Data modyfikacji:

Efekt rdzy na ścianie. Jaka farba?

Już stal kortenowska pokazała, że rdza wcale nie musi być czymś niepożądanym. Rdzawe wykończenie elewacji może wyglądać imponująco i nowocześnie, a najlepszym tego przykładem jest elewacja Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Co więcej, efekt rdzy zdobywa coraz większą popularność również we wnętrzach. Jak uzyskać efekt rdzy na ścianie?

efekt rdzy

Do jakich wnętrz pasuje rdzawe wykończenie?

Efekt zardzewiałej farby jest mocno intensywny, dlatego nie do wszystkich wnętrz nada się jednakowo dobrze. Rdza wprowadza do stylistyki pomieszczeń sporą dozę surowości, którą idealnie przełamują  przytulne akcenty.

Najbardziej oczywistym miejscem dla farby z efektem  rdzy są wnętrza w stylu industrialnym, nowoczesne, loftowe czy rustykalne, jednak odpowiednio operując dodatkami,  można zastosować ją w wielu innych stylach.

Istotne jest też to, by z rdzawą farbą nie przesadzić. Jest ona stosunkowo ciemna, więc może optycznie pomniejszyć niewielkie lub słabo doświetlone wnętrza. Efekt rdzy na ścianach najlepiej prezentuje się w świetle słonecznym, jednak w ciemniejszych pomieszczeniach można rozświetlić ją lampkami.

Szczególnie dobrze wygląda to w przypadku farby strukturalnej, imitującej zaawansowaną korozję. Podobnie jak farby tablicowej, tak  i tej z efektem rdzy nie stosuje się w całych pomieszczeniach. Najlepiej zaakcentować nią niewielkie ścianki działowe, wezgłowie łóżka lub część za telewizorem.

Jak uzyskać efekt rdzy na ścianie?

Do uzyskania efektu rdzy na ścianie niezbędna jest specjalna farba lub tynk. W zależności od producenta, mogą one zawierać rudy pigment imitujący rdzę lub prawdziwe cząsteczki rdzy.

W drugim przypadku efekt jest bardziej naturalny, a rdza tworzy się samoistnie po dodaniu aktywatora. Dodatkowo cząsteczki metaliczne sprawiają, że ściana pełni też funkcję tablicy magnetycznej, do której można przyczepiać magnesy.


Kiedy lepszym wyborem jest farba imitująca rdzę? Przede wszystkim wówczas, gdy zależy ci na dużej gładkości ściany i możliwości szybkiego jej przemalowania. Tynk z rdzawym efektem pozostawia nierównomierną strukturę, która jest trudniejsza do usunięcia.

Efekt korozji czy stali kortenowskiej?

W zależności od sposobu nałożenia rdzawego tynku,  możemy uzyskać inne efekty. Po zmieszaniu tynku z aktywatorem i równomiernym rozłożeniu produktu na ścianie,  uzyskasz imitację stali kortenowskiej. Wymaga to zagładzenia tynku pacą w różnych kierunkach, dzięki czemu powstaną naturalnie wyglądające przebarwienia. Uzyskane w ten sposób wykończenie przypomina satynę.

Nieco bardziej kontrowersyjną techniką jest natryskiwanie aktywatora na nałożony już tynk. Nierównomierna faktura oraz miejscowe wykwity korozji wyglądają bardzo naturalnie i przypominają purchle rdzy na samochodowej karoserii. Wyjątkowo skorodowane miejsca uzyskasz dokładając punktowo tynk gąbką lub pędzlem.

Pamiętaj, że rdzawą farbę oraz tynk należy zabezpieczyć przezroczystym lakierem dekoracyjnym. Zapobiegnie on łuszczeniu i pyleniu tynku, a także ochroni odzież domowników przed zabrudzeniem. Bezbarwny lakier przyciemni ścianę, więc warto wziąć to pod uwagę już podczas aktywowania rdzy.

Co jeszcze można potraktować rdzawą farbą?

Za pomocą farby z efektem rdzy możesz odmienić wiele innych rzeczy. Pomalujesz nią m.in. drzwi, meble, ramy obrazów, kafelki czy ozdoby. To doskonały pomysł na wykorzystanie resztek farby, by stworzyć dodatki powtarzające motyw na ścianie.

Świetną bazą do przygotowania takich ozdób mogą być drewniane szkatułki, wieszaki bądź figurki.

Czytaj także:
Autor: Szymon Sonik