Data modyfikacji:

6 pomysłów na adaptację poddasza

Adaptacja poddasza to duże wyzwanie, ale przy odrobinie fantazji i dobrym przemyśleniu układu pomieszczeń, strych może wyglądać naprawdę świetnie. Jakie pomieszczenie sprawdzi się najlepiej na strychu? Czy aranżacja kuchni na poddaszu, sypialni czy domowego biura będzie dobrym pomysłem? Przekonamy się.
Poddasze to specyficzna przestrzeń, w której tradycyjne zasady aranżacji wnętrz zdają się tracić nieco na aktualności. Wszystko przez skosy i niewysokie ścianki kolankowe, które ograniczają pole do manewru.

Nie spisuj jednak poddasza na straty. Ta szczególna część mieszkania, chociaż wymaga nieco więcej zachodu niż inne pomieszczenia, daje też dobrą sposobność do aranżacyjnego popisu.

O czym pamiętać przy aranżacji poddasza?

Na czym polega ten specyficzny charakter pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu? Po pierwsze – skosy. Sufit opadający skośnie w kierunku podłogi wymusza wiele aranżacyjnych decyzji.

Jednocześnie najczęściej znajdują się tu okna dachowe, dzięki czemu pomieszczenia na poddaszu są świetnie oświetlone.

Drugim czynnikiem, który determinuje charakter poddasza, jest ściana kolankowa, czyli najczęściej niewysoki fragment muru dobudowany w celu podniesienia dachu, a co a tym idzie, stworzenia komfortowej przestrzeni na poddaszu.

Jeśli twój strych ma mieć charakter użytkowy, wysokość ścianki kolankowej powinna wynosić przynajmniej 80-100 cm, co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni.
  • Aranżacja okna na poddaszu – w przypadku adaptacji poddasza trzeba zwrócić szczególną uwagę na okna dachowe. Nie dość, że przez nie wnętrze będzie się bardziej nagrzewać, to jeszcze intensywne promienie słoneczne mogą bardziej razić cię w oczy, niż w przypadku tradycyjnych okien osadzonych w ścianie. Zwłaszcza jeśli rozważasz aranżację sypialni na poddaszu. Dlatego zadbaj o solidne rolety. Najlepiej sprawdzają się te zewnętrzne – po ich zasłonięciu temperatura w pomieszczeniu może być niższa o nawet 10 stopni Celsjusza, co jest bardzo ważne w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszach.
  • Dobra izolacja lub klimatyzacja – jeśli po głowie chodzi ci adaptacja poddasza w starym domu, musisz zadbać o dobrą izolację termiczną strychu. Zwłaszcza jeśli okna i dach zwrócone są w kierunku południowym – w takim przypadku w lecie po południu na poddaszu może być naprawdę gorąco. W szczególnie ciepłe dni izolacja może okazać się niewystarczająca, dlatego warto przemyśleć montaż klimatyzacji.
Czytaj również: Wady i zalety łóżka na antresoli

Jakie pomieszczenie na poddaszu?

W adaptacji poddasza z niskimi ściankami kolankowymi najlepiej jest postawić na pomieszczenia, w których z reguły będziesz przebywać w pozycji siedzącej czy leżącej. Aranżacja kuchni na poddaszu, gdzie jak mówi powiedzenie, stoi się przy garach, może być nieco bardziej problematyczna, ale nie niemożliwa. Jakie pomieszczenie zaplanować na poddaszu?
  • Sypialnia na poddaszu to jedno z popularniejszych rozwiązań. Łóżko postawione przy ścianie kolankowej, nad którym opadać będą skosy to dobry sposób na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie aranżacyjne, zwróć uwagę na układ łóżka względem stron świata. Poranne słońce po wschodniej stronie może cię razić w oczy. W takim przypadku koniecznie zadbaj o dobre rolety zaciemniające lub zewnętrzne.
  • Domowe biuro – przestrzeń pod skosami i przy ściance kolankowej możesz też efektywnie wykorzystać, aranżując na poddaszu domowe biuro. Zwróć tylko uwagę, aby biurko znajdowało się w takiej pozycji względem skosów, aby nie uderzać głową podczas wstawania. Pod skosami znajdzie się też idealne miejsce do ustawienia szafek na dokumenty czy wykonanie stałej zabudowy tego typu. Najlepszy efekt osiągniesz, angażując do tego zadania profesjonalistę – zabudowane szafki dopasowane idealnie do skosów oraz ściany kolankowej będą prezentować się bardzo dobrze i dzięki nim dobrze wykorzystasz dostępną powierzchnię.
  • Aranżacje łazienek na poddaszu – kąpiel z widokiem na rozgwieżdżone niebo? Brzmi świetnie. Łazienka na strychu może być idealnym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Przy ściance kolankowej możesz z powodzeniem zamontować wannę czy miskę wc.

