Data modyfikacji:

Lithops - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, Lithopsy nie są roślinami trudnymi w uprawie i pielęgnacji. W naturalnym środowisku można je spotkać na pustyniach w Afryce. Owszem, potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju, ale przecież w przypadku każdej rośliny tak jest. W ostatnich latach coraz więcej osób stawia lithopsy na nasłonecznionych parapetach w swoich mieszkaniach i domach. Tam pięknie rosną i rozwijają się, stając się przy tym ozdobą domowego zacisza.
lithops

Lithops – rodzaje. Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie kilku roślinek w swoim domu, lecz nie masz tzw. ręki do kwiatów, Lithops mogą być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Ten rodzaj sukulentów pochodzi z Afryki, najczęściej można go znaleźć w krajach takich jak RPA oraz Namibia. W Polsce roślina ta jest dostępna także pod nazwą żywe kamienie. Dlaczego? Wszystko to, ze względu na ich jakże nietypowy wygląd. Słowo lithos, oznacza bowiem z języka greckiego kamień, a oryginalną nazwę Lithops można tłumaczyć jako „podobny do kamienia”.

Z odkryciem Lithops, wiąże się interesująca historia. Otóż w roku 1811, angielski botanik William John Burchell zauważył na ziemi nietypowy kamyk. Zaintrygował go on, więc podniósł go i zaczął bacznie mu się przyglądać. Po chwili dostrzegł, że to nie z kamieniem ma do czynienia, lecz z rośliną. Co ciekawe, większość sukulentów jest trująca, ale nie Lithops. Ten fakt może być istotny dla tych, którzy posiadają zwierzęta domowe.

Gdyby Twój czworonożny przyjaciel przypadkiem spróbował żywego kamienia, nic złego nie powinno mu się stać. Liście rośliny pozwalają jej na magazynowanie wody, więc ich spożywanie nie wiąże się z żadnymi zdrowotnymi konsekwencjami. Jak wyglądają inni przedstawiciele gatunku Lithops? Rodzaje, które dostępne są na rynku to przede wszystkim:
  • Lithops dorotheae
  • Lithops bromfieldii
  • Lithops hallii
  • Lithops otzeniana
Rośliny te mogą różnić się między sobą nie tylko kolorami, ale i kształtem, czy też rozmiarem. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i z pewnością zachwyci osoby, odwiedzające Twoje mieszkanie. Niestety, ale zdobycie konkretnego rodzaju Lithops może być utrudnione. Najczęściej do kupienia są dostępne mieszanki odmianowe, więc jeśli zależy Ci na konkretnej roślinie, będzie trzeba wybrać się po nią do specjalistycznego sklepu.

Lithops: pielęgnacja, uprawa i zalecenia. Jak dbać o żywe kamienie?

Jak zadbać o tak wyjątkową roślinę? Okazuje się, że przez to, jak małego nakładu pracy wymaga Lithops, pielęgnacja tego gatunku nie jest trudnym zadaniem. Z pewnością poradziłby sobie z tym początkujący, który dopiero zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie ogrodnictwa.

Na początku warto zaznaczyć, że rośliny te potrzebują dużej ilości światła i ciepła. Ze względu na to, że w Polsce zimy bywają wyjątkowo mroźne, nie należy wtedy trzymać Lithops na zewnątrz. Jeśli podoba Ci się ich wygląd i uważasz, że pięknie prezentowałyby się na rozświetlonym tarasie, możesz je tam zostawić wyłącznie latem.

W mieszkaniu, gdzie panuje w miarę stała temperatura, najlepszym miejscem będzie nasłoneczniony parapet lub półka, na której doskonale będą prezentowały się doniczki z Lithops. Uprawa żywych kamieni jest stosunkowo podobna do tego, w jaki sposób dbałbyś o inne sukulenty. Należy podlewać je rzadko, a od początku wiosny, aż do późnej jesieni wystarczy to robić raz na 2 do 4 tygodni.

Ziemia w doniczce powinna być tylko zwilżona. Przed kolejnym podlaniem sprawdź, czy gleba do połowy doniczki zdążyła już wyschnąć. Wiemy już jak dbać w lecie o Lithops, a pielęgnacja zimą, jak wygląda w przypadku tej rośliny? Po tym, jak roślina przekwitnie, warto zadbać o nią nieco bardziej niż zazwyczaj. W tym okresie będzie ona musiała wejść w okres spoczynku. Dlatego właśnie, pod koniec listopada przestaje się ją podlewać, a ten stan będzie się utrzymywać do pierwszych dni marca.

Należy również zadbać o odpowiednią temperaturę. Powinna być nie wyższa niż około 15°C, jednak nie niższa niż 10°C. Co zrobić, jeśli zauważysz powolne wysychanie liści Lithops? Dodatkowa pielęgnacja zwykle nie jest potrzebna. Jeśli ten stan ma miejsce w marcu, to zupełnie naturalne! Oznacza to, że już niedługo pojawią się zupełnie nowe, młode listki.

Lithops: jaka ziemia będzie najlepszym wyborem, dla żywych kamieni?

Teraz już wiesz, że pielęgnacja i opieka nad roślinką z rodziny sukulentów to nic strasznego. Młodzi ogrodnicy mogą zadawać sobie w tym momencie jeszcze jedno istotne pytanie.

Jaka ziemia? Lithops uwielbiają glebę przeznaczoną dla kaktusów i to na niej najpiękniej będą rosnąć. Aby polepszyć ich warunki, możesz zmieszać ją z piaskiem. W ten sposób roślina będzie czuła się jak w swoim naturalnym środowisku.

Gleba, którą zakupisz, musi być przepuszczalna i lekka. Dobrym wyborem będzie tutaj również po prostu podłoże do sukulentów. Jakie doniczki będą najlepszym rozwiązaniem dla Lithops? Dobrym wyborem będą mniejsze rozmiary, o wysokości około 10 centymetrów. Żywe kamienie mają niezwykle rozwinięty system korzeniowy, który musi mieć wystarczająco dużo miejsca.

Istotne jest to, aby nie sadzić wyłącznie jednej sztuki roślinki w całej doniczce. Lithops najlepiej czują się w grupie. Dodatkowo pięknie prezentują się kompozycje lithopsów z innymi sukulentami!

Lithops – kwitnienie

Po czym poznać, że żywe kamienie kwitną i kiedy to się dzieje? W jakim okresie można spodziewać się kwiatów Lithops? Kwitnienie tego sukulenta jest wprost zjawiskowe! Proces rozpoczyna się wraz z początkiem jesieni, to właśnie wtedy powoli zaczynają wyłaniać się małe, lecz niezwykłe kwiaty.

W zależności od gatunku mogą mieć różne kolory, jednak w Polsce najczęściej spotkać się można z żółtymi lub białymi. Pamiętać trzeba, że to właśnie powolne opadnięcie kwiatów oznacza, że nie należy już więcej podlewać Lithopsów.

Jeśli zapewnisz roślinie odpowiednie, dogodne dla niej warunki, nie ma ryzyka, że zacznie chorować. Jedyne, na co należy zwracać większą uwagę to choroby grzybowe, wynikające ze zbyt obfitego podlewania. Co ważne, nie ma konieczności nawożenia roślin. Niewymagające Lithops są więc idealnymi roślinami, aby zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem! Dbaj o nie, a one odwdzięczą Ci się, wypuszczając delikatne kwiaty, które staną się ozdobą każdego wnętrza.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Marcin Krawczyk