Data publikacji:

Kuchnia w kształcie litery „U”. Jak ją urządzić?

Kuchnia w kształcie litery „U” to jeden z najkorzystniejszych układów szafek. Pomieszczenie urządzone w ten sposób nie tylko dobrze się prezentuje, ale też pozwala łatwo uzyskać tzw. trójkąt roboczy. Co ciekawe, wnętrze tego typu można urządzić nie tylko w przypadku, gdy kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie – kuchnia w kształcie litery „U” z salonem również jest możliwa. Zobacz, jak urządzić wnętrze o takim właśnie układzie.


Aranżacja kuchni to spore wyzwanie – raz urządzone wnętrze najczęściej służy w niezmienionym kształcie przez wiele lat. Dlatego zanim zaczniesz wybierać konkretne rozwiązania, całość trzeba dokładnie przemyśleć. Podstawą stylizacji pomieszczenia jest układ szafek. Projektanci wnętrz wypracowali wiele różnych wariantów i układów, a jednym z nich jest właśnie kuchnia w kształcie litery „U”. Jak poradzić sobie z tym przepisem na piękną kuchnię?

Kuchnia w kształcie litery „U” – co to właściwie znaczy?

Układ tego typu oznacza, że dwa dłuższe rzędy szafek biegną do siebie równolegle i najczęściej są zlokalizowane pod ścianami pomieszczenia, natomiast trzeci krótszy, łączy je i zbiega się z nimi prostopadle, tworząc kształt litery „U”. Szczególnie dobrze omawiany układ szafek sprawdza się w pomieszczeniach prostokątnych, gdzie na końcu pomieszczenia przy krótszej ścianie znajduje się okno. Wnętrza tego typu prezentują się bardzo efektownie i są dobrze oświetlone naturalnym światłem padającym z okna.

Trójkąt roboczy i kuchnia w kształcie litery „U”

Idea trójkąta roboczego opisuje układ najważniejszych stref i urządzeń, jakie muszą znaleźć się w dobrze zaplanowanej kuchni. Chodzi tu o strefę zmywania, czyli zlewozmywak, przechowywania jedzenia, czyli lodówkę oraz gotowania, czyli kuchenkę z piekarnikiem. Planując układ kuchni, wymienione elementy wystroju należy ulokować w taki sposób, aby ich układ odpowiadał wierzchołkom trójkąta. Dzięki temu podczas przygotowywania posiłków unikniesz niepotrzebnej krzątaniny po kuchni, a korzystanie z pomieszczenia będzie znacznie wygodniejsze.

Nawet w małej kuchni w kształcie litery „U” możesz łatwo osiągnąć ten efekt, ponieważ dwa rzędy szafek biegną do siebie równolegle, a trzeci krótszy łączy je prostopadle. 

Kuchnia w kształcie litery „U”: zlew pod oknem

To korzystne rozwiązanie z wielu powodów. Po pierwsze, daje korzystną perspektywę, a równoległe rzędy szafek zbiegające się w kierunku okna są dobrze doświetlone. Okno zapewnia też komfortowe oświetlenie w trakcie zmywania naczyń, a ponadto podczas tej nielubianej czynności, najzwyczajniej w świecie można obserwować, co dzieje się za szybą.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przeanalizuj dokładnie dobór baterii zlewozmywakowej. Musi być ona dobrana do okna, ponieważ jeśli będzie zbyt wysoka, a okno jest nisko osadzone i sięga niemal do zlewu, otwieranie skrzydła może okazać się utrudnione. W takim przypadku warto postawić na model z wyciąganą wylewką lub niewysoką klasyczną baterię. 

Kuchnia w kształcie litery „U” z wyspą

Chociaż kuchnia w kształcie litery „U” jest idealnym rozwiązaniem do wnętrz, gdzie strefa gotowania stanowi odrębne pomieszczenie lub jest ograniczona przez przynajmniej trzy ściany, to ten układ sprawdzi się także w otwartych strefach dziennych. Kuchnię w kształcie litery „U” można wystylizować także stawiając na wyspę lub barek.

W takim przypadku jedno z ramion litery „U” stanowić będzie barek lub wyspa, więc całość nie będzie mieć tak regularnej i symetrycznej formy, jak w klasycznym wydaniu, jednak wciąż jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Wyspa kuchenna w takim przypadku stanowić będzie naturalną granicę między kuchnia i salonem, co pozwoli nie tylko efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też podzieli wyraźnie wnętrze na strefy.

Stół kuchenny w kuchni w kształcie litery „U”

W aranżacji wnętrz nie ma rozwiązań idealnych, dlatego w przypadku kuchni w kształcie litery „U” również pojawiają się pewne zagwozdki. Takim problemem może okazać się stół kuchenny. W kuchni tego typu w klasycznym wydaniu trudno znaleźć na niego miejsce. Można, naturalnie, ustawić stół jako zwieńczenie litery „U” w górnej części, jednak nie zawsze się to udaje. Najczęściej rolę stołu kuchennego przejmuje mebel jadalniany lub wyspa kuchenna czy barek. Miejsce do spożywania posiłków można wygospodarować także przy blacie, np. przy krótszej ścianie prostopadle łączącej ramiona litery „U”

Kuchenna ergonomia

Każda aranżacja rządzi się swoimi prawami, dlatego planując kuchnię w kształcie litery „U”, trzeba zachować pewne odległości, aby korzystanie z pomieszczenia było naprawdę komfortowe. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby odległość między równoległymi rzędami szafek, czyli tymi, które tworzą ramiona litery „U”, wynosiła przynajmniej 120 cm. To pozwala na swobodne otwieranie szafek z obu stron oraz poruszanie się po pomieszczeniu.

Jeśli pomieszczenie jest dość wąskie, wato postawić na wysuwane szuflady zamiast klasycznych szafek z półkami. W tym pierwszym przypadku łatwo zorientujesz się w zawartości szuflad, ponieważ będziesz mieć do nich wgląd z góry.

Natomiast w przypadku klasycznych szafek z półkami, w wąskim pomieszczeniu dostęp do tych najniżej położonych może być kłopotliwy. 
Kolejny element wnętrzarskiej układanki, jaką jest kuchnia tego typu, to wyspa czy barek, które wystąpią w roli stołu jadalnianego. Jeśli chcesz ustawić przy blacie hokery i wygodnie na nich zasiąść, blat powinien być położony wyżej niż powierzchnia robocza. Szacuje się, że wartość ta powinna wynosić przynajmniej 110 cm.