Data modyfikacji:

Aranżacje pokoju z biurkiem pod oknem

Twoje biuro czy pokój dziecka nie są zbyt ustawne i mało w nich miejsca? W takim przypadku liczy się każdy kawałek przestrzeni. Czasem nie ma innego rozwiązania jak postawić biurko pod oknem, szczególnie na poddaszu. Czy taka aranżacja to dobry pomysł? Jak odpowiednio ją zaplanować? Zapraszamy do poniższego poradnika po garść wskazówek.

biurko pod oknem

Przeczytaj również: Co nad łóżko w sypialni? Pomysły na aranżację

Biurko pod oknem – czy to dobry pomysł?

Istnieje wiele porad dotyczących tego, jak ustawić biurko względem okna. Niektórzy sądzą, że osoby praworęczne powinny mieć biurko ustawione lewym bokiem do okna, a leworęczne prawym bokiem do okna – dzięki temu nie zasłania się naturalnego światła wpadającego przez okno. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to biurko pod oknem też może się sprawdzić. Widoki za oknem mogą nas relaksować i pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Jeśli jednak to cię dekoncentruje, to pomyśl o roletach. Ponadto, dzięki ustawieniu biurka pod oknem, masz dużo naturalnego światła, a twoje oczy podczas pracy znacznie mniej się męczą.  

Blat pod oknem jako biurko – pomysły na aranżację 

Jeśli masz zamiar stworzyć swoje miejsce pracy pod oknem, to nie musisz kupować biurka. Świetnie sprawdzi się też sam blat, który możesz ustawić na dwóch szafkach. Takie biurko gwarantuje o wiele więcej miejsca. Ponadto jest znacznie tańsze i można je dowolnie modyfikować, np. dokupując zamykane szafki pod blat. 
Jeśli nie masz okna na całej ścianie, to po jego bokach warto powiesić kilka półek lub szafek. Potrzebujesz wyjątkowo dużo miejsca? Pokuś się o zawieszenie półek aż pod sam sufit – niektóre z nich możesz dodatkowo uzupełnić plakatami czy roślinami. Wówczas całe miejsce do pracy nabierze jeszcze więcej przytulności. Po bokach okna nie zalecamy wieszać głębokich, zamykanych szafek – mogę one sprawiać, że do pokoju będzie wpadać mniej światła. 


Przeczytaj także: Kreatywne pomysły na małe biuro
Co więcej, blat pod oknem jako biurko to świetne rozwiązanie do pokoju kilkorga dzieci lub do biura, w którym jest mało miejsca, a trzeba pomieścić więcej osób. Wówczas przestrzenie można podzielić stojącymi szafkami umieszczonymi pod blatem. Świetnie sprawdzą się też tutaj różne kolory, np. dla jednego dziecka połowa blatu oklejona okleiną pomarańczową, a dla drugiego szarą. Wtedy każdy będzie mieć swoje miejsce, a koszty remontu nie wzrosną. 

Urządzając biurko pod oknem, warto wykorzystać też narożniki. Sprawdzi się to szczególnie wtedy, kiedy okno w pokoju jest wąskie, a przy takim biurku muszą zmieścić się przynajmniej dwie osoby.

Biurko przy oknie – jeszcze więcej inspiracji 

Pod oknem można śmiało stawiać też klasyczne biurka. Zalecamy jednak te proste, bez zbędnych nadstawek czy wysokich boków, które mogłyby ograniczać dostęp światła. Najlepiej sprawdzą się biurka na cienkich i wysokich nogach lub te z jedną szafką po boku. Ważne jest też to, aby biurko nie przekraczało wysokości parapetu. 
O czym jeszcze warto pamiętać, stawiając biurko przy oknie? O zasłonach, firankach i roletach. Zasłony nie mogą być za ciemne, ponieważ sprawią, że miejsce do pracy stanie się ciemne. Firanki z kolei nie powinny być krótkie – podczas silniejszego podmuchu wiatru będą wpadać w twarz osobie siedzącej przy biurku. Najlepsze okażą się rolety – zalecamy wybierać te w jasnych kolorach. 
Ustawienie biurka pod oknem bywa jedynym rozwiązaniem – szczególnie, jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo małe lub znajduje się na poddaszu. Jak się jednak okazuje, można ciekawie zaaranżować takie miejsce do pracy. Pamiętaj, aby zastosować się do naszych powyższych rad – dzięki nim biurko pod oknem będzie nie tylko ciekawie wyglądać, ale przy tym stanie się niezwykle praktyczne. 

Autor: Klaudia Borycka