Data modyfikacji:

Zamiokulkas - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Zamiokulkas zamiolistny, zamia, a właściwie zamioculcas zamiifolia jest rośliną dość powszechnie uprawianą w doniczkach jako ozdoba. W naturalnym środowisku występuje w Afryce, Tanzanii oraz na Zanzibarze. W uprawie roślina nie jest wymagająca. Dzięki właściwej pielęgnacji zamiokulkas daje efektowne pierzastostozłożone grube i błyszczące liście wyrastające z podziemnego kłącza. Przekonaj się, jakie są rodzaje zamiokulkasa, jak o niego dbać i w jaki sposób przebiega kwitnienie.
zamiokulkas

Zamiokulkas - rodzaje i odmiany roślin

Zamioculcas zamiifolia, w Polsce określany mianem zamiokulkas zamiolistny lub błędnie zamia to jeden gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych Araceae. Posiada jednak kilka odmian, różniących się nieco wyglądem pędów, liści oraz ich wielkością. Zamiokulkas jest sukulentem, niezbyt wymagającym w uprawie, dlatego często nazywany jest także żelazną rośliną. Jeśli chodzi o zamiokulkas, uprawa doniczkowa jest mocno spopularyzowana. Do najchętniej wybieranych odmian rośliny należą:
  • Zamioculcas zamiifolia "Zenzi" - zwarty, kompaktowy pokrój rośliny,
  • Zamioculcas zamiifolia "Raven", "Dovon", Kruk - efektowne, ciemne, niemalże czarne liście,
  • Zamioculcas zamiifolia "Super Nova" - ciemnozielone gęsto ułożone liście.
Często tworzone są kompozycje z klasycznej wersji rośliny oraz odmiany Raven, tworzące efektowny kontrast. W przypadku wszystkich roślin zamiokulkas rodzaje wymagają zbliżonej pielęgnacji.

Wymagania zamiokulkasa - ziemia i stanowisko

Zanim przystąpi się do uprawy rośliny, warto wiedzieć jaka ziemia do zamiokulkasa będzie właściwa. Roślina najlepiej rozwija się w lekko kwaśnej glebie z pH 5,5 - 6,5. Optymalne jest połączenie torfu, perlitu lub innych zapewniających przepuszczalność. Można użyć mieszanek dla sukulentów, a jeżeli mają odczyn zasadowy, zadbać o ich zakwaszenie. Optymalne stanowisko zamiokulkas będzie miał w zacienieniu, nawet dość dużym, gdyż w naturalnym środowisku rośnie właśnie w takim miejscu. Temperatura pokojowa jest najlepsza do jego uprawy zamiokulkasa.

Jaka donica do zamiokulkasa będzie odpowiednia?

Doniczki do zamiokulkasa, bez względu na odmianę, powinny być obszerne. Ponieważ roślina posiada kłącze, nie ma natomiast rozwiniętego systemu korzeniowego, pojemnik z ziemią nie musi być bardzo głęboki. Wielkość donicy należy dostosować do rośliny tak, aby miała ona swobodę rozrastania się. Młode zamiokulkasy warto przesadzać co roku na wiosnę z uwagi na dość szybki rozrost. Należy przy tym uważać, gdyż kłącze rośliny jest stosunkowo kruche. Doskonale sprawdzają się w przypadku zamiokulkasa szerokie i płaskie donice ceramiczne, które zapewniają także stabilność roślinie. Ciasna doniczka do zamii nie jest dobrym pomysłem, ograniczy wzrost rośliny.

Rozmnażanie zamiokulkasa

W przypadku rośliny zamiokulkas kwitnienie może dawać nasiona pozwalające na rozmnożenie, jednak w warunkach domowych jest to trudne do uzyskania. Dlatego najlepszym sposobem na rozmnażanie tego kwiatu doniczkowego jest tworzenie sadzonek z kłącza lub pędów. Najlepiej przeprowadzić je na wiosnę, z użyciem ukorzeniacza. Sadzonki wysadzone w odpowiednio przygotowane podłoże puszczają korzonki w ciągu miesiąca.

