Data publikacji:

Jak podłączyć żyrandol?

Wiele osób pozostaje w przekonaniu, że instalacja oświetlenie sufitowego jest niezwykle skomplikowanym procesem, który wymaga obecności specjalisty. Nic bardziej mylnego, może dokonać jej bowiem każdy z nas. Tłumaczymy, jak podłączyć żyrandol, a także jak uniknąć potencjalnych problemów i błędów.
jak podłączyć żyrandol
Ludzie słusznie obawiają się samodzielnego modyfikowania sieci elektrycznej w domach. Za jej kładzenie oraz konserwację powinien zabierać się jedynie doświadczony specjalista. Istnieje jednak wiele prac, które przy zachowaniu rozsądku oraz zasad bezpieczeństwa wykonamy całkowicie samodzielnie, nie płacąc  za to ani grosza. Należy do nich między innymi instalacja różnego typu oświetlania, najczęściej lamp sufitowych. Proces ten nie jest specjalnie trudny i nie wymaga użycia żadnych skomplikowanych lub drogich narzędzi. Odpowia damy zatem na pytanie – jak podłączyć żyrandol?

Od czego zaczynamy?

Naszym pierwszym krokiem powinno być oczywiście przygotowanie żyrandola, a także wyłącze nie prądu w zwisających z sufitu przewodach przyłączeniowych. Udajemy się więc do skrzynki rozdzielczej i wybieramy odpowiedni bezpiecznik. Przed kontynuacją pracy upewnijmy się, czy na pewno wyłączyliśmy napięcie. Najlepiej wykorzystać do tego próbnik, a więc śrubokręt z niewielką lampką, który przykładamy do odsłoniętych przewodów lub kostek umieszczonych na ich zakończeniu.


Przeczytaj także: Wybieramy żyrandol dla każdego miejsca

Podłączenie żyrandola

Jeżeli sieć w domu została wykonamy poprawnie, kabel sufitowy powinien spełniać obecne standardy  i składać się z trzech lub czterech wyraźnie oznaczonych kolorami przewodów :

  • neutralny (N)  – kolor niebieski, 
  • przewody fazowe (L) – zasilają żyrandol i są oznaczone kolorem czarnym i czerwonym bądź brązowym, 
  • uziemienie (PE) – kolor żółty. 

Kabel żyrandola powinien również zostać oznaczony w podobny sposób. W większości lamp jego końcówki mają już zainstalowane kostki przyłączeniowe, gdy tak nie jest, musimy założyć je samodzielnie . Podłączenie jest w tym przypadku nieskomplikowane. Po prostu łączmy ze sobą kostki sufitowe oraz lampowe, zgodnie z kolorami. 
Przeszkody pojawiają się jednak, gdy w naszym domu instalacja nie spełnia współczesnych standardów i nie jest oznaczona odpowiednimi kolorami. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy nie pojawiają się na nich oznaczenia w postaci liter (wymienione powyżej). Jeżeli nie mamy szczęścia, wówczas musimy przy włączonym napięciu samodzielnie określić rolę każdego przewodu. W razie wątpliwości warto poprosić o opinię fachowca.

Jak podłączyć żyrandol na pięć  żarówek?

Osoby instalujące lampy często zadają pytania typu – jak podłączyć żyrandol na pięć żarówek lub jak podłączyć żyrandol na trzy żarówki, kiedy kabel sufitowy oferuje jedynie trzy przewody. Rozwiązanie tego problemu nie jest skomplikowane. Bez względu na liczbę żarówek, do każdej z nich musimy doprowadzić osobny neutralny przewód, który jest podłączony do niebieskiej żyły kabla sieciowego. Przewody fazowe doprowadzamy z kolei w dowolnej konfiguracji. Na przykład, gdy zawieszamy żyrandol z pięcioma żarówkami, dwie zostaną przyłączone do czerwonej, a trzy do czarnej żyły. Dzięki temu, po instalacji odpowiedniego podwójnego włącznika, uruchomimy tylko dwie lub trzy żarówki. Zwróćmy uwagę na to, że uziemienie przyłączamy tylko do wyznaczonego miejsca w puszce żyrandola.


Autor: Michał Kułakowski