Data publikacji:

Montaż drzwi zewnętrznych. Poradnik krok po kroku

Montaż drzwi zewnętrznych w bloku czy w domu to zadanie, do którego należy podejść z wielką starannością. Ważne, aby nowe drzwi były szczelne i chroniły przed włamaniami. Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Sprawdź w artykule!

montaż drzwi zewnętrznych

Montaż drzwi zewnętrznych – wszystko, co musisz wiedzieć

Montaż drzwi zewnętrznych w bloku czy w domu to dość skomplikowane przedsięwzięcie. Niewłaściwie zamocowane drzwi mogą być nieszczelne, a także zwiększać ryzyko włamania. Dlatego właśnie prace montażowe należy przeprowadzać bardzo dokładnie i starannie, stosując się do złotych zasad oraz instrukcji producenta konkretnych drzwi.

Zanim przystąpisz do montażu, dokonaj niezbędnych pomiarów. Wymiary drzwi zewnętrznych do domu są zazwyczaj o 30 mm (szerokość) i 15 mm (wysokość) mniejsze niż wymiary otworu drzwiowego. Jeśli postępujesz odwrotnie i najpierw kupujesz drzwi, a później przygotowujesz otwór, trzymaj się tej samej zasady. Zawsze jednak lepiej dokładnie zmierzyć otwór lub poprosić o pomoc doświadczonego montażystę.

Przygotuj też niezbędne akcesoria. Przydadzą ci się:

  • poziomica,
  • nóż,
  • młotek,
  • drewniane lub plastikowe kliny,
  • kołki i śruby,
  • wiertarka,
  • śrubokręty,
  • taśma malarska,
  • silikon i pianka montażowa.

Następnie przeczytaj dokładnie instrukcję dołączoną do twoich drzwi. Pamiętaj również o ich prawidłowym ustawieniu. Na przykład podczas montażu drzwi zewnętrznych w bloku zwróć uwagę na to, że muszą one otwierać się do wewnątrz. Zwróć uwagę również, czy wybrane drzwi są lewe, czy prawe.

Sprawdź również, jak wyciszyć drzwi wejściowe.

Drzwi zewnętrzne – montaż. Poradnik krok po kroku

Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Poniżej znajdziesz naszą dokładną instrukcję krok po kroku. Pamiętaj, że w razie nieścisłości zawsze powinieneś stosować się do instrukcji producenta konkretnego modelu.

Montaż drzwi zewnętrznych – przygotowanie ościeżnicy

Na początku skręć ze sobą elementy ościeżnicy. Otwór drzwiowy dokładnie odkurz i wyczyść. Następnie umieść ościeżnicę w otworze, unieruchamiając ją za pomocą przygotowanych wcześniej klinów. Aby uniknąć straty ciepła, musisz umieścić ościeżnicę w odpowiednim miejscu muru. Przy ścianie jednowarstwowej należy umieścić ją w połowie grubości muru, w przypadku ściany dwuwarstwowej – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi, a w przypadku ściany trójwarstwowej – w warstwie izolacji termicznej.

Skontroluj położenie ościeżnicy za pomocą poziomicy. Jeśli wszystko się zgadza, możesz przystąpić do wywiercania otworów w ościeżnicy oraz w ścianie. Gdy już to zrobisz, w wywiercone otwory wbij kołki i wkręć śruby za pomocą śrubokręta – po trzy na każdą stronę.

Następnie usztywnij konstrukcję, wkładając rozpórki z desek między stojaki (boczne części ościeżnicy). Uchronią one drzwi przed odkształceniem w trakcie aplikowania pianki.

Izolacja w montażu drzwi zewnętrznych

Ościeżnicę zabezpiecz taśmą malarską, a przestrzenie pomiędzy ościeżnicą a murem wypełnij pianką montażową do połowy – produkt podwoi swoją objętość. Po 24 godzinach usuń nadmiar pianki, taśmę malarską oraz kliny. Miejsca połączenia natomiast zabezpiecz silikonem.

Montaż drzwi zewnętrznych w bloku i w domu – przygotowanie progu

Ważną częścią każdych drzwi zewnętrznych jest odpowiedni próg. Szczególnie w domach jednorodzinnych warto zadbać o próg termiczny. Zamontuj go w przygotowanej wcześniej szczelinie pod drzwiami i uszczelnij.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Zakładanie skrzydła

Następnie przymocuj do ościeżnicy zawiasy, a w drzwiach umieść klamkę, zamek i szyld. Zawieś skrzydło na zawiasach, regulując je za pomocą klucza. Pamiętaj, że po zamontowaniu między drzwiami a ościeżnicą nie powinno pozostać więcej niż 0,5 mm luzu. To gwarancja bezpieczeństwa i dobrej izolacji.

Na koniec przystąp do upiększania drzwi wejściowych. Ościeżnicę wygładź i wykończ, a dokręcone śruby zabezpiecz zaślepkami.

Autorka: Olga Wacholc