Data publikacji:

Jaka farba do płytek łazienkowych będzie najlepsza?

Szukasz sposobu na tanią metamorfozę łazienki? Pomaluj płytki. Okazuje się, że w sprzedaży znajdziesz wiele różnych preparatów renowacyjnych, za pomocą których w szybki sposób odmienisz wygląd pomieszczenia. Jaka farba do płytek łazienkowych będzie najlepsza? Jak malować płytki? I wreszcie, jakie kolory wybrać? Poniżej znajdziesz garść wskazówek i inspiracji na temat malowania płytek.

Całościowy remont łazienki to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Usunięcie starych elementów wystroju, zakup nowych i praca fachowca – to wszystko może zamknąć się w budżecie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli nie chcesz rujnować domowego budżetu przez metamorfozę łazienki, zobacz, jak przemalować płytki. To znacznie tańszy pomysł!

Farba do płytek łazienkowych – jaki typ preparatu wybrać?

Farby renowacyjne do płytek ceramicznych znajdziesz w ofertach wielu uznanych producentów. Produkty tego typu proponują np. marki V33, Tikkurila czy Jager. Z reguły są to preparaty powstałe na bazie żywic epoksydowych, akrylowe bądź alkidowo-uretanowe. W efekcie ich zastosowania uzyskasz wytrzymałą i odporną na wilgoć powłokę. Warto wiedzieć, że środki tego typu zapewniają pełne krycie, czyli pierwotna struktura lub kolor płytek po malowaniu będą niewidoczne. Zastanawiając się, jaka farba do płytek łazienkowych, warto postawić właśnie na preparaty renowacyjne.

Farba do płytek łazienkowych – paleta barw i inspiracje

Oferta kolorów farb do płytek łazienkowych jest znacznie uboższa, niż w chociażby w przypadku produktów do renowacji drewna czy malowania ścian. Nie oznacza to jednak, że zabraknie ci pola do popisu w kwestii doboru palety barw. Oto kilka pomysłów na malowanie płytek łazienkowych w oparciu o dostępne na rynku kolory farb.
  • Jasna skandynawska tonacja – biel i jasne odcienie beżu to jedne z najpopularniejszych kolorów farb do renowacji płytek. Barwy te idealnie wpisują się w estetykę stylu skandynawskiego i dają naturalny efekt, który stanowi ładne tło dla całej aranżacji wnętrza. Dobrym rozwiązaniem może być malowanie płytek ściennych na biało, a podłogowych na kolor beżowy. Łazienka w takim wydaniu będzie prezentować się przytulnie, zwłaszcza jeśli dobierzesz do niej dodatki typowe dla scandi, czyli drewno, rattan, wiklinę i inne naturalne akcenty.
  • Odcienie szarości i grafitu – jeśli zastanawiasz się, jaka farba do płytek łazienkowych i chcesz postawić na modne kolory, to będzie dobry trop. Szarość jest obecna wśród wnętrzarskich trendów od dłuższego czasu i wszystko wskazuje na to, że nieprędko nam się znudzi. I chociaż dla wielu ten kolor to synonim wnętrzarskiej nudy, to w praktyce okazuje się bardzo wdzięcznym i uniwersalnym tłem aranżacji. Z odcieniami szarości świetnie komponować się będą praktycznie wszystkie inne kolory. To szczególnie ważne w przypadku renowacyjnego malowania łazienki, jeśli cześć starych elementów wystroju pozostaje bez zmian. Uniwersalny kolor łatwo wpasuje się w całość.
  • Pastelowe odcienie – farba do płytek łazienkowych w odcieniach różu czy błękitu również może dać naprawdę ciekawy efekt wykończeniowy. Dobrym tropem w stylizacjach tego typu może być estetyka retro. Pastelowe kolory będą się efektownie komponować ze stylizowanymi elementami wystroju.
  • Czarna farba do płytek łazienkowych – jeśli szukasz sposobu na niesztampową i elegancką łazienkę, dobrą odpowiedzią na pytane, jaka farba do płytek łazienkowych, może być właśnie czerń. W zestawieniu z białymi ścianami wnętrze będzie prezentować się elegancko i minimalistycznie. Co ciekawe, szczególnie wyjątkowy efekt dekoracyjny możesz uzyskać, jeśli pomalujesz podłogę w łazience w czarno-białą szachownicę. Aby uzyskać taki efekt, posadzka musi być wykończona kwadratowymi płytkami o regularnym kształcie. Podczas malowania całą powierzchnię najpierw maluje się na biało, a następnie za pomocą taśmy malarskiej wyznacza się płytki, które zostaną pomalowane na czarno, zachowując wzór szachownicy.

Jak malować płytki ceramiczne?

Malowanie płytek ceramicznych za pomocą farby nie jest zadaniem trudnym i z powodzeniem możesz te prace wykonać samodzielnie. Ważne jest jednak, aby przestrzegać kilku ważnych zasad, co przełoży się na efekt końcowy.
  • Renowacja fug i usuwanie silikonu – spoiny między płytkami również będą malowane w trakcie prac renowacyjnych, dlatego zanim złapiesz za farbę i wałek, skontroluj ich stan. Jeśli w fugach znajdują się ubytki, należy je usunąć np. za pomocą elektrycznego multitoola i uzupełnić spoiny na nowo. Natomiast silikonowe zabezpieczenia trzeba usunąć całkowicie i ponownie nanieść dopiero po zakończonym malowaniu. 
  • Czyszczenie i odtłuszczanie – następnie trzeba dokładnie wyszorować całą powierzchnię płytek, aby pozbyć się kłopotliwych zabrudzeń czy tłustych plam, które mogłyby prześwitywać spod nowej powłoki wykończeniowej. Do odtłuszczania powierzchni możesz zastosować np. benzynę ekstrakcyjną.
  • Malowanie – w zależności od wybranego preparatu, przed malowaniem konieczne może okazać się zagruntowanie podłoża. Taki zabieg sprawia, że warstwa dekoracyjna lepiej przylega i w efekcie jest trwalsza. Sprawdź zalecenia producenta w tej sprawie.
Do malowania najlepiej zastosować wałek oraz niewielki, precyzyjny pędzelek. Wałkiem rozprowadzisz farbę na całej powierzchni płytek, a pędzelkiem pomalujesz fugi oraz uzupełnisz zakamarki i detale. 

Preparaty renowacyjne z reguły nanosi się przynajmniej w dwóch warstwach. Warto sprawdzić informację na opakowaniu, co do czasu utwardzania się farby. Najczęściej środki tego typu nabierają pełni właściwości dopiero po kilkudziesięciu godzinach od malowania.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny