Data publikacji:

Czym usunąć klej z powierzchni? Polecane metody na usunięcie kleju

Usunięcie naklejki, prace z tzw. „Kropelką” czy używanie taśmy – wszystko to może sprawić, że na powierzchni pozostaną szpecące i trudne do usunięcia resztki kleju. Na szczęście i na takie uporczywe zabrudzenia są sposoby. Przeczytaj, czym usunąć klej – z plastiku, po taśmie, klej na gorąco czy np. klej „Kropelka”.
czym usunąc klej

Czym usunąć klej z plastiku?

Pytanie, czym usunąć klej z plastiku jest dość ogólne – wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju kleju powstała plama. Niemniej warto wypróbować następujące środki:
  • Aceton
Różnego typu kleje łatwo usuniesz przy pomocy acetonu. Pamiętaj jednak, aby najpierw upewnić się, czy aceton nie zmatowi lub nie zmieni koloru powierzchni. W tym celu użyj go w niewidocznym miejscu.
  • Ocet
Jeśli boisz się, że aceton zniszczy plastik, to możesz sięgnąć po domowy preparat z kuchennej półki, czyli po ocet. Zamocz wacik w occie, a potem przyłóż do plamy z kleju i pozostaw na kilka godzin. Następny krok to starcie kleju przy pomocy szczoteczki.
  • Olej
W przypadku resztek kleju po naklejce czy taśmie świetnie może sprawdzić się zwykły olej. W tym przypadku nie musisz upewniać się, czy płyn nie zniszczy powierzchni – olej jest bezpieczny i z całą pewnością nie wywoła żadnych szkód. Pozostaw go na zabrudzeniu na kilka godzin, a następnie umyj plastik gąbką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń.

Czy usunąć klej po taśmie?

Choć taśma może wydawać się „niegroźna”, w istocie jej użycie może pozostawić trudne do usunięcia zabrudzenia. Czym usunąć klej po taśmie, aby nie zniszczyć powierzchni?
  • Majonez
Jednym z najlepszych środków do usuwania plam po taśmach domowego użytku jest zwykły, domowy majonez. Aby zadziałał, należy nałożyć go odrobinę na wybrane miejsce, a następnie pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy porządnie wyszorować powierzchnię płynem do mycia naczyń i szorstką gąbką.
  • Benzyna ekstrakcyjna
Czym usunąć klej po taśmie, jeśli sposób z majonezem okazał się nieskuteczny? W takim przypadku musisz sięgnąć po silniejszy środek, czyli po benzynę ekstrakcyjną. Przyłóż do zabrudzenia wacik nasączony benzyną na około minutę, a następnie zetrzyj taśmą resztki kleju. Zamiast benzyny możesz też użyć uniwersalnego rozcieńczalnika. Uwaga! Pamiętaj, żeby najpierw zastosować benzynę w niewidocznym miejscu i upewnić się, czy nie uszkodzi powierzchni.
  • Specjalistyczny zmywacz do kleju
Ostatecznie możesz też sięgnąć po specjalistyczny zmywacz do pozostałości kleju. Przykładowe produkty tego typu to spraye firmy Tesa albo Soudal.

Czym usunąć klej „Kropelka”?

Klej typu „Kropelka” lub „Super Glue” jest znany ze swojego fantastycznego i szybkiego działania, ale również z trudności, jaką sprawia jego usunięcie. Czym usunąć klej „Kropelka”?

To, czego potrzebujesz, to zmywacz do paznokci z acetonem oraz patyczek kosmetyczny. Zamocz patyczek w zmywaczu, a następnie delikatnie przykładaj go do plamy.

Czym usunąć klej po naklejce?

A co, jeśli twoim problemem jest klej po naklejce, np. na słoiku? W takiej sytuacji rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy, że nałożysz na plamę odrobinę majonezu albo oleju, a po kilku godzinach ściągniesz resztki naklejki wraz z klejem przy pomocy ręcznika papierowego. Jeśli to nie wystarczy, przetrzyj powierzchnię gąbką z płynem do mycia naczyń.

Czym usunąć klej na gorąco?

Klejenie na gorąco jest niezastąpione podczas różnego rodzaju prac, ale niestety i ono może pozostawić po sobie brzydkie ślady na powierzchniach. Czym usunąć klej na gorąco, aby po takich działaniach nie pozostała brzydka pamiątka?
  • Ponowne nagrzanie
Klej na gorąco można oderwać „na siłę”, ale ten sposób zazwyczaj skutkuje zniszczeniem powierzchni. Aby tak się nie stało, najpierw ponownie rozgrzej klej – np. suszarką. Kiedy stanie się płynny, ściągnij go za pomocą drewnianej łyżki albo szpatułki.
  • Ocet spirytusowy
Klej na gorąco możesz usunąć również octem spirytusowym. Delikatnie wylej ocet na wacik, a potem przecieraj zabrudzone miejsce.
  • Profesjonalne środki
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie jest skuteczny, spróbuj usunąć plamę przy pomocy specjalistycznych preparatów, takich jak np. Melitta Perfect Clean Liquid.

Czym usunąć klej montażowy?

Jednym z trudniejszych zabrudzeń są ślady po kleju montażowym – niezastąpionym przy każdym większym remoncie.

Jeżeli resztki kleju montażowego są obecne na starej powierzchni, warto spróbować je usunąć mechanicznie, poprzez szorowanie drucianą myjką albo po prostu ostrą szczotką. Gdy to okazuje się nieskuteczne, można sięgnąć po zwykłą szpachelkę.
W przypadku pojawienia się świeżych plam na powierzchniach, których nie chcesz niszczyć, możesz sięgnąć po:
  • Ściereczki Swipex
To świetny, niezastąpiony podczas remontów produkt. Chusteczki nasączone są mieszaniną rozpuszczalników, więc cechuje je wysoka skuteczność. Nadają się do usuwania kleju montażowego z rąk, narzędzi i powierzchni stałych, ale nie zaleca się ich stosowania na niezabezpieczonym drewnie albo kamieniu naturalnym.
  • Spray Sealant Remover (Soudal)
To spray na bazie terpenów. Może być używany do usuwania kleju montażowego z ceramiki, tworzyw sztucznych, szkła oraz wielu innych powierzchni (ale zawsze warto zrobić mały test i sprawdzić, czy nie pozostaną ślady). Takim produktem usuniesz nie tylko świeże zabrudzenia, ale również te starsze – pod warunkiem, że najpierw je lekko zetrzesz.

Czym usunąć klej montażowy, jeśli zdążył już przyschnąć, a ty nie masz przy sobie specjalistycznych środków? W takiej sytuacji możesz sięgnąć po spirytus salicylowy albo rozcieńczony aceton. Jeśli z kolei i to nie pomoże, sprawdzić się może benzyna ekstrakcyjna.
Autor: Robert Wojtaś