Data publikacji:

Jak tanio wyremontować łazienkę? Proste sposoby

Skuwanie starych płytek, tynkowanie ścian, układanie nowej ceramiki, wymiana urządzeń sanitarnych – to tylko najważniejsze prace, jakie trzeba wykonać podczas remontu łazienki. Niestety, wraz z zakupem materiałów, oznacza to duży wydatek. Czy można odmienić aranżację wnętrza bez ponoszenia wysokich kosztów? Oczywiście! Wystarczy, że zdasz się na kilka prostych trików.

Czytaj również: Łazienka w drewnie
jak tanio wyremontować łazienkę
Remont łazienki to kosztowne przedsięwzięcie. Jak podaje serwis Kalkulatory Budowlane, usunięcie starych płytek może nas kosztować około 23 złotych za metr kwadratowy. Do tego trzeba doliczyć jeszcze demontaż starych urządzeń sanitarnych. Dalej na liście wydatków znajduje się ponowne tynkowanie i malowanie ścian, co odpowiednio może kosztować około 30 i 12 zł za metr kwadratowy. Do tego doliczyć trzeba układanie nowych płytek, czyli koszt około 50 zł za metr kwadratowy i oczywiście zakup wszystkich materiałów wykończeniowych.

Suma tych wydatków może przyprawić o zawrót głowy, dlatego nie dziwi fakt, że wielu inwestorów szuka innych sposobów, jak szybko i tanio wyremontować łazienkę. Jeśli ty również zaliczasz się do tego grona, poniżej znajdziesz kilka pomysłów na budżetową metamorfozę łazienki. 

Malowanie płytek

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko i tanio wyremontować łazienkę, to może być strzał w dziesiątkę. Malowanie płytek ceramicznych daje spektakularne efekty i przede wszystkim pozwala przeprowadzić metamorfozę w niewielkim budżecie. Koszt środków do malowania oraz akcesoriów malarskich jest znacznie niższy, niż w przypadku skuwania starych płytek i układania nowych.

W efekcie malowania płytek uzyskasz na starym gresie czy glazurze równomierną kryjącą powłokę. Preparaty tego typu charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie, dzięki czemu efekt metamorfozy utrzyma się przez długi czas.


Przeczytaj także: Jakie płytki do łazienki? Przegląd modnych wzorów


Malowanie płytek jest bardzo łatwym zadaniem. Jak się do tego zabrać? Zacznij od przygotowania powierzchni. Na początek solidnie wyszoruj płytki, aby pozbyć się tłustych plam, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na przyczepność preparatów renowacyjnych. Następnie uzupełnij ubytki w fugach lub jeśli jest to konieczne, usuń spojenia między płytkami. Musisz wiedzieć, że w przypadku fug silikonowych, farby renowacyjne mogą nie przywierać do ich powierzchni, dlatego trzeba się ich pozbyć i nanieść je ponownie po zakończonym malowaniu. 
Do malowania płytek łazienkowych najlepiej zastosować wałek, który pozwoli na równomierne rozprowadzanie preparatu. Do zestawu dodaj także precyzyjny pędzelek – przyda się w trakcie wykańczania niewielkich szczelin, fug czy zakamarków. 

Jeśli szukasz sposobu, jak tanio wyremontować łazienkę i osiągnąć wyjątkowy efekt, możesz pomalować podłogę w szachownicę. W takim wydaniu najlepiej będą prezentować się kwadratowe płytki o regularnych kształtach. 

Renowacja mebli łazienkowych

Innym sposobem na budżetową metamorfozę łazienki może być odnowienie mebli. Możesz je pomalować przy użyciu farb renowacyjnych, np. z zastosowaniem ciekawych szablonów, wymienić fronty czy okleić je dekoracyjnymi naklejkami.

Popularnym pomysłem jest także zastosowanie w aranżacji mebli z drugiej ręki. Przykładowo szalenie modne meble PRL bardzo często są zamieniane właśnie w meble łazienkowe. Aby komody tego typu sprawdziły się w łazience, wystarczy przygotować otwory w blacie na umywalkę oraz syfon i wykonać przyłącze. Nie jest to trudne zadanie i można je wykonać samodzielnie przy użyciu wyrzynarki oraz podstawowych narzędzi malarskich. 
Co ważne, meble PRL dobrze sprawdzą się w łazience, ponieważ do ich zabezpieczenia stosowano grubą warstwę chemicznie utwardzanego lakieru. Dzięki temu powierzchnia mebli jest odporna również na działanie wilgoci.

Wymiana armatury

To co prawda nieco droższe rozwiązanie, ale nowe baterie łazienkowe mogą spektakularnie odmienić wygląd łazienki, szczególnie w przypadku, gdy postawisz na baterie w modnych kolorach, np. w czerni, złocie czy miedzi. Zakup nowej baterii to wydatek rzędu kilkuset złotych, a w przypadku baterii prysznicowych nawet więcej, ale detale tego typu mogą dużo zmienić w stylizacji pomieszczenia.

Wymiana tekstyliów łazienkowych 

Tekstylia w aranżacji wnętrz sprzyjają kreowaniu przytulnej atmosfery. Estetyczne i pasujące do siebie ręczniki, dywaniki czy zasłonka prysznicowa mogą być dobrym patentem na budżetową metamorfozę wnętrza. Dobrym trikiem jest zaopatrzenie się w kilka kompletów tekstyliów tego typu. Dzięki temu co pewien czas odmienisz aranżację i wnętrze nie będzie ci się nudzić. 

Nowe dodatki i dekoracje

W aranżacji wnętrz świetnie sprawdza się powiedzenie – diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli zastanawiasz się, jak tanio wyremontować łazienkę i masz naprawdę ograniczone środki, zacznij od dekoracyjnych detali. Nowe zasobniki na mydło, pojemnik na szczoteczki do zębów, koszyki łazienkowe czy wieszaki o ciekawym wzornictwie będą powiewem świeżości w stylizacji pomieszczenia.

Zadbaj także o oświetlenie – ono także ma wielki wpływ na odbiór pomieszczenia. Nowa lampa czy kinkiet z żarówką o ciepłym świetle będą sprzyjać kreowaniu przyjaznej atmosfery. Do tego warto dodać też oświetlenie dekoracyjne: lampiony czy lampki LED miejscowo rozświetlą ciemne kąty. 

Jeśli w twojej łazience znajduje się okno, do aranżacji pomieszczenia dodaj także rośliny doniczkowe. Ich zastosowanie wprowadzi do stylizacji nieco tropikalnego klimatu. A musisz wiedzieć, że w łazience panują dobre warunki do uprawy wybranych gatunków – w pomieszczeniu jest ciepło i wilgotno, zatem na parapecie bujnie rosnąć będą kroton, storczyk, paprotka czy skrzydłokwiat.