Data publikacji:

Kafle w płynie: alternatywa dla gresu

Jeszcze do niedawna remont łazienki lub kuchni oznaczał konieczność montażu płytek, które są odporne na warunki panujące w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Dziś tradycyjne kafelki to nie jedyne rozwiązanie; coraz więcej osób decyduje się na tańsze kafle w płynie. Tym mianem określa się specjalne lakiery o właściwościach wodoodpornych. Jak ich używać? I czy naprawdę mogą zastąpić tradycyjny gres?

kafle

Kafle w płynie. Co to takiego?

Glazura w płynie to popularna nazwa specjalnego lakieru, który nakłada się na wcześniej pomalowaną farbą ścianę. Dzięki doskonałym właściwościom wodoodpornym, kafle w płynie skutecznie zabezpieczają ścianę przed działaniem wilgoci, a tym samym przed pleśniami i grzybami.

Lakierem-kaflami w płynie możesz pomalować nie tylko zwykłą farbę, ale również gipsowe płytki, beton architektoniczny czy inne pokrycia ścian, które w podstawowej wersji nie nadają się do zastosowania w wilgotnych pomieszczeniach. Co ciekawe, kafle w płynie można nakładać również na tapety akrylowe i winylowe.

Kafle w płynie – alternatywa dla gresu?

Jeszcze kilkanaście lat temu remont łazienki wiązał się z obowiązkowym montażem kafli. Każdy, kto robił to choć raz, doskonale wie, że jest to jedna z najbardziej żmudnych i trudnych prac remontowych. Ściana pod gres wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba także wiedzieć, jak ukosować i wyfugować płytki, by finalnie prezentowały się świetnie. To nie praca dla nowicjusza. Bez doświadczenia w pracach remontowych, konieczne jest zatrudnienie fachowca – a to kolejny punkt na długiej liście kosztów.

Drogie i wymagające wprawy kafelki mają swoje zalety – zabezpieczają ścianę przed wilgocią, zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach, jak okolice prysznica, toalety lub umywalki. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny sposób na skuteczną ochronę ścian! Kafle w płynie pozwalają zapomnieć o wszystkich pracochłonnych pracach remontowych. Są tańsze niż kafelki, a z ich zastosowaniem poradzi sobie nawet osoba początkująca. Ponadto ściana przed położeniem gresu w płynie nie musi być misternie przygotowywana. W końcu lakier możesz zaaplikować nawet na nierówną powierzchnię (np. tynk dekoracyjny).

Ekonomiczne rozwiązanie – gres w płynie

Osoby, które chcą zaoszczędzić na remoncie bez rezygnowania z pięknego efektu, zainteresuje fakt, że kafle w płynie są o wiele tańszym rozwiązaniem od tradycyjnych płytek. Zakup kafelek do średniej wielkości łazienki to zwykle koszt rzędu setek złotych, podczas gdy 2 litry lakieru zabezpieczającego (wystarczającego na 14 m2 ścian) kosztują jedynie 160 zł!

Na uwagę zasługuje fakt, że decydując się na kafle w płynie, możesz przeprowadzać metamorfozy pomieszczenia tak często, jak tylko zechcesz. Gdy najdzie cię chęć na zmianę koloru ścian, wystarczy, że zmatowisz powierzchnię lakieru i nałożysz nową farbę. Później zabezpiecz ją kaflami w płynie i ciesz się zupełnie nowym designem łazienki, kuchni lub pokoju.

Gres w płynie pod prysznicem

Nowoczesne preparaty chroniące ściany przed wilgocią są na tyle skuteczne, że bez obaw mogą być stosowane nawet pod prysznicem. Niestraszna im woda, a brak fug towarzyszących zwykłym kafelkom znacznie upraszcza codzienne sprzątanie. Ścianę pod prysznicem wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem myjącym.

Kafle w płynie do kuchni

Gres w płynie warto zastosować również w kuchni, ponieważ i w tym pomieszczeniu często bywa wilgotno i gorąco. Lakier zabezpieczający pozwoli ci urządzić twoją kuchnię tak jak chcesz – wybierz farbę w dowolnym kolorze, dekoracyjne płytki gipsowe lub ozdobny tynk. Kafle w płynie doskonale zabezpieczą każdą ścianę.

Nie tylko do kuchni i łazienki!

Warto pamiętać, że kafle w płynie mogą być stosowane dosłownie w każdym pomieszczeniu. Możesz pomalować nimi ściany w salonie, sypialni czy pracowni. Lakiery są bezbarwne i bezzapachowe, dlatego ich używanie nie wymaga długotrwałego wietrzenia pomieszczenia.

O aplikacji kafli w płynie w całym domu powinny pomyśleć zwłaszcza te osoby, które borykają się ze słabo dogrzanymi ścianami. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Pamiętaj, że te drobnoustroje są odpowiedzialne nie tylko za brzydki wygląd ścian, ale również alergie i choroby układu oddechowego.

Lakier zabezpieczający doskonale sprawdzi się również w tych miejscach, które są szczególnie narażone na zabrudzenia. Pomaluj nim okolice kontaktów i włączników światła, aby uniknąć nieestetycznych śladów po palcach.

Gres w płynie – idealny do pokoju dziecięcego

Lakier ochronny warto położyć również na ściany w pokoju dziecięcym. Po pierwsze, preparat ten zminimalizuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, na które dzieci reagują szczególnie źle. Po drugie, kafle w płynie wzmacniają powierzchnię ściany, chroniąc ją przed zarysowaniami. Nie wspominając o tym, że bez problemu zmyjesz z niej radosną twórczość twojego malca – ślady po pisakach, długopisach czy kredkach.

Kafle w płynie – jak ich używać?

Stosowanie glazury w płynie jest bardzo proste. Ściana przed aplikacją preparatu powinna być sucha i oczyszczona z ewentualnych zabrudzeń. Później wystarczy nałożyć lakier za pomocą wałka malarskiego lub pędzla.

Kafle w płynie – tańszy i szybszy sposób na remont

Dzięki glazurze w płynie, kuchnię lub łazienkę pomalujesz dowolnie wybranym kolorem farby, bez obaw o zawilgocenie ścian. To ekonomiczny i prosty sposób na odrestaurowanie wnętrza, a także na uchronienie go przed obecnością szkodliwych dla zdrowia grzybów.

Autorka: Joanna Stanuch