Data publikacji:

Białe okna w domu, czyli jak wybrać i jak dbać o białe okna w domu?

Białe okna w domu to uosobienie klasyki, elegancji i czystości. To rozwiązanie uniwersalne, pasujące do większości elewacji domów, a także do dużej części stylistyki wnętrz. Obecnie nie kojarzą się już tylko i wyłącznie z oknami w starych domach, oparły się bowiem silnej dominacji stolarki okiennej szarej, stalowej i brązowej, i nadal są na topie trendów, także w domach nowoczesnych. W artykule odpowiemy na pytania: jak dbać o białe okna? Jak czyścić białe okna? Jak dobrać białe okna do domu? Gdzie pasują białe okna?

biale okna w domu

Jak dobrać białe okna do domu, czyli gdzie pasują białe okna?

Kolor stolarki okiennej powinien współgrać z wnętrzem domu (z podłogą, listwami przypodłogowymi i z drzwiami) oraz z elewacją (orynnowaniem, dachem i parapetami zewnętrznymi). Pozwoli to zachować spójność aranżacji, ład i porządek w wystroju. Jeśli jednak planujesz jasną kolorystykę wnętrz, możesz - na zasadzie kontrastu - dobrać ciemne okna. Najpowszechniej wybierane są śnieżnobiałe ramy okienne, które znakomicie prezentują się praktycznie przy każdym odcieniu elewacji, także tym ciemniejszym. Białe profile o chłodnej barwie doskonale pasują do elewacji niebieskich, szarych i zielonych. Ciepłe odcienie bieli współgrają z elewacją beżową, kremową i piaskową. Biel rozświetla zewnętrzną ścianę domu.

Białe okna wewnątrz domu - uniwersalne rozwiązanie dla wielu stylów

Białe okna w środku stapiają się z białymi lub jasnymi ścianami. Stają się praktycznie niewidoczne, nie narzucają się oglądającemu, nie konkurują z wyposażeniem. Są modne od wieków, uniwersalne, ponadczasowe i pozwalają na dużą swobodę w kwestii aranżacji wnętrz. Doskonale pasują do wystroju w stylu klasycznym, skandynawskim, rustykalnym, angielskim i prowansalskim. Białe okna mają jeszcze dwie ogromne zalety - nie będziesz musiał ich zmieniać, gdy zmodyfikujesz wystrój domu lub mieszkania i… są one tańsze w zakupie niż kolorowa stolarka okienna. Dobrym wyborem są okna w okleinie drewnopodobnej - sprawią, że pomieszczenie będzie prezentowało się przytulnie, a za razem stylowo.

Białe okna w nowoczesnym domu - czy to pasuje?

Białe okna idealnie wkomponują się w bryłę domu pasywnego i energooszczędnego. Dziś w architekturze kładzie się nacisk na minimalizm oraz na surowe, skandynawskie wnętrza. Białe ramy okienne sprzyjają eksponowaniu innych kolorów, znakomicie komponują się z modnymi szarościami, turkusami i kolorami drewna, więc w budownictwie stają się wyrazem nowoczesnego stylu. Dodają pomieszczeniu świeżości, podkreślają charakter miejsca, jego nowość i nowoczesność.

Białe okna w drewnianym domu - tchnienie świeżości

Decydując się na białe okna w drewnianym domu, wprowadzasz do niego nutę nowoczesności, elegancji, a także podkreślasz piękno kolorytu drewna. Wiele osób, przy budowie domu drewnianego, pozostaje jednak przy ramach okiennych w naturalnych kolorach, więc gdy ty wybierzesz biel okuć, niesztampowo wyróżnisz się, rozświetlisz fasadę budynku oraz wnętrze domowych pomieszczeń. Białe okna w drewnianym domu to nuta nowoczesności w przytulnym stylu.

Jak dbać o białe okna w domu?

Kurz, deszcz i pyłki drzew stale osadzają się na szybach i ramach białych okien. Aby zachować okna w dobrej kondycji, czystości i blasku na wiele lat najważniejsza jest… systematyczność! Myjąc okna kilka razy w roku, za każdym razem dokładnie wyczyść wszystkie zakamarki. Używaj delikatnych ścierek z mikrofibry do mycia szyb i okien i pozostaw do wyschnięcia lub wycieraj do sucha miękkim papierem kuchennym.

Jak czyścić białe okna w domu?

Na rynku dostępna jest szeroka gama płynów do mycia okien. Możesz wybierać spośród tych standardowych, jak i skierować się w stronę ekologicznych płynów do mycia szyb.

Możesz też myć białe okna domowymi sposobami. Rozpuść sodę oczyszczoną w ciepłej wodzie, zmocz ścierkę lub gąbkę i przecieraj ramy okienne. Soda ma działanie wybielające. Do mycia ram okiennych dobrze sprawdza się też rozcieńczony płyn do mycia naczyń albo odrobina mydła rozpuszczona w wodzie. Nawet duży brud schodzi bez oporów. Popularne staje się także używanie urządzeń parowych do czyszczenia ram okiennych. Jest to bardzo skuteczna metoda, z jednym zastrzeżeniem - bardzo trzeba uważać, by nie zniszczyć uszczelek okiennych.

Ale uwaga! Kiedy czyścisz białe okna w domu, nie używaj do tego mleczek czyszczących, ponieważ powodują one matowienie ramy oraz jej żółknięcie. Nie stosuj także rozpuszczalników z acetonem, bo trwale uszkodzisz okno.

Zżółknięta biała rama okienna - jak ją wyczyścić?

Białe, plastikowe ramy okienne skutecznie i bezpiecznie wyczyścisz, używając octu, cytryny i sody oczyszczonej. Do pojemnika ze spryskiwaczem wlej 1,5 szklanki wody, 1/3 szklanki octu, łyżeczkę płynu do mycia naczyń i 2 łyżki soku z cytryny. Spryskaj ramy i wytrzyj miękką ściereczką. Jeśli białe ramy okienne twoich okien wymagają bardziej zdecydowanego działania, przygotuj wilgotną papkę z sody, soku z cytryny oraz octu i za pomocą gąbeczki nanieś ją na ramę. Pozostaw na kilka minut, zetrzyj wilgotną ściereczką i wytrzyj do sucha.

Jeśli zdecydujesz się na białe okna do swojego domu - nie miej obaw - eksperymentuj z dodatkami na zewnątrz budynku oraz w środku na dowolny sposób i nieskończoną ilość razy. Możesz na przykład zamontować zielone okiennice i nadać domowi styl rodem z Włoch, a gdy zatęsknisz za klimatem polskiej wsi, zmień okiennice na ciemne drewniane. Białe okna to inwestycja na lata. Zawsze znajdziesz styl, który będzie do niech pasował, bo biel jest ponadczasowa.

Autorka: Ewa Doniec