Data publikacji:

Kolory ścian - szary z beżem - jak połączyć te dwa kolory?

Neutralne kolory w wystroju wnętrz, takie jak szary i beżowy, sprawdzają się niemal zawsze. Jednak idąc dalej w koncepcję przyjaznych, zgodnych z aktualnymi trendami wykończeń, pojawia się pytanie, czy da się połączyć w efektowny sposób szary z beżem na ścianie? Jak zestawiać kolory ścian szary z beżem, by wyglądało to dobrze? Przeczytaj więcej, czy beż pasuje do szarego i jak wykorzystać to połączenie w aranżacji salonu, łazienki, kuchni czy sypialni.

Polecamy: Modne kolory ścian 2021

kolory ścian

Jak połączyć kolory ścian szary z beżem?

Pomieszczenia w kolorystyce szarej lub beżowej mają neutralny charakter, czy jednak kolory ścian szary z beżem nie będą zbyt mało wyraziste, nudne? Połączenie ich ma sens, jednak powinno być obwarowane pewnymi warunkami. Przede wszystkim, odcienie obydwu kolorów nie mogą być zbliżone, gdyż wtedy na ścianach mogą wyglądać jak pomyłka w doborze koloru farby, a nie celowe działanie.

Również zbytni kontrast nie jest wskazany - beże są naturalnie ciepłymi barwami, szarości - raczej zimnymi, dlatego warto ostrożnie je zestawiać. Kolor ścian szary z beżem może stanowić łagodne, neutralne tło, o uniwersalnym charakterze. Będzie pasował do niemal każdej kolorystyki dodatków i ozdób. Najczęściej w sytuacji, gdy na jednej ścianie chce się zastosować połączenie tych kolorów, wybiera się szary w roli bazy, zaś dekoracje, dodatki, meble są w odcieniach beżu, naturalnego drewna.

Jeżeli całe ściany mają być w kolorze beżu lub szarości, warto zdecydować się na wybór jednej z nich w kolorze szarym, na przykład z wykończeniem imitującym beton, zaś pozostałe pomalować dobrej jakości farbą w dopełniającym beżowym odcieniu.

Efektowny salon w beżowo-szarych odcieniach

Pomieszczenie, w którym często stosowane są kolory ścian szary z beżem to salon. Pełni on rolę reprezentacyjną, a także miejsce do wypoczynku, dlatego zwykle jest to przestrzeń o dość spokojnym charakterze wykończenia. Nie oznacza to jednak, że salon, którego kolor ścian to szary z beżem, musi być „nudny”. We wnętrzu o dość neutralnej kolorystyce bazowej ścian, podłóg czy nawet mebli dużą rolę odgrywają tekstylia i dekoracje.

Ciężko o lepsze tło dla efektownych grafik i obrazów niż szarości i beże. W pomieszczeniu w tych odcieniach można również pokusić się o meble tapicerowane w intensywnych kolorach, na przykład czerwieni, błękitu czy bordowym. Także oświetlenie pozostawia szerokie możliwości wyboru stylu, formy, kolorystyki. Szaro-beżowy salon w stylu klasycznym, glamour czy eklektycznym będzie również pięknie wyglądał, gdy ściany czy sufity ozdobi się dobrze dopasowaną sztukaterią.

Czy kolory ścian szary z beżem pasują do sypialni?

Wiele mówi się o znaczeniu kolorów na ścianach, w szczególności w kontekście sypialni. Jak użyć kolorów ścian szary z beżem, aby połączenie dobrze sprawdzało się także w miejscu snu? Z pozoru to nic trudnego, gdyż barwy te wykazują się neutralnością. Co prawda, szary może być uważany za zbyt ponury, depresyjny, jednak idealnie komponuje się na przykład z zielenią naturalnych roślin, drewnem czy rozjaśniającą bielą. W beżowo-szarej sypialni, stawiając na jasne dodatki, zasłony, pościel czy dywaniki, stwarza się wrażenie ciepłego i przytulnego wnętrza. Będzie ono idealne do nocnego wypoczynku oraz innych form relaksu.

Szary i beżowy na ścianach w pokoju dziecięcym - to możliwe!

Sypialnia dla dziecka czy pokój do nauki także z powodzeniem mogą być urządzone, gdy wybierzesz kolory ścian szary z beżem. Czy pomieszczenie takie nie będzie zbyt smutne? Nie, jeżeli skorzysta się z możliwości, jakie dają współczesne dekoracje. Szary oraz beżowy kolor będą dla nich doskonałym tłem, a w miarę dojrzewania dziecka wystarczy odświeżyć ściany i zmienić dekoracje, by pokój niemowlaka albo przedszkolaka zamienił się w rozbudzający ciekawość świata pokój dla ucznia. To między innymi ścienne naklejki, również te trójwymiarowe, drewniane dekoracje nawiązujące do natury, różnego rodzaju tekstylia czy punkty albo girlandy świetlne. 

Alternatywnym podejściem do wprowadzenia koloru ścian szarego z beżem jest użycie ciekawej tapety lub fototapety. Aktualne trendy wskazują nie tylko na proste tapety z powtarzalnym wzorem na każdej rolce, ale także tapety tworzące całość, rysunek, fotografię czy obraz nawet na pełnej powierzchni ściany. Tu nawiązania do natury w stonowanych szarościach i beżach będą idealne, warto jednak pamiętać, by w takiej sytuacji starannie dobrać dodatki, aby wnętrze nie stało się zbyt przeładowane. Motyw tapety najlepiej dobrać nieco w oderwaniu od wieku dziecka, dzięki czemu może sprawdzić się nawet przez kilka lat. Warto szukać tapet zmywalnych dobrej jakości, by nie uległy szybkiemu zużyciu.

Funkcjonalne pomieszczenia ze ścianami w szarościach i beżach 

Warto zauważyć, że kolor ścian szary z beżem można uzyskać, stosując tylko jedną farbę. W sprzedaży znaleźć można farby o odcieniach, które są połączeniem szarego i beżowego. To ciepła szarość, która w zależności od padającego światła wygląda jak szary lub beżowy kolor. Cechę tą warto wykorzystać, gdy kolory ścian szary z beżem są uzupełnieniem aranżacji funkcjonalnych pomieszczeń, takich jak łazienka, kuchnia, przedpokój.

Jako neutralny kolor będzie świetnie komponował się z niemal każdym stylem mebli i dodatków, a także dekoracji i wykończeń. Dodatkowo taka kolorystyka ścian sprzyja wrażeniu czystości - niewielkie zabrudzenia są zdecydowanie mniej widoczne niż na klasycznych białych ścianach. Szaro-beżowe ściany będą prezentować się dobrze zarówno w eleganckim wnętrzu, jak i w minimalistycznej, funkcjonalnej przestrzeni w stylu skandynawskim.

Autorka: Aleksandra Ginalska