Data publikacji:

Pomysły na łączenie paneli z płytkami

Dylatacje korkowe, metalowa listwa, a może masa akrylowa? Jak łączyć płytki z panelami? Producenci materiałów wykończeniowych oferują kilka rozwiązań, które pozwalają na dyskretne maskowanie dylatacji i przestrzeni między panelami i płytkami. Zobacz, na które z nich warto postawić i jak zaaranżować miejsce łączenia różnych materiałów.
laczenie paneli z plytkami

W nowoczesnym budownictwie popularną formą zagospodarowania przestrzeni jest wspólna strefa dzienna, jaką tworzą kuchnia, jadalnia i salon. W związku z tym inwestorzy często stawiają na różne materiały wykończeniowe stosowane na posadzce w poszczególnych częściach wnętrza. Z reguły są to płytki podłogowe lub kamień w części kuchennej oraz panele lub deski na pozostałej przestrzeni.

To praktyczne rozwiązanie, bo w kuchni dużo się dzieje i materiał powinien być odporny na kłopotliwe zabrudzenia czy wilgoć. Problem pojawia się na styku paneli i płytek. Jak je połączyć, aby całość prezentowała się dobrze? Jaka listwa łącząca panele i płytki będzie najlepszym rozwiązaniem? A może warto postawić na montaż bez listwy? Jeśli zastanawiasz się nad sposobami łączenia paneli z płytkami, poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji na ten temat.

Połączenie płytek z panelami w salonie i kuchni – pomysły na aranżację

Na początek zastanówmy się, jak ciekawie zestawić ze sobą dwa materiały wykończeniowe. Jaki efekt możemy uzyskać?

  • Nieregularna linia heksagonów i paneli – rozwiązanie tego typu cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Panele i płytki w kształcie heksagonów w miejscu łączenia tworzą nieregularną linię wyznaczoną przez układ sześciokątnych płytek. W takim przypadku granica między materiałami wykończeniowymi prezentuje się dekoracyjnie, a podłoga wygląda jeszcze ciekawiej. Warto jednak wiedzieć, że połączenie tego typu wymaga sporo wprawy i umiejętności.
  • Prosta linia – alternatywnym rozwiązaniem jest regularne cięcie materiałów, co pozwala na uzyskanie prostej linii na ich styku. W takim przypadku można łatwo i dyskretnie zestawić ze sobą materiały, a dylatację subtelnie zamaskować np. za pomocą korka.

Listwa łącząca płytki z panelami

Jeśli szukasz sposobu na trwałe zamaskowanie połączenia między dwoma różnymi materiałami wykończeniowymi, do dyspozycji masz kilka typów listw. Oto najpopularniejsze rozwiązania dostępne na rynku.
  • Listwa metalowa – to rozwiązanie stosowane coraz rzadziej, ale wciąż stawia na nie wielu inwestorów. Metalowe listwy na styku różnych materiałów wykończeniowych maskują granicę, gdzie schodzą się panele i płytki podłogowe. Maskowanie tego typu pozwala ukryć zachowane szczeliny dylatacyjne, jednak nie należy do najbardziej estetycznych – metalowa listwa odznacza się na tle posadzki, co dodatkowo akcentuje miejsce łączenia.
  • Listwa metalowa z wypełnieniem – to świetny sposób na subtelne łączenie materiałów. W tym przypadku elementy aluminiowe pozostają w dużej mierze niewidoczne, ponieważ w górnej części listwa ma wypełnienie, którego kolor i estetykę można dobrać pod kątem paneli podłogowych. Dzięki temu miejsce łączenia różnych materiałów prezentuje się znacznie lepiej.
  • Dylatacja korkowa – to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli stawiasz na panele drewniane, czyli materiał, który będzie pracował. Drewno pod wpływem zmian temperatury kurczy się i rozszerza. W efekcie materiał, który będzie zabezpieczał listwy dylatacyjne, powinien charakteryzować się elastycznością, aby możliwa była praca drewnianej podłogi. Takie zadanie świetnie spełniają listwy korkowe.

    Listwy wykonane z naturalnego korka mogą się kurczyć pod wpływem pracy materiału, co w efekcie zapewnia trwałe i solidne maskowanie szczelin dylatacyjnych. Co więcej, korek prezentuje się estetycznie i szczególnie dobrze komponuje się właśnie z drewnianymi podłogami. Materiał ten najczęściej stosuje się podczas łączenia podłóg drewnianych z kaflami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym

Łączenie płytek z panelami bez listwy

Jeśli szukasz sposobu na łączenie płytek z panelami i zależy ci na maksymalnie subtelnym wykończeniu dylatacji, warto sięgnąć po masę akrylową. Za jej pomocą wypełnia się miejsce łączenia paneli i płytek, co pozwala na dyskretne wykończenie dylatacji. Środki tego typu charakteryzują się pewną odpornością na pracę drewna, ale nie są tak trwałe jak korek.

Łącznie płytek z panelami – praktyczne aspekty

Zastosowanie różnych materiałów do wykończenia posadzki może przysporzyć nieco problemów. Dlatego zanim zacznie się cała zabawa z łączeniem ich i maskowaniem szczelin, trzeba mieć na uwadze jeszcze kilka dodatkowych aspektów.
  • Uwaga na różnice poziomów – to jedna z najważniejszych kwestii, jaką trzeba rozważyć, zanim jeszcze ruszą prace wykończeniowe. Sprawdź, jaka jest różnica grubości między płytkami, które zostaną położone np. w części kuchennej, a panelami, jakie trafią na pozostałą część posadzki. Do tego należy doliczyć jeszcze grubość podkładu pod panele oraz kleju. Różnice w grubości materiału można zniwelować np. za pomocą wylewki samopoziomującej. W ten sposób unikniesz ryzyka, że po wykończeniu posadzki w miejscu łączenia pojawi się uskok, który mógłby nie tylko prezentować się nieestetycznie, ale też być kłopotliwy w codziennym użytkowaniu wnętrza.
  • Szczeliny dylatacyjne – trzeba również pamiętać, że miejsce, w którym stykają się różne materiały wykończeniowe, to nie tylko granica między różnym wzornictwem. To też miejsce, w którym należy zachować szczeliny dylatacyjne, czyli przestrzeń pozwalającą na pracę materiału. To szczególnie istotne, jeśli stawiasz na deski warstwowe czy parkiet, ponieważ drewno pracuje pod wpływem zmieniającej się temperatury czy wilgotności powietrza.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny