Jeszcze do niedawna remont łazienki lub kuchni oznaczał konieczność montażu płytek, które są odporne na warunki panujące w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Dziś tradycyjne kafelki to nie jedyne rozwiązanie; coraz więcej osób decyduje się na tańsze kafle w płynie. Tym mianem określa się specjalne lakiery o właściwościach wodoodpornych. Jak ich używać? I czy naprawdę mogą zastąpić tradycyjny gres?
Glazura w płynie to popularna nazwa specjalnego lakieru, który nakłada się na wcześniej pomalowaną farbą ścianę. Dzięki doskonałym właściwościom wodoodpornym, kafle w płynie skutecznie zabezpieczają ścianę przed działaniem wilgoci, a tym samym przed pleśniami i grzybami.
Lakierem-kaflami w płynie możesz pomalować nie tylko zwykłą farbę, ale również gipsowe płytki, beton architektoniczny czy inne pokrycia ścian, które w podstawowej wersji nie nadają się do zastosowania w wilgotnych pomieszczeniach. Co ciekawe, kafle w płynie można nakładać również na tapety akrylowe i winylowe.
Jeszcze kilkanaście lat temu remont łazienki wiązał się z obowiązkowym montażem kafli. Każdy, kto robił to choć raz, doskonale wie, że jest to jedna z najbardziej żmudnych i trudnych prac remontowych. Ściana pod gres wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba także wiedzieć, jak ukosować i wyfugować płytki, by finalnie prezentowały się świetnie. To nie praca dla nowicjusza. Bez doświadczenia w pracach remontowych, konieczne jest zatrudnienie fachowca – a to kolejny punkt na długiej liście kosztów.
Drogie i wymagające wprawy kafelki mają swoje zalety – zabezpieczają ścianę przed wilgocią, zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach, jak okolice prysznica, toalety lub umywalki. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny sposób na skuteczną ochronę ścian! Kafle w płynie pozwalają zapomnieć o wszystkich pracochłonnych pracach remontowych. Są tańsze niż kafelki, a z ich zastosowaniem poradzi sobie nawet osoba początkująca. Ponadto ściana przed położeniem gresu w płynie nie musi być misternie przygotowywana. W końcu lakier możesz zaaplikować nawet na nierówną powierzchnię (np. tynk dekoracyjny).
Osoby, które chcą zaoszczędzić na remoncie bez rezygnowania z pięknego efektu, zainteresuje fakt, że kafle w płynie są o wiele tańszym rozwiązaniem od tradycyjnych płytek. Zakup kafelek do średniej wielkości łazienki to zwykle koszt rzędu setek złotych, podczas gdy 2 litry lakieru zabezpieczającego (wystarczającego na 14 m2 ścian) kosztują jedynie 160 zł!
Na uwagę zasługuje fakt, że decydując się na kafle w płynie, możesz przeprowadzać metamorfozy pomieszczenia tak często, jak tylko zechcesz. Gdy najdzie cię chęć na zmianę koloru ścian, wystarczy, że zmatowisz powierzchnię lakieru i nałożysz nową farbę. Później zabezpiecz ją kaflami w płynie i ciesz się zupełnie nowym designem łazienki, kuchni lub pokoju.
Nowoczesne preparaty chroniące ściany przed wilgocią są na tyle skuteczne, że bez obaw mogą być stosowane nawet pod prysznicem. Niestraszna im woda, a brak fug towarzyszących zwykłym kafelkom znacznie upraszcza codzienne sprzątanie. Ścianę pod prysznicem wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem myjącym.
Gres w płynie warto zastosować również w kuchni, ponieważ i w tym pomieszczeniu często bywa wilgotno i gorąco. Lakier zabezpieczający pozwoli ci urządzić twoją kuchnię tak jak chcesz – wybierz farbę w dowolnym kolorze, dekoracyjne płytki gipsowe lub ozdobny tynk. Kafle w płynie doskonale zabezpieczą każdą ścianę.
Warto pamiętać, że kafle w płynie mogą być stosowane dosłownie w każdym pomieszczeniu. Możesz pomalować nimi ściany w salonie, sypialni czy pracowni. Lakiery są bezbarwne i bezzapachowe, dlatego ich używanie nie wymaga długotrwałego wietrzenia pomieszczenia.
O aplikacji kafli w płynie w całym domu powinny pomyśleć zwłaszcza te osoby, które borykają się ze słabo dogrzanymi ścianami. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Pamiętaj, że te drobnoustroje są odpowiedzialne nie tylko za brzydki wygląd ścian, ale również alergie i choroby układu oddechowego.
Lakier zabezpieczający doskonale sprawdzi się również w tych miejscach, które są szczególnie narażone na zabrudzenia. Pomaluj nim okolice kontaktów i włączników światła, aby uniknąć nieestetycznych śladów po palcach.
Lakier ochronny warto położyć również na ściany w pokoju dziecięcym. Po pierwsze, preparat ten zminimalizuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, na które dzieci reagują szczególnie źle. Po drugie, kafle w płynie wzmacniają powierzchnię ściany, chroniąc ją przed zarysowaniami. Nie wspominając o tym, że bez problemu zmyjesz z niej radosną twórczość twojego malca – ślady po pisakach, długopisach czy kredkach.
Stosowanie glazury w płynie jest bardzo proste. Ściana przed aplikacją preparatu powinna być sucha i oczyszczona z ewentualnych zabrudzeń. Później wystarczy nałożyć lakier za pomocą wałka malarskiego lub pędzla.
Dzięki glazurze w płynie, kuchnię lub łazienkę pomalujesz dowolnie wybranym kolorem farby, bez obaw o zawilgocenie ścian. To ekonomiczny i prosty sposób na odrestaurowanie wnętrza, a także na uchronienie go przed obecnością szkodliwych dla zdrowia grzybów.
Autorka:
Joanna Stanuch