Data modyfikacji:

Kolor szary. Z jakim kolorem pasuje?

To jedna z najbardziej uniwersalnych barw, po którą chętnie sięgamy w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego – szarość świetnie komponuje się z wieloma kolorami i ma neutralny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego jest dobrym tłem dla całej stylizacji. Jednak nadmiar szarości może powodować nieco nudne wrażenie, dlatego zdecydowanie warto połączyć ją z innymi odcieniami. Z jakimi kolorami łączyć szary?
kolor szary z jakim kolorem pasuje
Dobrze dobrana baza kolorystyczna jest jednym z najważniejszych elementów udanej aranżacji wnętrz. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo odcieni farb do ścian, kolorów mebli czy tkanin obiciowych, dlatego w tym bogactwie łatwo o przesadę. Jeśli chcesz postawić na szary kolor w stylizacji mieszkania, zobacz, jakie inne barwy będą dobrym dopełnieniem szarości. 

Biel i szarość, czyli klasyka scandi

Styl skandynawski od lat bije rekordy popularności. Podstawą estetyki urządzania wnętrz, która przywędrowała do nas z chłodnej Skandynawii, są jasne barwy, czyli połączenie bieli i szarości w jasnych odcieniach. Ten duet kolorystyczny pozwala wykreować korzystne wrażenie optyczne – jasne wnętrza wydają się większe i bardziej optymistyczne. Do tego w połączeniu z pozostałymi typowymi dla scandi elementami wystroju, czyli naturalnymi materiałami i minimalistycznymi dodatkami, całość tworzy przyjazne i dobrze prezentujące się otoczenie.
Co ciekawe, w stylu skandynawskim świetnie sprawdzają się nie tylko jasne odcienie szarości. Jeśli lubisz bardziej wyraziste rozwiązania, z powodzeniem można postawić na odcienie grafitu. Szary kolor ścian w ciemnym wydaniu można stosować miejscowo w celu optycznego podkreślenia konkretnych stref w pomieszczeniu.

Szarość i beż

Jeśli zastanawiasz się, z jakim jasnym kolorem łączyć szary, a chcesz uzyskać przytulny efekt, odcienie beżu będą strzałem w dziesiątkę. Jasne, kremowe kolory dają cieplejszy efekt, niż klasyczna biel, co korzystnie wpłynie na panującą w pomieszczeniu atmosferę. Jasna szarość i beż dadzą neutralne i subtelne tło dla całej aranżacji wnętrza, co pozwoli np. na nieco większe szaleństwo w doborze dodatków i mebli.

Szarość i róż

To dobry przepis na modne i ciekawe wnętrze. Dla wielu róż to wciąż kolor cukierkowy, zarezerwowany jedynie dla dziecięcych pokoików, którego raczej unika się w pozostałych częściach mieszkania. Na szczęście bieżące wnętrzarskie trendy i projektanci udowadniają, że róż doskonale sprawdza się w stylizacji również innych pomieszczeń.

Jeśli zastanawiasz się, z jakim kolorem łączyć szary, aby dodać mu nieco rumieńców, warto postawić właśnie na róż. Takie połączenie sprawi, że uzyskasz subtelną i harmonijną całość. Natomiast wyrazistsze odcienie i ich kontrastowe zestawienie da bardziej zdecydowany efekt stylizacyjny. Szczególnie dobrze duet różu i szarości prezentuje się w sypialni czy w pokoju dziennym.

Czerń i szarość

To kolorystyczna para, która da modny i nieco dramatyczny efekt. Czerń i szarość dobrze ze sobą współgrają, jednak może pojawić się ryzyko, że wnętrze stanie się zbyt ponure. Aby uniknąć tego efektu i połączyć szary kolor ścian z czarnymi elementami wystroju, trzeba albo przełamać całość jaśniejszymi akcentami, albo unikać ciemnych odcieni kolorów bazowych.

Szarość i kolor musztardowy

Naturalne kolory, jak właśnie musztardowa żółć, w aranżacji wnętrz tworzą pozytywną atmosferę i dodają stylizacji energii oraz optymistycznego charakteru. Jeśli zastanawiasz się, z jakim kolorem łączyć szary, aby uniknąć aranżacyjnej nudy, odcienie żółci będą dobrym tropem. Bardzo modne są meble do salonu utrzymane właśnie w musztardowej tonacji. Sofa lub fotel wypoczynkowy wykończony tapicerką w takim kolorze będzie wyrazistym akcentem na tle szarej aranżacji.

Warto zainspirować się także innymi naturalnymi kolorami. Tzw. barwy ziemi, czyli odcienie brązu czy pomarańczy, w zestawieniu z szarymi ścianami będą prezentować się dobrze i stworzą przytulną atmosferę. Szczególnie popularny w aranżacji wnętrz jest kolor koniakowy, który często wybierany jest w przypadku materiału obiciowego dla mebli wypoczynkowych.

Szary i zielony

Zieleń od kilku sezonów należy do najpopularniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich 10 lat aż trzy odcienie zieleni znalazły się w gronie barw wyróżnionych mianem koloru roku wg Instytut Pantone. Kolor ten wywołuje pozytywne skojarzenia z naturą, a dla wielu ma nawet działanie uspokajające i wyciszające.

Jeśli zastanawiasz się, z jakim kolorem połączyć szary, trafnym wyborem będą dwa odcienie zieleni: butelkowa oraz barwa jarmużu. Pierwszy z wymienionych kolorów, czyli ciemna i głęboka zieleń, daje elegancki efekt wykończeniowy, a połączona z szarością nieco złagodnieje i nie da ponurego efektu. Natomiast kolor jarmużu to odcień nieco przełamany szarością, więc będzie dobrym dopełnieniem dla wnętrza, gdzie ściany pomalowane są na szaro. 

Szary i niebieski

To kolejny kolorystyczny zestaw, który będzie świetną odpowiedzią na pytanie, z jakim kolorem połączyć szary. Dobrze dobrany odcień koloru niebieskiego w duecie z szarością da nieco chłodny, ale elegancki efekt. Połączenie tego typu świetnie sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Jak widzisz, szarość daje duże pole do stylizacyjnego manewru, jeśli chodzi o dobór koloru do szarych ścian i innych elementów wystroju. Na koniec warto pamiętać, że dobrym tropem w poszukiwaniu kolorystycznego balansu jest zasada 60:30:10. Obrazuje ona proporcje kolorystyczne, gdzie 60% całości stanowi kolor bazowy, 30% dopełniający, a 10% to kolor dodatków, który powinien być najbardziej wyrazisty.