Data publikacji:

Jakie kwiaty doniczkowe zwisające wybrać? Sprawdź

Rośliny o pokroju zwisającym dają bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Jeśli chcesz uzupełnić swoją kolekcję o zwisające kwiaty doniczkowe, zobacz, jakie gatunki wybrać do domu, a jakie będą dobrą ozdobą balkonu lub tarasu.

kwiaty doniczkowe zwisające

Sprawdź również, jakie kwiaty do sypialni wybrać.

Kwiaty doniczkowe zwisające do domu

Epipremnum złociste

To bardzo efektowny kwiat doniczkowy zwisający, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale też jest bardzo łatwy w uprawie. Aby rósł bujnie i szybko, doniczkę należy ustawić w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośrednio padającego światła. Podlewanie należy powtarzać raz w tygodniu, a dodatkowo w sezonie warto zasilać podłoże nawozem do roślin domowych.

Epipremnum złociste może być prowadzone na kilka sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest oplatanie pędów rośliny na bambusowym paliku, który stanowi dla niej podporę. Alternatywą dla tego pomysłu mogą być modne kratki lub doniczki ścienne z podporami. Innym sposobem na uprawę kwiatów doniczkowych tego typu jest swobodne puszczenie pędów, aby opadały poza pojemnik. W tym przypadku warto postawić na doniczki wiszące lub ustawić je w wysoko położonym miejscu, np. na szczycie mebli.

Filodendron pnący 

To kolejny spośród zwisających kwiatów doniczkowych, z którego uprawą poradzi sobie nawet początkujący domowy ogrodnik. Filodendron do prawidłowego wzrostu potrzebuje umiarkowanie wilgotnego i przepuszczalnego podłoża oraz częściowo zacienionego stanowiska. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie rośliny w sezonie oraz wycieranie kurzu z liści.

Podobnie jak wspomniane wcześniej epipremnum, filodendron można prowadzić na paliku lub umieścić w doniczce wiszącej, aby jego pędy luźno opadały na zewnątrz.

Zielistka

To kwiat doniczkowy zwisający, na którego warto zwrócić szczególną uwagę. Zielistka Sternberga charakteryzuje się długimi, zielono-białymi liśćmi, ale to, co decyduje o jej wyjątkowości, to nie tylko względy dekoracyjne. Roślina należy do grona zielonych filtrów, a to oznacza, że pobiera z powietrza szkodliwe związki i wiąże je do postaci obojętnej. Jeśli postawisz na zielistkę, zyskasz zatem domowy oczyszczacz powietrza.

Uprawa rośliny jest bardzo prosta. Zielistka lubi jasne stanowiska i regularne podlewane.

Bluszcz pospolity

Kkolejna popularna roślina, którą często wykorzystuje się w stylizacji wnętrz. Bluszcz pospolity prezentuje się efektownie, ale jego uprawa bywa kłopotliwa – roślina lubi wilgotne podłoże, ale jeśli przesadzisz z podlewaniem, może to doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepszym stanowiskiem dla rośliny będzie częściowo zacieniona część mieszkania. Bluszcz można prowadzić na podporach lub w wiszących doniczkach.

Ceropegia woodi 

o zwisający kwiat doniczkowy nazywany popularnie chińskim lampionem. Cechą charakterystyczną ceropegii są niewielkie i ciekawie wybarwione kwiaty w kształcie serca. Jej pędy rosną szybko, więc jeśli chcesz w krótkim czasie efektownie zazielenić swoje mieszkanie, to będzie dobry wybór.

Aby zapewnić roślinie dobre warunki do wzrostu, ustaw ją na słonecznym stanowisku i podlewaj z umiarem – zbyt duży poziom wilgotności podłoża szkodzi ceropegii.

Senecio Rowleanus 

Roślina wdzięcznie nazywana Starcem Rowleya należy do grupy wymagających kwiatów doniczkowych, ale za nieco trudu włożonego w pielęgnację, odwdzięczy się naprawdę dekoracyjnym wyglądem. Starzec Rowleya wyróżnia się długimi i cienkimi pędami gęsto obsypanymi liśćmi, które do złudzenia przypominają kuleczki.

Najlepszym stanowiskiem dla Sencio Rowleanus jest słoneczna część mieszkania. Zwróć natomiast uwagę na częstotliwość podlewania – zanim powtórzysz zabieg, sprawdź palcem, czy podłoże dobrze wyschło.

Kwiaty doniczkowe zwisające kwitnące na taras i balkon

Kwiaty doniczkowe zwisające są też świetnym uzupełnieniem stylizacji balkonu. Pojemniki z roślinami tego typu można podwiesić przy zadaszeniu balkonu lub na barierce i w efekcie uzyskasz efektowną ozdobę swojego zewnętrznego salonu. Na jakie gatunki warto postawić?

Pelargonia

Jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych, która w okresie kwitnienia gęsto pokrywa się różowymi, czerwonymi, białymi lub fioletowymi kwiatami. W odmianie zwisającej pędy rośliny opadają swobodnie poza doniczkę, tworząc dekoracyjną kaskadę liści i kwiatów.

Co ważne, to jeden z tych zwisających kwiatów doniczkowych, który cechuje się bardzo łatwą uprawą. Wystarczy, że zapewnisz roślinie słoneczne stanowisko, regularne podlewanie i w okresie kwitnienia będziesz zasilać podłoże za pomocą nawozu do roślin balkonowych. 

Surfinia

Obok wspomnianej wcześniej pelargonii, surfinia to zdecydowanie jedna z najefektowniejszych roślin, jakie wykorzystujemy w stylizacji balkonów lub tarasów. Surfinia to roślina o pokroju zwisającym, którą wyróżniają dość grube i mięsiste liście, ale przede wszystkim pięknie uformowane i intensywnie kolorowe kwiaty.

Roślina nie jest trudna w pielęgnacji, ale ma pewne wymagania. To przede wszystkim słoneczne stanowisko, lekkie i przepuszczalne podłoże oraz systematyczne podlewanie, zwłaszcza w okresie upałów – surfinia jest wrażliwa na przesuszenie ziemi w doniczce. 

Fuksja

Ta piękna roślina o różowo-fioletowych kwiatach zasługuje na szczególną uwagę, jeśli szukasz kwiatów doniczkowych zwisających na balkon lub taras. Odpowiednim dla niej stanowiskiem będzie częściowo zacienione miejsce, gdzie nie dociera bezpośrednie nasłonecznienie.

Ważnym elementem w uprawie fuksji jest wykonanie warstwy drenażowej w doniczce, ponieważ roślina jest wrażliwa na zbyt dużą wilgotność podłoża. Ponadto konieczne jest systematyczne zasilanie podłoża nawozem, aby bujnie kwitła.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny