Data modyfikacji:

Jak wybrać inteligentne gniazdko Smart Plug?

Inteligentne gniazdka elektryczne, które łączą się z internetem oraz aplikacjami mobilnymi nie są, wbrew pozorom, kolejnym absurdalnym wymysłem inżynierów z krzemowej doliny. Gadżety te mogą ułatwić nam życie oraz pomóc oszczędzić na rachunkach za prąd. Jak wybrać inteligentne gniazdko? Sprawdź!
gniazdko smart plug

Przeczytaj również: Perlator do kranu: co to jest, jak działa, jaki wybrać?

Mogłoby się wydawać, że poczciwe gniazdko elektryczne, które towarzyszy nam od ponad stu lat, pozostanie niezmiennym elementem codziennego życia. Cyfrowa rewolucja oraz wysyp niezliczonych mobilnych gadżetów korzystających z sieci zmieniły jednak status quo. Producenci postanowili zaskoczyć konsumentów, oferując im kilka lat temu pierwsze łączące się z wi-fi programowalne gniazdka zasilające, które wraz ze smart żarówkami, włącznikami i różnego typu sensorami, dołączyły do rodziny urządzeń tworzących współczesny inteligentny dom. Czym jednak są tzw. Smart Plugi i jakie interesujące funkcje oferują swoim użytkownikom? Odpowiadamy pokrótce na to pytanie, przy okazji polecając ich kilka najpopularniejszych modeli.

Czym są inteligentne gniazdka?

Smart Plugi przyjmują formę specjalnej nakładki, którą wpinamy do zwykłego gniazdka elektrycznego. Mają one zazwyczaj bardzo kompaktowe rozmiary, które sprawiają, że nie rzucają się zanadto w oczy. We wnętrzu urządzenia znajdują się czipy kontrolujące jego pracę, a także moduł komunikacyjny, pozwalający mu połączyć się z siecią wi-fi. Niektóre model wykorzystują także inne standardy komunikacji bezprzewodowej, takie jak Bluetooth, ULE oraz Z-Wave, które wykorzystywane są w wielu systemach zarządzania inteligentnym domem.

Plugiem sterujemy zazwyczaj z poziomu dedykowanej mobilnej aplikacji lub różnego typu oprogramowania Smart Dom. Zadaniem inteligentnego gniazdka jest regulowanie przepływającego przez nie prądu, co pozwala nam np. na zdalne włączanie i wyłącznie podłączonych do niego urządzeń, a także mierzenie zużywanej w nim energii elektrycznej.

Pomimo tego, że producenci starają się, by Smart Plugi miały jak najbardziej niewielkie rozmiary, to jeżeli gniazdko elektryczne znajduje się na przykład za szafką czy lodówką lub w bardzo wąskim miejscu, będziemy mieli problem z ich instalacją i podłączeniem do jakiegokolwiek sprzętu. Alternatywą w tym przypadku mogą być inteligentne gniazdka podtynkowe, które umieszczamy w ścianie i wpinamy bezpośrednio do sieci elektrycznej. Na ich zakup decydują się jednak zazwyczaj osoby przeprowadzające remonty lub budujące nowe domy z myślą o stworzeniu systemu inteligentnego zarządzania całym mieszkaniem.

Funkcje i możliwości inteligentnych gniazdek

  • Kontrola przepływu prądu – gniazdko może, w zależności od naszych potrzeb, włączać lub wyłączać podłączone do niego urządzenia. W zależności od modelu, w programie kontrolnym ustawimy konkretne godziny, w których plug umożliwi pobór prąd. Określimy też tygodniowe czy miesięczne harmonogramy jego działania.
  • Zdalne sterowanie – konstrukcja gniazdka pozwala na sterowanie nim na odległość. Zazwyczaj dokonamy tego tylko w obrębie domu, gdy znajdujemy się w zasięgu jego sygnału (jego zasięg jest podawany przez producenta). W przypadku modeli łączących się z wi-fi i internetem, sprawa wygląda nieco inaczej. Korzystając z sieci elektryczny piec lub oświetlenie w mieszkaniu uruchomimy np. z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy jednego przycisku w aplikacji. Opcja sterowania na dużą odległość jest niedostępna dla posiadaczy gniazdek korzystających z komunikacji lokalnej (wspomniane już standardy Bluetooth, ULE czy Z-Wave). Jest ona możliwa tylko jeżeli Smart Plug podłączony został do jednostki centralnej zarządzającej domem, którą może być np. komputer lub specjalne dedykowane temu zadaniu urządzenie elektroniczne. Należy wspomnieć, że niektóre gniazdka dla wygody sprzedawane są w zestawie także ze specjalnymi pilotami.
  • Tworzenie raportów – oprogramowanie inteligentnego gniazdka może poinformować nas np. o dokładnym dziennym czy miesięcznym zużyciu prądu przez podłączony do niego sprzęt. Dane te przedstawione są zazwyczaj w formie czytelnych wykresów i tabel, ułatwiających zarządzanie domowym budżetem oraz określenie wydatków na energie elektryczną.

Jakie gniazdko wybrać?

Inteligentne gniazdka elektryczne dostępne są w cenie od około czterdziestu do kilkuset złotych. Obecnie znaczna część modeli korzysta już z wi-fi oraz aplikacji mobilnych, co znacząco rozszerza nasz wybór, jeżeli szczególnie zależy nam na tej funkcji. Przy wyborze optymalnego urządzenia kierujemy się zazwyczaj jego rozmiarami, a także jakością i estetyką wykonania. Zdecydowanie w tym przypadku warto postawić na sprzęt znanych firm. Jeżeli planujemy budowę bardziej kompleksowego systemu inteligentnego domu, warto zastanowić się nad bardziej profesjonalnymi rozwiązaniami i instalacją Smart Plugów na stałe we wszystkich ścianach domu.

Polecane modele gniazdek Smart Plug:

Inteligentne gniazdko Xiaomi Mi Smart Power Plug

Proste elektryczne gniazdko wi-fi w atrakcyjnej cenie około 50 złotych. Urządzenie współpracuje z najnowszymi systemami Amazon Alexa oraz Google Assistant. Wtyczka może być obsługiwana za pomocą przycisku na obudowie lub aplikacji Mi-Home za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.

Inteligentne gniazdko Tp-Link Smart Home Hs110

Smart Plug uznanej firmy Tp-Link, który łączy się z siecią wi-fi, kupimy za około 90 złotych. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Z jej poziomu ustawimy np. dokładne harmonogramy działania sprzętu.

Inteligentne gniazdko Philips Hue Smart

Inteligentne gniazdko Philipsa komunikujące się z aplikacją mobilną przy pomocy Bluetooth, które właścicielem staniemy się po wydaniu około 100 złotych. Urządzenie zostało zbudowane z myślą o podłączeniu do niego oświetlenia i pozwala np. na przyciemnianie żarówek z pomocą aplikacji mobilnej lub komend głosowych (dzięki Asystentowi Google'a i Amazon Aleksie).
Autor: Michał Kułakowski