Data modyfikacji:

Drzwi bezprzylgowe a przylgowe - jakie są różnice?

Drzwi wewnętrzne to niepozorny element mieszkania. Często wybierane są spontanicznie, w oderwaniu od reszty mieszkania. Tymczasem w bardzo dużym stopniu wpływają na odbiór stylistyki wnętrza, a za ich pomocą można m.in. powiększać optycznie pomieszczenie, ukrywać wejście do pokoju czy uzyskiwać gładką ścianę. Podpowiadamy, jaka jest różnica pomiędzy drzwiami bezprzylgowymi a przylgowymi.

drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe a przylgowe – różnice

Przez długi czas w katalogach wnętrzarskich dominowały drzwi przylgowe. Nawet dziś ich konstrukcja nazywana jest klasyczną i wciąż dominuje w domach i mieszkaniach. Czym jednak różnią się drzwi przylgowe i bezprzylgowe? Czym jest w ogóle przylga?

Aby rozróżnić konstrukcje obu skrzydeł, wystarczy spojrzeć na ich krawędź, czyli część, w której zamontowany jest zamek oraz rygiel klamki. Klasyczne skrzydło drzwiowe ma charakterystyczny „kołnierz”, czyli przylgę zasłaniającą szczelinę pomiędzy drzwiami i ościeżnicą. Drzwi przylgowe chowają się w ościeżnicy jedynie częściowo i wystają z niej.
Na tej podstawie łatwo rozróżnić drzwi bezprzylgowe. Skrzydła bezprzylgowe tworzą jedną linię z ościeżnicą oraz ścianą. Cała ich powierzchnia chowa się w ościeżnicy, przez co i wewnętrzna krawędź jest całkiem prosta, bez wyraźnych przetłoczeń. Drzwi bezprzylgowe najczęściej współpracują z ukrytymi zawiasami, chowającymi się w ościeżnicy. Taka konstrukcja jest znacznie nowocześniejsza, więc można ją spotkać głównie w nowych mieszkaniach.

Jak dobrać drzwi do stylistyki pomieszczenia?

Rodzaj drzwi warto dobrać nie tylko do własnych upodobań, ale i ogólnej stylistyki mieszkania. Drzwi bezprzylgowe dobrze pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Nie sprawdzą się jednak w klasycznym, rustykalnym, retro czy mocno dekoracyjnym wystroju. Mają bardzo prostą formę, która nie pasuje do mieszkań utrzymanych w stylu francuskim lub angielskim, ale w mieszkaniach o stylistyce skandynawskiej mogą sprawdzić się bardzo dobrze.

Jakie są zalety drzwi bezprzylgowych?

Różnice pomiędzy drzwiami bezprzylgowymi i przylgowymi tkwią głównie w estetyce. Te pierwsze można wykorzystać jednak w niebanalny sposób, odmieniając charakter pomieszczenia. Wybierając drzwi bezprzylgowe oraz niewidoczne ościeżnice, można niemal ukryć drzwi w ścianie, zyskując jednolitą, gładką powierzchnię. Takie skrzydło drzwiowe można dodatkowo pomalować na kolor ściany, przez co będzie przypominało bardziej część ściany niż drzwi.

To bardzo dobry sposób, by ukryć wejście do rzadko używanego lub niedostępnego dla gości pomieszczenia. Dzięki temu zabiegowi unikniesz optycznego nagromadzenia drzwi w korytarzu.


Przeczytaj także: Białe drzwi pokojowe - nowoczesne aranżacje wnętrz

Konstrukcja drzwi a szerokość ściany

Przed opracowaniem projektu warto pamiętać o tym, że nie wszędzie można zastosować drzwi bezprzylgowe z ukrytymi ościeżnicami oraz zawiasami. Konstrukcja ta wymaga odpowiedniej grubości ściany, np. 85 mm. W innym przypadku konieczne jest zastosowanie większych, wystających ościeżnic lub wybór systemu przylgowego. Przed zakupem drzwi do własnego mieszkania upewnij się, w jakiego rodzaju ścianach zamierzasz je osadzić.

Montaż drzwi bezprzylgowych

Decydując się na zakup drzwi bezprzylgowych, trzeba liczyć się także z wymianą ościeżnic. Z tego względu inwestorzy decydują się na nie na etapie wykańczania mieszkania lub gruntownego remontu. Nie da się założyć drzwi bezprzylgowych na ościeżnicę dostosowaną do klasycznych drzwi.

Warto mieć na uwadze także to, że montaż drzwi bezprzylgowych jest trudniejszy niż tych o konstrukcji przylgowej. Wynika to przede wszystkim z konieczności precyzyjnego osadzenia ościeżnicy w ścianie. Muszą być zachowane idealne kąty, bowiem szczelina pomiędzy drzwiami i ościeżnicą nie jest przykrywana przylgą. Z tego samego względu bardziej kłopotliwe jest wyregulowanie zawiasów zewnętrznych.
Po poprawnym montażu drzwi bezprzylgowych szczeliny muszą mieć na całym obwodzie identyczną szerokość. W innym przypadku o schludnym efekcie nie ma mowy. Wiele zależy od konstrukcji ścian, które muszą mieć odpowiednią nośność oraz sztywność. Jeśli z czasem osiądą, zmieni się również położenie drzwi.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze?

Który rodzaj drzwi wybrać? Nie da się osądzić, jaki typ drzwi jest lepszy. Mają one nieco inną estetykę i pozwalają osiągnąć inny efekt we wnętrzu. Drzwi bezprzylgowe optycznie powiększają pomieszczenie i pozwalają uzyskać czysty wygląd gładkiej ściany. Doskonale wtapiają się w otoczenie, co przypadnie do gustu osobom lubującym się w minimalistycznych, mało dekoracyjnych rozwiązaniach. Z drugiej strony można przecież zastosować drzwi bezprzylgowe w kontrastowym kolorze lub z rzucającymi się w oczy przetłoczeniami.

Faktem jest jednak, że drzwi bezprzylgowe najczęściej wymagają większych nakładów finansowych. Już same ościeżnice oraz zawiasy generują wyższe koszty. Trzeba też liczyć się z tym, że tego rodzaju drzwi wymagają większej precyzji osadzenia, więc nie można tego zrobić niechlujnie. Jeśli szukasz rozwiązania taniego oraz łatwego w montażu, wybierz drzwi przylgowe. Nawet nie do końca poprawnie zamontowane będą wyglądać schludnie.