Zamiokulkas - uprawa i pielęgnacja

W przypadku roślin zamiokulkas uprawa jest stosunkowo prosta, niewymagająca. Rośliny bez podlewania wytrzymują nawet dwa miesiące, choć najlepiej podlewać je w ciepłym okresie co 2-3 tygodnie, w chłodniejszym - nieco rzadziej. Aby wspierać wzrost, można nawozić zmniejszoną dawką nawozu wieloskładnikowego, uniwersalnego lub do sukulentów. Dla roślin zamiokulkas pielęgnacja obejmuje jeszcze przesadzanie młodych roślin co roku na wiosnę, zaś starszych - co 2-3 lata. Z uwagi na dość dużą powierzchnię liści można je co jakiś czas delikatnie przecierać wilgotną miękką ściereczką lub wstawić pod prysznic, uważając, by nie przemoczyć podłoża. Zamiokulkas nie jest podatny na większość szkodników i grzybów, a ewentualne choroby wynikają z przeniesienia z innych roślin, zbyt niskiej temperatury albo przewodnienia.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z zamiokulkasem, jego uprawą i pielęgnacją.

Jak wygląda kwitnienie - zamiokulkas?

Zamiokulkas może mieć pojedyncze kwiaty w formie prętów wyrastających na krótkich pędach z kłącza. Po kwitnieniu zamiokulkasa następuje owocowanie w postaci kulistych, drobnych białych jagód. W warunkach domowych roślina kwitnie rzadko, jedynie przy dobrej pielęgnacji, bez względu na porę roku. Nie należy jej w czasie kwitnienia nadmiernie podlewać czy nawozić - sposób pielęgnacji zamiokulkasa w tym czasie się nie zmienia.

Jaka ziemia do zamiokulkasa jest najlepsza?

Roślina będzie najlepiej rosła w żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu o próchniczym charakterze, którego pH wynosi około 5,5-6,5. Można użyć mieszanki substratu torfowego w połączeniu ze żwirem lub piaskiem. Młode rośliny warto przesadzać co roku.

Dlaczego zamiokulkas "płacze"?

Usuwanie nadmiaru wody w zamiokulkasie poprzez liście daje efekt przypominający łzy. To naturalne zjawisko zwane gutacją, dające wskazówkę, iż roślina jest zbyt obficie podlewana.

Jak podlewać zamiokulkas?

Podlewanie zamiokulkasa nie powinno być obfite, nie trzeba dbać o utrzymywanie dużej wilgotności podłoża. Nie bez powodu zamiokulkas określany jest jako żelazna roślina - to sukulent gromadzący wodę w liściach, który można podlewać raz na dwa tygodnie. Warto również dość często nawozić roślinę. Zamiokulkas jest w Polsce dość popularną rośliną doniczkową o intrygującej nazwie. Pozwala na stworzenie efektownych zielonych dekoracji. Jego uprawa nie należy do trudnych, dlatego warto rozważyć dołączenie go do roślin ozdobnych w domu.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements

Zamiokulkas - najczęściej zadawane pytania

Co zrobić żeby zamiokulkas szybciej rósł?
Aby zamiokulkas szybciej rósł, należy zapewnić mu odpowiednie warunki wzrostu. W szczególności ważne są: umiarkowane podlewanie (zapewnienie wilgoci bez zalewania), jasne światło (ale bez bezpośredniego nasłonecznienia) oraz temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza. Dodatkowo, można zastosować nawóz do roślin doniczkowych, jednak należy pamiętać o umiarkowaniu, aby nie przepalić korzeni.

Kiedy podlewac zamiokulkas?
Zamiokulkas należy podlewać umiarkowanie, gdy górna warstwa gleby jest sucha. W okresie letnim zwykle trzeba go podlewać częściej, a zimą rzadziej. Należy unikać nadmiernego podlewania, ponieważ zamiokulkas może zacząć gnijeć.

Jak przesadzać zamiokulkas?
Aby przesadzić zamiokulkas, należy najpierw przygotować nową doniczkę i podłoże. Doniczka powinna być nieco większa niż poprzednia, aby umożliwić dalszy wzrost korzeni. Podłoże powinno składać się z mieszanki ziemi dla kaktusów oraz dodatku piasku lub perlitu, co zapewni dobrą drenaż oraz uniknięcie nadmiernego nawodnienia. Roślinę należy delikatnie wyjąć z poprzedniej doniczki, starając się nie uszkodzić korzeni. Jeśli korzenie są zbyt zbito splecione, można je delikatnie rozluźnić i usunąć stare podłoże. Następnie umieszczamy roślinę w nowej doniczce i uzupełniamy podłoże tak, aby było na tyle zwarte, by utrzymać roślinę w pionie, ale jednocześnie nie za bardzo przyciskać korzeni. Po przesadzeniu roślinę należy podlać umiarkowanie, aby je zwilżyć umiarkowanie.
Autor: Aleksandra Ginalska