Jakie rodzaje juki domowej możemy wyróżnić?
Zgodnie z najnowszymi danymi, obecnie możemy wyróżnić ponad 3 tysiące rodzajów juk na całym świecie. My jednak nie musimy obawiać się o takie przekleństwo urodzaju i ograniczymy się jedynie do 3 rodzajów, które są idealnym materiałem na hodowlę w warunkach domowych. Jakie to rodzaje? Przede wszystkim:
- juka wyniosła (łac. Yucca elata) – to roślina, której cechą charakterystyczną są niezmiernie długi, mierzące nawet jeden metr liście, które z reguły są dodatkowo niezwykle wąskie;
- juka gwatemalska (łac. Yucca huatermalensis) – ta z kolei roślina wyróżnia się charakterystycznym pióropuszem złożonym z wielu szerokich i relatywnie gładkich liści. W wielu przypadkach juka gwatemalska nazywana jest też nogą słonia. Dlaczego? Ze względu na gruby, przysadzisty pień, który swoim kształtem i wyglądem przypomina właśnie kończynę słonia;
- juka aloesowa (łac. Yucca aloifolia) – zarówno juka wyniosła, jak i juka gwatemalska na suchość liści reaguje ich wypadaniem. W przypadku juki aloesowej nie doświadczymy tego ewenementu. W przypadku tej rośliny liście nawet w bardzo suchym stanie będą się utrzymywać.
Pielęgnacja juki domowej
W jaki sposób pielęgnować jukę domową, by stanowiła ona wizytówkę naszego domu i za odpowiednie traktowanie odwdzięczyła się pięknym rozkwitem? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że juka domowa to jeden z najprostszych rodzajów roślin doniczkowych do utrzymania.
Jeśli więc dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z pielęgnacją domowych kwiatów, juka domowa będzie doskonałym wyborem. Ale przejdźmy do konkretów.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, by roślina miała odpowiednio dużo światła. W sezonie wiosenno-letnim możemy z powodzeniem wynieść naszą jukę za świeże powietrze, uważając jednocześnie, by promienie słoneczne bezpośrednio nie trafiały w roślinę.
Dlaczego sezon ciepły to czas wystawienia rośliny na zewnątrz? Ze względu na potrzebę świeżego powietrza. Dlatego też nawet podczas jesieni i zimy nie powinniśmy stawiać rośliny w dusznych pomieszczeniach bez stałego dostępu do świeżego powietrza.
Jakie temperatury są idealne dla juki? W tym przypadku roślina nie ma zbyt dużych wymagań, chociaż uważajmy, by nie obniżać temperatury otoczenia poniżej 10 stopni Celsjusza.