Data publikacji:

Łazienka 2 m². Aranżacja wnętrza

Aranżacja łazienki 2 m² to solidne wnętrzarskie wyzwanie. Jeśli szukasz sposobu na stylizację wnętrza o tak małym metrażu, poniżej znajdziesz garść inspiracji oraz wskazówek, dzięki którym na niewielkiej przestrzeni zaaranżujesz piękne i funkcjonalne wnętrze. Wszystko w zgodzie z trendami w aranżacji łazienek.


łazienka 2m2

Prysznic bez brodzika

Łazienka licząca 2 metry kwadratowe powierzchni będzie najpraktyczniejsza, jeśli postawisz na prysznic pozbawiony brodzika. Kabiny tylu walk-in wyposażone w odpływ liniowy są praktyczne i dają korzystny efekt wizualny – podłoga pod prysznicem wykończona tymi samymi płytkami, co w reszcie pomieszczenia sprawi, że całość będzie się wydawać nieco większa. To złudzenie pozwoli optycznie powiększyć mikroskopijne pomieszczenie.

Standardowa wielkość kabiny prysznicowej to 90x90 cm, jednak w łazience 2 m² może zabraknąć miejsca na tak duży prysznic. W sprzedaży znajdziesz również mniejsze modele, np. o wymiarze 70x70 cm. Dobrym rozwiązaniem może być kabina narożna.

Mała łazienka 2 m² z wanną – to możliwe!

Pod warunkiem, że postawisz na model narożny lub wannę o długości 100 cm. Modele tego typu są przeznaczone właśnie do małych łazienek, a dobierając do zestawu parawan wannowy, sprawisz, że wanna będzie też pełnić funkcję prysznica.

Jasne kolory i błyszczące powierzchnie

Stara wnętrzarska zasada mówi, że w małych pomieszczeniach należy stosować jasne kolory. W aranżacji łazienki 2 m² reguła ta sprawdzi się znakomicie. W całym tym zamieszaniu z jasnymi barwami chodzi o światło. Jasne powierzchnie odbijają światło, co daje korzystne złudzenie optyczne i sprawia, że łazienka wydaje się większa. Dodatkowo jasne kolory wpisują się w bieżące wnętrzarskie trendy – biel czy jasny beż lub szarość to kolorystyczna podstawa stylu skandynawskiego. Jeśli do jasnej palety dodasz dodatki z naturalnych materiałów, np. z drewna, twoja mała łazienka 2 m² będzie wnętrzem utrzymanym w klimacie scandi.

Sprzęty szyte na miarę

Łazienka 2 m² z pralką – czy to jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Wystarczy, że postawisz na model typu slim, który jest węższy od standardowych urządzeń o kilkanaście centymetrów lub wybierzesz pralkę ładowaną od góry – sprzęt tego typu również zapewnia sporą oszczędność miejsca.

Oświetlenie małej łazienki

Wydawać by się mogło, że w małej łazience 2 m² wystarczy jeden główny punkt świetlny zlokalizowany na suficie. Nic bardziej mylnego. Co więcej, źle dobrane oświetlenie może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze, a takiego efektu zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć. Dodaj przynajmniej jeden dodatkowy punkt świetlny położony np. nad lustrem.

Praktyczne dekoracje

Na tak małym metrażu, jakim jest łazienka 2 m² z prysznicem czy wanną, trudno wygospodarować miejsce na dekoracje. Dlatego warto postawić na szczególnie efektowne elementy wystroju, które są podstawowymi łazienkowymi sprzętami. Dobrym pomysłem będą dekoracyjne baterie łazienkowe. Szczególnie modne są modele w kolorze złota czy miedzi, utrzymane w estetyce retro. Będą świetnym dopełnieniem łazienki 2 m² aranżowanej zgodnie z klimatem minionych lat. Z kolei czarne baterie łazienkowe pasują świetnie do aranżacji utrzymanych w duchu scandi oraz inspirowanych stylem industrialnym.

Zwróć również uwagę na inne elementy wystroju, które mogą być funkcjonalną ozdobą wnętrza. Ciekawe wieszaki na ręczniki, kubki łazienkowe czy zasobniki na mydło i płyn do kąpieli mogą dodać aranżacji naprawdę wyjątkowego klimatu. Jeśli to możliwe, na parapecie łazienkowym warto ustawić roślinę doniczkową, np. storczyka czy krotona. W łazienkach panują idealne warunki do uprawy niektórych gatunków roślin.