Data publikacji:

Jak położyć gont? Co to jest?

Pokrywanie dachów gontem ma wielu zwolenników. Gont jest trwały, niedrogi i odpowiedni do montowania na wielu połaciach. Szeroka gama kolorystyczna, liczne akcesoria ułatwiające montaż oraz masy uszczelniające sprawiają, że materiał jest wybierany do wykonywania dachów w nowych budynkach. Wiele osób decyduje się nawet na samodzielne zrobienie pokrycia dachowego z gontu bitumicznego. Jak położyć gont? Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.
jak położyć gont

Przeczytaj również: Perlator do kranu: co to jest, jak działa, jaki wybrać?

Czym jest gont?

Zanim pozna się zasady, jak położyć gont, powinno się dowiedzieć, czym on jest. Gont bitumiczny to nowoczesne i komfortowe pokrycie na dach, które wykonuje się z trwałego bitumu. Bitum kładzie się na matach z włókna szklanego. Materiał imituje dachówki ceramiczne, lecz jest od nich lżejszy i tańszy. Dodatkowo bez trudu wytrzymuje temperaturę do -60 stopni Celsjusza, co umożliwia jego zastosowanie w najzimniejszych częściach kraju.

Jak położyć gont? Co przygotować do montowania?

Do układania gontu powinno się pogotować akcesoria montażowe takie, jak: młotek, zszywacz, miarkę, poziomnicę, nóż dekarski i listwę do docinania. Ponadto podczas prac na dachu przyda się szpachelka, klej, szczotka dekarska oraz kociołek do podgrzewania lepiku.

Gdzie można położyć gont?

Gont można położyć na dachach, których minimalne nachylenie wynosi 15 stopni. Kąt nachylenia nie może być jednocześnie większy niż 80 stopni. Dopuszcza się układanie gontu na konstrukcjach o mniejszej wytrzymałości, gdyż bitum jest lekkim materiałem.
Co można położyć na stary gont bitumiczny? W celu naprawy uszkodzeń starego pokrycia dachowego lub jego wymiany, można zdecydować się na ułożenie nowego gontu na dotychczasowym poszyciu. Niska masa gontu sprawia, że położenie nowego poszycia na starym nie zwiększa ryzyka uszkodzenia więźby dachowej.

Sposób układania gontu bitumicznego

Przed rozpoczęciem układania gontu na dachu powinno się zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża i wentylacji. Tylko wtedy gont będzie trwały. Brak prawidłowej wentylacji doprowadzi do powstania uszkodzeń dachu i całej konstrukcji budynku. Nieprzygotowanie podłoża jest natomiast przyczyną odchodzenia poszycia od więźby dachowej lub niedostatecznej izolacji termicznej dachu.
Jak położyć gont? Podłoże pod gont bitumiczny można wykonać z płyt dachowych OSB, których grubość wynosi od 12 cm do 18 cm. Po jego przygotowaniu powinno się wykonać obróbki blacharskie. Dzięki nim uniknie się przeciekania wody i zalewania pomieszczeń w czasie deszczu.

Kolejnym krokiem jest montaż gontu. Niektóre poszycia posiadają klej na wewnętrznej warstwie, dlatego przyklejają się samoczynnie pod wpływem temperatury promieni słonecznych.

Wystarczy, że temperatura powietrza przekroczy 5 stopni Celsjusza, a gont bitumiczny solidnie przylepi się do dachu. Tradycyjnie gont montuje się za pomocą kleju dekarskiego i lepiku. Dodatkowo przytwierdza się go do desek gwoździami, tzw. papiakami.
Zgodnie z instrukcją montażu gontu bitumicznego powinno się go kłaść od pasa okapowego do góry. Wycięcie każdego z pasów gontu powinno być skierowane do góry, a kolejne odcinki poszycia powinny się ze sobą stykać. Układanie gontu na zakładkę jest nieprawidłowe i powoduje odchodzenie poszycia od konstrukcji oraz przeciekanie dachu.
Szczególną ostrożność podczas układania gontu powinno się zachować w okolicach komina i rynien. Są to miejsca o wysokim ryzyku przeciekania, dlatego przed zakończeniem prac na dachu powinno się dodatkowo sprawdzić sposób ułożenia gontu w tej części poszycia. Jeśli dach będzie nieszczelny, konieczne jest dokonanie poprawek dekarskich.
Autorka: Monika Kocher