na ścianie daje dość minimalistyczny efekt, ale ściana nabiera ciekawej faktury. Taka dekoracja świetnie wpisuje się w estetykę stylu skandynawskiego czy boho, natomiast cegła w klasycznej rudej kolorystyce będzie pasować do wystroju pokoju dziennego w stylu industrialnym.
  • Boazeria coraz bardziej zyskuje na popularności. Klasyczne drewniane deski zamontowane na ścianie sprawiają, że aranżacja pokoju dziennego robi się przytulniejsza i wpisuje się w rustykalne klimaty. Natomiast jeśli wolisz bardziej eleganckie rozwiązania, ciekawym pomysłem może być boazeria angielska. To lakierowane, najczęściej na biało, płyty MDF zdobione sztukaterią. Szczególnie dobrze prezentują się w zestawieniu z tapetą.

Tekstylia w aranżacji pokoju dziennego

To kolejny bardzo ważny element stylizacyjnej układanki. Nie ważne, czy czeka cię aranżacja małego pokoju dziennego w bloku, czy przestronnego salonu w domu jednorodzinnym – tekstylia to nieodłączne dekoracje strefy wypoczynkowej. Dzięki nim można wykreować w pomieszczeniu przytulną atmosferę i dodać do stylizacji więcej kolorowych akcentów.


Dywan to w zasadzie klasyk w wystroju pokoju dziennego. Zwróć uwagę nie tylko na wzór czy materiał, z jakiego będzie wykonany, ale przede wszystkim na jego rozmiar. Dobrze dobrany dywan powinien być takiej wielkości, aby przynajmniej przednie nóżki sofy czy narożnika oraz foteli znajdowały się na materiale. W takim wydaniu dywan dodatkowo optycznie podkreśli strefę wypoczynkową, nada jej pewne ramy i zapewni też poczucie komfortu podczas wypoczynku – stopy nie będą miały kontaktu z chłodną posadzką.
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pokój dzienny, aby był naprawdę przytulny, postaw na poduszki dekoracyjne, koce i pledy. Za ich pomocą możesz efektownie stylizować wnętrze, a stos poduszek będzie jak zaproszenie do relaksu na kanapie. Co więcej, poduszki dekoracyjne mogą dać ci możliwość sezonowej dekoracji pomieszczenia – poszewki można łatwo zmieniać i np. dodać do aranżacji nieco wiosennej tonacji czy bożonarodzeniowych motywów.