Data modyfikacji:

Płyta laminowana na ścianę w kuchni: inspiracje

Szukasz alternatywy dla płytek na ścianie w kuchni? Postaw na płytę laminowaną. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które ma wiele zalet. Zobacz, dlaczego warto zamontować płytę laminowaną na ścianę w kuchni oraz poznaj kilka inspirujących rozwiązań z laminatem w roli głównej.
płyta laminowana na ścianę w kuchni
Płytki ceramiczne to powszechnie stosowany materiał do wykończenia ścian. Gwarantują świetny wygląd, dobre zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią czy wreszcie są łatwe w utrzymaniu w czystości. I chociaż tak wiele zalet przemawia na korzyść płytek, wielu inwestorów sięga po nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie płyta laminowana zamiast płytek na ścianę w kuchni.

Jaka płyta laminowana na ścianę?

Płyta laminowana to materiał powszechnie stosowany do wykończenia blatów kuchennych. Od pewnego czasu materiał ten zyskał w meblarstwie nowe przeznaczenie – płyty tego typu stosuje się do wykończenia powierzchni ścian w kuchni.


Przeczytaj także: Kolor w kuchni - łatwy przepis na aranżację idealną


Na kuchenne ściany z reguły trafia materiał wykonany z płyty wiórowej bądź MDF, pokryty warstwą dekoracyjnego i wytrzymałego laminatu. Płyty tego typu są dość cienkie i mają grubość około 10 mm. Wykonuje się je na wymiar, aby po zamontowaniu w kuchni uzyskać gładką i równomierną powierzchnię pozbawioną spoin.

Płyta laminowana na ścianę zamiast płytek – czy warto?

Zanim zdecydujesz się na zamontowanie płyty laminowanej na ścianę zamiast płytek, zobacz, jakie mocne i słabsze strony ma to rozwiązanie.

Zalety:

  • Płyta jest odporna na działanie wysokich temperatur oraz tłuste plamy, dlatego nie musisz się obawiać, że w efekcie gotowania na jej powierzchni powstaną odbarwienia. Co więcej, kolor laminatu wykazuje się znaczną stabilnością, co oznacza, że nie płowieje z czasem. Ściana wykończona przy użyciu materiału tego typu będzie się więc prezentować doskonale przez długi czas.
  • Łatwo utrzymać ją w czystości – czyszczenie powierzchni laminowanych nie jest kłopotliwe. Płyty montuje się w bezspoinowy sposób, co oznacza, że zabrudzenia i kurz nie wnikają w wąskie szczeliny, jak to się dzieje w przypadku fug między płytkami. W efekcie sprzątanie jest znacznie łatwiejsze. W codziennej pielęgnacji laminowanych powierzchni wystarczy zastosować zwilżoną ściereczkę oraz uniwersalny środek czyszczący.
  • Materiał łatwo poddaje się obróbce, więc płytę można bez trudu dostosować do warunków architektonicznych pomieszczenia. Płyty tego typu przygotowuje się na wymiar, co pozwala na precyzyjne wykończenie ściany między blatem a szafkami.
  • Brak fug czy spoin minimalizuje ryzyko przenikania wilgoci oraz powstawania uszkodzeń.
  • To budżetowe rozwiązanie – przygotowanie na wymiar oraz montaż płyty laminowanej na ścianie w kuchni jest znacznie tańsze, niż w przypadku układania płytek. Wydatek ten zamyka się z reguły w kwocie rzędu kilkuset złotych.
  • Szerokie możliwości aranżacyjne – laminat występuje w najróżniejszych wzorach i kolorach, dlatego za pomocą płyt tego typu możesz wykończyć kuchnię zgodnie ze swoimi potrzebami. Płyta na ścianie może powielać ten sam motyw, jaki zostanie wykorzystany na laminacie na blatach lub frontach kuchennych. W ten sposób łatwo urządzisz spójną aranżację.

Wady:

  • Ograniczenia stosowania – płyty ścienne laminowane nie powinny być stosowane, jeśli w kuchni znajdzie się również klasyczna kuchenka gazowa. 

Płyta laminowana na ścianę w kuchni – pomysły na aranżację

  • Płyta imitująca drewno

To najpopularniejszy wariant, w jakim stosuje się płytę laminowaną na ścianach w kuchni. Materiał bardzo wiernie oddaje strukturę i naturalny rysunek drewna, a jednocześnie zapewnia bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. W rezultacie możesz uzyskać wymarzony rezultat dekoracyjny bez obaw o poplamienie czy uszkodzenie materiału wykończeniowego.

Szczególnie ciekawy i minimalistyczny efekt można uzyskać, jeśli płyta laminowana na ścianie będzie wykończona w taki sam sposób, jak blat kuchenny. Kuchnie w takim wydaniu prezentują się szalenie ciekawie. Do laminatu odwzorowującego rysunek drewna dobrze pasować będą jednokolorowe szafki kuchenne, np. białe czy czarne. Rozwiązania tego typu są stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach inspirowanych najnowszymi trendami, np. w połączeniu z meblami kuchennymi wykończonymi na wysoki połysk.

  • Płyta imitująca kamień

Laminat może również dobrze imitować kamień. Naturalny materiał jest jednym z droższych, jakie stosuje się w aranżacji wnętrz. Wykończenie ścian przy użyciu kamienia to koszt rzędu kilkuset złotych za metr bieżący, co w porównaniu z cenami laminatu, jest naprawdę dużym wydatkiem.

Popularnym rozwiązaniem jest laminat odwzorowujący jasny marmur. Materiał w takim wydaniu daje subtelny efekt oraz stanowi dobre i stonowane tło dla całej aranżacji wnętrza. W zestawieniu z laminatem tego typu dobrze prezentować się będą bardziej klasyczne szafki, np. z frontami zdobionymi frezami.

  • Jednokolorowa płyta

Innym ciekawym sposobem może być płyta laminowana jednobarwna. Takie rozwiązanie będzie szczególnie dobrym pomysłem, jeśli urządzasz minimalistyczną czarno-białą kuchnię. Białe szafki kuchenne przełamane czarnym laminowanym blatem i płytą laminowaną na ścianie będą prezentować się minimalistycznie i elegancko.
Jak widzisz, płyta laminowana na ścianę zamiast płytek może być ciekawym sposobem na wykończenie kuchni. Materiał ma wiele zalet, co przy niewysokim koszcie zakupu sprawia, że warto brać go pod uwagę, poszukując idealnych rozwiązań do swojego mieszkania. 


Przeczytaj także:
  1. Kuchnia na wymiar. Ile kosztuje? O czym pamiętać?
  2. Jaki kupić stół do małej kuchni?
  3. Jaką fototapetę do kuchni wybrać?
  4. Co na ścianę w kuchni? Modne rozwiązania na kuchenne ściany
  5. Jak zaaranżować kuchnię retro?
  6. Marmur w kuchni. Pomysły na aranżację

Autor: Kamila Zalińska-Woźny