Data publikacji:

Jaka farba do fug będzie najlepsza? Czym się kierować przy wyborze?

Farba do fug łazienkowych – uratowała już przed kuciem niejedną ścianę. Dodaje się ją w postaci suchego barwnika do zaprawy do fugowania, ale można też nią pomalować stare fugi. Jaka farba do fug będzie najlepsza? Sprawdźmy to!

Czytaj również: Czym wyczyścić fugi?
farba do fug łazienkowych
Kafelki w łazience to bardzo ważna decyzja – często determinują jej charakter i narzucają rozwiązania kolorystyczne. Warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem, a także dobrać odpowiednie fugi. Jaka farba do fug łazienkowych będzie najlepsza? Taka, która przede wszystkim będzie harmonizowała z armaturą i sprzętami w łazience. Powinna być też trwała i odporna na wilgoć.

Nowoczesne rozwiązanie: farba do fug łazienkowych w pisaku

Przyjrzyjmy się najpierw sposobom odnowienia starych fug. Wiele popularnych farb do wnętrz niestety nie sprawdzi się, gdy spróbujemy je nałożyć na fugi. Na pewno nie maluj fug farbą akrylową – ma niską trwałość i mniejszą odporność na warunki panujące w pomieszczeniach narażonych na wysoki poziom wilgoci.

Malowanie fug powinno odbywać się wyłącznie przy użyciu preparatów, które w swoim składzie mają spoiwa polimerowe i specjalne środki modyfikujące, dzięki którym farba do fug łazienkowych jest odporna na wilgoć i czynniki mechaniczne, takie jak ścieranie. Przed nałożeniem farby trzeba dobrze wyczyścić stare fugi oraz je odtłuścić.

Bywa też, że stare fugi są bardzo zniszczone, dlatego trzeba je uzupełnić lub skuć stare i położyć całkiem nowe – to bardzo czasochłonne i skomplikowane zadanie, dlatego łatwiej i przyjemniej skoncentrować się na odmalowaniu.

A malowanie fug jest bardzo łatwe i możesz to zrobić całkowicie samodzielnie. Wystarczy farba i odpowiedniej grubości pędzelek lub wygodny pisak, zwany przez branżę budowlaną renowatorem do fug. Możesz wybierać spośród całej palety barw oraz szukać markerów różnych producentów. Polecane marki to Mapei, Wenko lub Sidolux.

Szczególnie cenione są markery w kolorze białym – po ich aplikacji fugi naprawdę odzyskują dawną świeżość i blask. Biały renowator we flamastrze pozwala w łatwy, szybki i komfortowy sposób przywrócić fugom estetyczny wygląd bez wcześniejszego szorowania. Renowator w markerze sprawi, że kafelki odzyskają świeżość w kilka minut. Wystarczy zamalować starą fugę flamastrem. Farba do fug we flamastrze jest wodoodporna i szybko schnie. Można jej używać w kuchni i łazience, ale też na zewnątrz, np. na balkonie.

Stare, sprawdzone sposoby na renowację: czyścimy stare fugi

Drugim sposobem na przywrócenie fugom świeżości jest ich dokładne wyczyszczenie – w niektórych przypadkach przed nałożeniem farby na fugi będzie ono po prostu konieczne. Jeśli fugi pomiędzy białymi kafelkami zmieniły kolor wraz z upływem czasu i po każdym myciu nie stają się jaśniejsze, a wręcz przeciwnie – szarzeją i wyglądają nieestetycznie, trzeba je umyć. Jest kilka sposobów na to, by poprawić ich wygląd.

Zacznij od najprostszego i najbardziej dostępnego – spróbuj je wyczyścić mechanicznie. Można to zrobić za pomocą preparatów chemicznych lub substancji dostępnych w domu. Do tych ostatnich zaliczamy sodę, proszek do pieczenia lub ocet. Proszek do pieczenia mieszamy z wodą na gęstą papkę i nakładamy na fugi szczoteczką do zębów, wcierając delikatnie. Zostawiamy na około pół godziny, następnie wycieramy gąbką lub szmatką. Ocet rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1:2 i roztworem szorujemy fugi szczoteczką. Zmywamy wodą. Gotowe!


Przeczytaj także: Efekt rdzy na ścianie. Jaka farba?


Możemy też podejść do tematu ambitnie i jednak zdecydować się na wymianę starych fug. Wtedy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który zajmie się przygotowaniem zaprawy, a ty zdecydujesz tylko, jaki kolor farby do fug wybrać, a więc który pigment będzie ci najbardziej odpowiadał.

Barwnika dodaje się do zaprawy do fugowania w takiej ilości, by uzyskać pożądany odcień.