Data modyfikacji:

Farba magentyczna – jak ją kłaść, gdzie będzie dobrym wyborem?

Zwykłe farby Cię znudziły? Szukasz czegoś nowego, co mogłoby odświeżyć wystrój Twojego wnętrza? Spróbuj farby magnetycznej. To nowe rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą połączyć oryginalny wygląd ścian z funkcjonalnością tablicy magnetycznej. Czym dokładnie jest farba magnetyczna? Jak wybrać odpowiedni produkt? Jak położyć ten typ farby na ścianę?
farba magnetyczna

Przeczytaj również: Farba jak beton – prosty sposób na modne wnętrze

Na czym polega fenomen farby magnetycznej?

Farba magnetyczna to produkt, który umożliwi nam stworzenie praktycznej przestrzeni w naszym domu, która z pewnością zachwyci nie tylko domowników, ale również wszystkich odwiedzających. Jak to możliwe, że dzięki farbie magnetycznej uzyskamy efekt zbliżony do tego, co możemy uzyskać, kupując tradycyjną tablicę magnetyczną?

Tajemnica tkwi w składzie, a dokładnie w proszku żelaznym, który posiada właściwości przyczepne. Ściana pomalowana farbą magnetyczną z powodzeniem może służyć za ogromnych rozmiarów tablicę, do której magnesami możemy przyczepiać notatki, ale także drobne przedmioty, które nigdy nie mają swojego miejsca, jak klucze do mieszkania czy samochodu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając farbę magnetyczną?

Wraz ze wzrostem popularności wykorzystania farby magnetycznej na rynku pojawia się coraz więcej produktów o takich właściwościach. Dlatego też przed zakupem farby magnetycznej należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które sprawią, że nasz wybór spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Przy zakupie farby magnetycznej zwróćmy uwagę na kolor. Na szczęście w tym obszarze wybór jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku tradycyjnych farb. Na rynku dostępny jest jedynie kolor czarny, biały oraz szary. Pod względem technicznym warianty niczym się od siebie nie różnią. Wybór powinien zatem być dostosowany do wystroju pomieszczenia.

Czarna i biała farba magnetyczna to najbardziej uniwersalny wybór, który tak naprawdę doskonale pasuje do każdego wnętrza. Jeśli natomiast planujemy pomieszczenie w stylu hygge, gdzie dominują zimne kolory, szary kolor farby magnetycznej zda egzamin.

Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wymóg użycia farby podkładowej. Podkład niejako przygotowuje powierzchnię do nałożenia docelowej farby magnetycznej. Wybór produktu, który wymaga wcześniejszego podkładu, generuje kolejne koszty. Na szczęście zdecydowana większość producentów farb magnetycznych produkuję farbę, która może być z powodzeniem nałożona na ścianę bez dodatkowych przygotowań. Informacja o tym, czy farba podkładowa jest potrzebna, znajdzie się na etykiecie producenta.

Jak położyć farbę magnetyczną?

Malowanie ściany farbą magnetyczną nie różni się zbytnio od procesu malowania innym rodzajem farb. Pierwsze, o co należy zadbać, to względna czystość ściany. Powinna być sucha, odtłuszczona i pozbawiona wszystkich odstających zanieczyszczeń i starych powłok malarskich.

Farbę po otwarciu należy bardzo dokładnie wymieszać, by każdy składnik, a w tym najważniejszy pyłek żelaza rozprowadził się po całej zawartości pojemnika. Farbę magnetyczną najlepiej nakładać wałkiem o krótkim włosiu. Trudno dostępne miejsca natomiast można pokryć przy wykorzystaniu cienkiego pędzelka.

Farba magnetyczna powinna być nakładana w dwóch warstwach. Większość producentów wskazuje, że przerwa pomiędzy nałożeniem pierwszej i drugiej warstwy powinna wynosić co najmniej 6 godzin. Dzięki temu druga warstwa farby zapewni nam najlepszy efekt krycia. Po zakończeniu malowania należy odczekać stosowny czas, aż farba wyschnie całkowicie i uzyska swoją funkcjonalność. Konkretny czas oczekiwania na efekt finalny jest zależny od producenta.

Gdzie farba magnetyczna pasuje najlepiej?

Zastosowanie farby magnetycznej jest bardzo szerokie i tak naprawdę zależy od naszej inwencji twórczej. Doskonały pomysł to zastosowanie jej w pokoju dziecięcym. Z pewnością każde dziecko doceni fakt, że jedna ściana pokoju będzie stanowiła wielką tablicę, na której z łatwością zawiesi plan lekcji, notatki z nowo poznanymi słowami lub wzorami matematycznymi.

Innym pomysłem jest zastosowanie farby magnetycznej w kuchni, czyli miejscu, w którym skupia się życie całej rodziny. To dzięki ścianie pomalowanej farbą magnetyczną nigdy już nie zapomnimy o liście zakupów, zawsze znajdziemy kluczyki od samochodu czy będziemy mogli gromadzić magnesy z wszystkich zakątków świata.
Autor: Norbert Rukowski