Data publikacji:

Łazienka w domu z bali - jak urządzić?

Łazienka w domu z bali powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także dobrze się prezentować, by podkreślić piękno natury drewna. W domach z bali, na pierwszy rzut oka zastrzeżenia może budzić aspekt pochłaniania wilgoci gromadzącej się w trakcie kąpieli, brania prysznica oraz prania. Podpowiadamy, jak się urządzić, aby być zadowolonym ze swojej łazienki w domu z bali.

bali

Łazienka w domu z bali - co warto wiedzieć?

Między warstwami drewna w domach z bali umieszczone jest wypełnienie termiczne, które przyczynia się do tego, że drewno jeszcze lepiej oddycha. Drewniane bale pochłaniają bowiem wilgoć, a następnie oddają ją na zewnątrz. Łazienkę, WC i pralnię, czyli pomieszczenia o zwiększonym poziomie wilgoci, trzeba dodatkowo wspomóc wentylacją w postaci okna. Jeśli nie ma możliwości, by zamontować standardowe okno, wystarczy choćby okno dachowe.

Drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane za pomocą oleju o specjalnych właściwościach. Przy prysznicu, umywalce i wannie zamontuj materiały odporne na wilgoć. Jeśli zaś zdecydujesz się, aby twoja łazienka w domu z bali była wykończona tak jak w budynku o konstrukcji szkieletowej, na ścianach z bali zamontuj konstrukcje szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych. Na podłogę połóż płyty gipsowo-włóknowe, zagruntuj je i zabezpiecz płynną folią. Możesz zastosować też gotowe podkłady pod kabiny prysznicowe, a następnie uszczelnić wszystko preparatem hydroizolacyjnym.

Wystrój wnętrza łazienki w domu z bali

W łazience z domu z bala zamontuj instalację ogrzewania podłogowego - tym samym pozbędziesz się niekoniecznie ponętnego widoku standardowego grzejnika. Niewielką łazienkę optycznie powiększ za pomocną dużego lustra. Wypełnij wnętrze jasnymi kolorami mebli i dodatków. W domach z bala najlepiej sprawdzają się proste dekoracje, nawiązujące do natury, o stonowanej kolorystyce i w standardowych formach, bez zbędnych dodatków i udziwnień. Wybieraj też ręczniki w bieli, szarości i czerni.

Do łazienki w domu z bali pasować będzie praktycznie każda umywalka i bateria umywalkowa. Niektórzy producenci w swojej ofercie mają także umywalki w części lub całości wykonane z drewna. Zadbaj jednak o to, aby były one perfekcyjnie dopasowane do deseni i odcieni drewna w twojej łazience, by nie zaburzały jej wyglądu. Zdecydowanie łatwej jest zatem postawić na wybór ceramicznej umywalki z drewnianym blatem.

Wystrój łazienki powinien tworzyć spójną przestrzeń, w której będzie można się zrelaksować, odpocząć po trudach dnia i nabrać sił na kolejne wyzwania. Uspokajaniu ciała i duszy służy porządek, spójna koncepcja wzorniczo-kolorystyczna (biel, szarości i czerń) i zapachy naturalnych olejków eterycznych, unoszące się w powietrzu.

Estetyczne i modne staje się połączenie ciepłego kolorystycznie drewna z chłodem kamiennych barw. Nawet zimny odcień nowoczesnego betonu architektonicznego zostanie przełamany promiennymi odcieniami drewnianych desek.

Wanna czy prysznic do łazienki w domu z bali?

Piękna i wygodna wanna to kropka nad „i” w pokoju kąpielowym w domu z bali. Głęboka wanna to idealna propozycja dla osób ceniących odpoczynek w gorącej wodzie. To rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego metrażu pomieszczenia, więc jeśli tylko posiadasz niezbędną ilość miejsca, wybierz wannę wolnostojącą. Będzie prezentować się stylowo, umieszczona na środku pomieszczenia. Uwierz, będziesz przedłużać kojącą kąpiel o kolejną minutę, rozkoszując się pięknem twojej łazienki z bali.

Prysznic jest rozwiązaniem odpowiednim do łazienek o mniejszej powierzchni oraz dla osób, którym kąpiel w takiej postaci odpowiada. W drewnianych łazienkach najlepiej sprawdzają się zabudowane kabiny prysznicowe z brodzikami, gdyż jest to dobre zabezpieczenie przed rozpryskiwaniem się wody oraz jej wyciekaniem poza obszar mycia.

Oświetlenie łazienki w domu z bala

Dobrze dobrane oświetlenie jest atutem każdej łazienki, także tej wykończonej drewnem. Źródło światła powinno być zbliżone do naturalnego lub o barwie ciepłej. Jeśli twoja łazienka jest mała, to umieść punkty oświetleniowe w dostępnych zakamarkach, a dodatkowo rozświetlisz pomieszczenie. Zamontuj też punktowe oświetlenie, dzięki któremu wyeksponujesz walory swojego domowego spa.

Dodatki do łazienki w domu z bali

Kwiaty i wszelkiego rodzaju rośliny doskonale pasują do desek, podkreślając ich naturalny charakter, a zarazem tworząc prywatną dżunglę w domowym zaciszu. Na ścianie zawieś obrazy, mogą przedstawiać rośliny egzotyczne lub rodzime oraz pejzaże. Umieszczaj tylko obrazy i grafiki, które wywołują w tobie dobre emocje, dają odprężenie i uspokajają. W oknie zawieś jasne, bawełniane zasłony albo zamontuj drewniane żaluzje (bambusowe są najbardziej odporne na wilgoć). Zamiast standardowych, plastikowych koszy i koszyków, wybierz wiklinowe z lnianą wyściółką, bambusowe lub drewniane skrzyneczki. Nadadzą twojemu wnętrzu unikatowy styl oraz będą służyć do celów praktycznych (przechowywanie brudnej odzieży, magazyn na kosmetyki, uzupełnienie zapasu papieru toaletowego).

Łazienka w domu z bali to możliwość urządzenia prywatnego miejsca, gdzie zrelaksujesz się w otoczeniu przyrody. Wyposaż ją w naturalne materiały, kolory, faktury, a każdy moment spędzony w niej napełni cię ciszą, spokojem i natchnieniem. Skorzystaj z naszych podpowiedzi zarówno, gdy urządzasz łazienkę w domu z bali na nowo, jak i w przypadku, gdy remontujesz dotychczasowy pokój kąpielowy. Stwórz pomieszczenie przyjazne dla ciebie i pozostałych domowników oraz takie, które przyprawi o zachwyt wszystkich gości.

Autorka: Ewa Doniec