  • Dziecięca bawialnia – jeśli szukasz miejsca, gdzie mogłaby się znaleźć dziecięca bawialnia, strych będzie dobrym pomysłem. Dziecięce zabawki i akcesoria zmieszczą się spokojnie na styku skośnego sufitu oraz ściany kolankowej. Pamiętaj tylko o dobrym zabezpieczeniu wejścia lub schodów na poddasze, jeśli postanowisz w tym miejscu urządzić pokój zabaw dla maluchów.
  • Garderoba – to szczególnie dobry pomysł, jeśli wykańczane poddasze ma niewysokie ściany kolankowe – w miejscu ich styku ze skośnym sufitem możesz wygospodarować miejsce na szafki i półki, na których np. ułożysz buty, czy rzadziej używane akcesoria. Wieszaki na ubrania będą zaś stać w miejscu, gdzie sufit jest osadzony najwyżej.
  • Aranżacja kuchni na poddaszu to spore wyzwanie, ale do odważnych świat należy. Jeśli chcesz, aby twoja wymarzona kuchnia była zlokalizowana na strychu, wiele zależy od wysokości ściany kolankowej. Jeśli w miejscu styku skośnie opadającego dachu oraz ściany kolankowej ma znaleźć się zabudowa kuchenna, wysokość ścianki nie może być zbyt mała. Musisz wiedzieć, że szacuje się, iż blat kuchenny standardowo mocuje się na wysokości około 90 cm. W takim przypadku dobrze byłoby, gdyby ścianka kolankowa sięgała przynajmniej 50 cm wyżej. Ponadto musisz liczyć się z faktem, że aranżacja kuchni na poddaszu wiązać się będzie z zamówieniem projektu na wymiar, co znacznie podnosi koszty, w porównaniu z gotowymi zestawami meblowymi.

Jak zaaranżować skosy na poddaszu?

Najczęściej poddasza wykańcza się za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, które pozwalają na uzyskanie gładkiej i równomiernej powierzchni. To oczywiście sprawdzony przepis na adaptację poddasza, ale warto sięgnąć również po nieco inne rozwiązania.

Czym pokryć skosy na poddaszu?

  • Nowoczesna boazeria – ściany kolankowe i skośne sufity pokryte boazerią nadadzą wnętrzu rustykalny charakter. Nie myl jednak nowoczesnej boazerii z przytłaczającymi rudymi deskami, jakie pamiętamy jeszcze z czasów PRL-u. W nowoczesnym wydaniu boazeria to deski o zróżnicowanej grubości, które układa się w ciekawe schematy i przykładowo pokrywa bielącymi preparatami. Uzyskany efekt przypomina do złudzenia wnętrza rodem ze Skandynawii. Wykonanie boazerii tego typu nie jest trudnym zadaniem i można to zrobić nawet samodzielnie.
  • Widoczne elementy więźby dachowej – belki tworzące stelaż konstrukcji dachu mogą być efektownym urozmaiceniem aranżacji strychu, zwłaszcza jeśli jest to adaptacja poddasza w starym domu. Drewniane elementy tego typu można ciekawie obrobić np. wyszczotkować, co je wizualnie postarzy i doda charakteru. Co więcej belki można wyeksponować w stylizacji wnętrza np. podwieszając na nich szalenie modne makramy z kwiatami czy hamaki – elementy więźby to części składowe konstrukcji nośnej dachu, więc są bardzo wytrzymałe.
  • Tapeta – skośne ściany możesz też bardzo ciekawie zaaranżować za pomocą tapety. Szczególnie dobrym pomysłem są te z naturalnymi motywami np. gwiazdami czy roślinami.