Data publikacji:

Codzienna dekoracja stołu w salonie - nasze propozycje

Tak jak meble, podłoga czy wykończenie ścian tworzą charakter salonu, tak ostatecznego stylu nadają mu wszelkiego rodzaju dodatki. Zasłony, poduszki, kwiaty czy dekoracja stołu. Niby drobny element, ale szalenie istotny w kontekście odbioru estetycznego największego pomieszczenia w domu. Dlatego warto zadbać na co dzień o ciekawą dekorację stołu w salonie.

dekoracja stoł€

Dekoracja stołu w salonie

Estetyka domowego gniazdka jest równie ważna jak czyste ubranie, sprawny samochód czy regularna wypłata na czas. Lubimy mieć wszystko jak należy, dlatego domowe dekoracje dobieramy starannie i z pomysłem. Salon to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Centrum spotkań, spędzania wolnego czasu, a często i wspólnych posiłków czy rozwiązywania trudnych problemów. Salon jest też pomieszczeniem mocno reprezentatywnym, bo to w nim przyjmujemy gości. Dlatego szczególnie dbamy o porządek i estetykę tego miejsca, a zastosowane tam dekoracje mają przyciągać uwagę, być dobrej jakości i zostać wybrane z gustem i smakiem. W tym materiale skupimy się na dekoracjach salonowego stołu.

Stół codzienne udekorowany kwiatami

Chyba nie ma lepszej dekoracji stołu w salonie na co dzień niż kwiaty. Naturalne, kolorowe, pachnące i cudownie wyglądające. Duży bukiet umieszczony w kolorowym, ozdobnym wazonie na środku dużego stołu. To już w samych słowach jest ekstra pomysł. Jakie kwiaty wybrać? Najlepiej nasze ulubione, chociaż świetnie sprawdzają się goździki, anturium, żonkile, tulipany czy ostróżki. Warto je łączyć z ozdobnymi liśćmi, jak monstery czy liście eukaliptusa. Rozwiązanie to wymaga jednak regularnej wymiany wody w wazonie w przypadku świeżych kwiatów, jak i wymiany samego bukietu co jakiś czas. Ale czego to się nie robi dla estetyki domu. Alternatywą mogą być kwiaty sztuczne. Te współczesne wyglądają naprawdę realistycznie i niejedna osoba pomyli się, patrząc na naszą kompozycję.

Kwiaty trzeba umieścić w wazonie i to on jest kluczowym elementem dekoracji stołu w salonie. Możemy zdecydować się na duży, kryształowy wazon Bohemia regularnie rozszerzający się ku górze lub wybrać komplet trzech sztuk ozdobnych wazonów ceramicznych Flower Art w kolorze białym. Pierwszy prezentuje się bardzo okazale, zaś komplet trzech sztuk cechuje wyjątkowa delikatność. Pamiętajmy! Kwiaty o długich łodygach wstawiamy do wysokich wazonów. Te z krótszymi, możemy umieścić np. w kilku mniejszych wazonikach ustawionych blisko siebie.

Alternatywa dla kwiatów? Mossarium, czyli las w szklanej kuli

Alternatywa – mossarium, czyli fragment lasu zamknięty w szklanym naczyniu. To ciekawe i bardzo oryginalne urozmaicenie salonowego stołu. Szklane naczynie, najczęściej okrągłe lub walcowate, wypełnione jest skarbami lasu. Ziemią, liśćmi, gałązkami, mchem, szyszkami, paprocią i wszystkim innym, co można spotkać w polskim lesie. Każde mossarium wykonywane jest ręcznie i na pewno drugiego takiego samego nie spotkamy.

Mossarium nie wymaga wiele zaangażowania od domowników, co jest dodatkowym atutem. W zależności od stworzonej kompozycji czasem wystarczy je podlać raz w miesiącu, a innym razem okazjonalnego zroszenia wodą. Zawsze dostaniemy instrukcję do naszego mossarium, jak się z nim obchodzić. A jak będzie ono wyglądało na salonowym stole? Postawione na ozdobnej serwecie czy drewnianej podstawce, na pewno będzie przykuwać uwagę swoją niepowtarzalnością rozwiązania. Naturalna zieleń lasu ożywi pomieszczenie i stanie się centrum uwagi. No i nikt z zaproszonych gości nie odważy się nie zauważyć naszego mossarium.

Świece elementem dekoracyjnym stołu w salonie

Szukając inspiracji, nie zawsze trzeba patrzeć na przyrodę. Jednym z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych są świeczki. Świeczki w każdym kolorze i rozmiarze, ale ustawione w przemyślany sposób razem z dodatkami. Kluczowy będzie tutaj ich kolor.

Mamy dużo szarości, można ją wzbogacić dodatkami w kolorze zieleni lub żółci. Postawiliśmy na dużo bieli? Świetnie odnajdą się czerwone czy błękitne dodatki. I właśnie razem ze stylem wybranych dodatków, powinny zostać dobrane kolorystycznie świece na salonowy stół.

Warto wybrać zestaw kilku grubych świeczek o różnych wysokościach. Komplet świec pieńkowych stearynowych Adpal pozwoli na ich różnorodną kompozycję poprzez ustawienie czy skomponowanie z pozostałymi dodatkami – tacą, małym wazonikiem z kwiatami czy małą roślinką doniczkową. Świeczki szczególnie dobrze wyglądają postawione np. na okrągłej drewnianej tacy bambusowej (ale srebrna czy mosiężna taca też ma swój urok).

Alternatywą dla tradycyjnych świec z knotami, są świece LED. Komplet świec na baterie to idealne rozwiązanie, gdy lubimy wieczorami spoglądać na bezwonny migotający płomień. Decoking świeca LED zestaw 4 sztuk plus pilot to fajny komplet dekoracyjnych świec LED, które za sprawą pilocika w zestawie, włączymy i wyłączymy, siedząc wygodnie na kanapie czy fotelu. Świece wykonano bardzo starannie, dlatego z powodzeniem mogą one stanowić dekorację salonowego stołu.

Drewno, bieżniki, serwety

Co jeszcze nadaje się na dekoracyjne ozdoby stołu w salonie? Drewniane dodatki od zawsze są mile widziane. Oprócz wspomnianej tacy można zastosować drewniane podkładki pod napoje, krążek drewna jako podstawkę pod świece, drewniane figurki, małą drewnianą osłonkę na doniczkę czy drewniane misy i patery. Nie po to kupujemy elegancki stół, by przykryć go obrusem. Te poza oficjalnymi świątecznymi posiłkami nie są już tak popularne w nowoczesnym wystroju wnętrza. Zamiast tego stosuje się ozdobne serwety czy bieżniki, które mogą być uzupełnieniem dekoracji stołu w salonie.

 

Autor: Krzysiek Wróbel