Data publikacji:

Malowanie terakoty. Jaka farba do terakoty jest najlepsza?

Remont starej łazienki, kuchni lub przedpokoju często wiąże się z dużymi nakładami pracy, kosztami i wielkim bałaganem. Skuwanie płytek i kładzenie nowych to ogromne przedsięwzięcie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób stara się tego uniknąć, a doskonałym na to sposobem może okazać się nowoczesne rozwiązanie – farba do terakoty. Wystarczy wybrać odpowiednią farbę, a efekty takiej przemiany mogą być zdumiewające. Przy niedużym wysiłku możemy nie tylko odświeżyć, ale nawet zupełnie odmienić wnętrze.

pędzle do malowania

Czy farba do terakoty to dobry pomysł?

Proces wytwarzania terakoty jest tak przemyślany, żeby w efekcie uzyskać płytki nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim – wytrzymałe i praktyczne. Dlatego mogą nam one towarzyszyć przez wiele lat, nie ulegając uszkodzeniom i doskonale spełniać swoją rolę. Co jednak, jeśli lata mijają, zmienia się moda, nasze upodobania i potrzeby, a terakota pozostaje wciąż taka sama? W takiej sytuacji farba do terakoty będzie strzałem w dziesiątkę.

Może się zdarzyć, że wprowadzamy się do nowego mieszkania i chcemy zmienić wystrój, a brakuje funduszy, również wtedy sięgnięcie po farbę może okazać się idealnym rozwiązaniem. Sprawdzi się także, jeśli terakota poprzecierała się i nie wygląda już efektownie, dzięki malowaniu zyska drugie życie. Trzeba jedynie pamiętać, że płytki muszą stabilnie trzymać się podłoża, żeby wszystko udało się przeprowadzić zgodnie z planem.

Farby do terakoty – rodzaje

Do renowacji płytek można użyć specjalnej farby do malowania terakoty lub najpierw odpowiednio przygotować podłoże, stosując podkład, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności podłoża (w przeciwnym razie farba będzie spływać). Trzeba dokładnie czytać opis producenta na opakowaniu, wtedy będziemy mieli pewność, że osiągniemy wymarzony rezultat.

Farba do terakoty epoksydowa pozwala uzyskać najlepsze efekty. W jej skład wchodzi żywica epoksydowa oraz utwardzacz, po wymieszaniu składników trzeba ją nałożyć na powierzchnię w ciągu maksymalnie pół godziny. Ponieważ trzeba działać szybko, a gotowa farba jest bardzo gęsta, malowanie terakoty wymaga wprawy i lepiej, by po farbę sięgały doświadczone osoby. Do jej nakładania potrzebny jest wałek gąbkowy, do fug przyda się natomiast pędzelek.

Farba do terakoty akrylowa jest łatwiejsza w stosowaniu, dlatego cieszy się dużą popularnością. Można również użyć zwykłej farby, jednak konieczne staje się wtedy zagruntowanie płytek, żeby zwiększyć przyczepność powierzchni. Można użyć do tego celu gruntów szczepnych lub kwarcowych. Należy też zwrócić uwagę na wytrzymałość wybranej farby, jej odporność na wodę i szorowanie.

Malowanie terakoty krok po kroku

Przed przystąpieniem do pracy trzeba usunąć wszystkie niepotrzebne przedmioty, a resztę odpowiednio zabezpieczyć. Miejsca przy płytkach, których nie chcemy zabrudzić, oklejamy taśmą malarską. Płytki wymagają odpowiedniego przygotowania – trzeba je wyczyścić i dokładnie odtłuścić.

Należy też wyrównać fugę, jeśli gdzieś są widoczne ubytki, fuga może przydać się również, jeśli na płytkach znajdziemy pęknięcia, do ich wypełniania nadaje się również masa wodoodporna. W przypadku znalezienia pleśni, konieczne będzie użycie specjalnych środków, żeby się jej pozbyć.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności można już sięgnąć po farbę do terakoty. Zawsze trzeba się kierować instrukcją na opakowaniu. To tam znajdziemy informacje, ile warstw farby do malowania terakoty trzeba położyć i jak długo musi schnąć każda z nich. Żeby odnowiona powierzchnia uzyskała pełnię swojej wytrzymałości, przed ponownym użytkowaniem pomieszczenia najlepiej jest odczekać kilka lub nawet kilkanaście dni.

Autorka: Nina Nadybska