Data modyfikacji:

Montaż blachodachówki: o czym należy pamiętać? Poradnik krok po kroku

Dachówka to jeden z popularniejszych sposobów na wykonanie pokrycia dachowego. Choć efekt finalny dachu pokrytego blachodachówką jest pod względem funkcjonalnym i estetycznym bardzo zadowalający, warto wiedzieć, że wymagana jest odpowiednia wiedza i doświadczenie, jakie kroki wykonać po sobie. O czym należy pamiętać, wykonując montaż blachodachówki?
blachodachowki

Jak przygotować się do montażu blachodachówki?

Zacznijmy od samych podstaw położenia blachodachówki na naszym dachu - czy to w ogóle możliwe? Nie w każdym przypadku. Bardzo ważne jest, by zweryfikować, czy dach notuje spadek na poziomie przynajmniej 9 stopni. Tylko wtedy woda gromadzona z opadów jest w stanie być odprowadzana z połaci dachowej.

Warto, by już na tym etapie przygotowawczym wyposażyć i przymocować drewnianą więźbę, która powinna być położona w rozstawie uzależnionym od zakupionej blachodachówki. Oczywiście nie możemy zapomnieć o folii paroprzepuszczalnej, która z jednej strony hamuje przedostającą się wilgoć, a z drugiej pozwala na przepływanie świeżego powietrza. Co jeszcze warto wykonać w ramach przygotowań do montażu blachodachówki? Powinniśmy zakupić niezbędne akcesoria, w skład których wchodzi między innymi wiatrownica, pasy rynnowe oraz haki.

Montaż elementów pomocniczych

Pierwsze zadanie to montaż pasa rynnowego i wiatrownicy, które mocujemy na desce czołowej i listwie startowej, która wyraźnie ułatwia proces układania blachodachówki. By zapewnić idealną wentylację powietrza, nasz pas rynnowy powinien składać się zarówno z pasa nadrynnowego, jak i pasa podrynnowego.Gdy ten element jest już zamontowany na swoim miejscu, przejdźmy do wiatrownicy. W tym wypadku również możemy natknąć się na dwie części - wiatrownicę górną oraz wiatrownicę dolną. Rozpoczynając od montażu części dolnej, przechodzimy do przykręcenia górnej wiatrownicy. Warto dodatkowo upewnić się, że wymiary wiatrownicy idealnie współgrają z deską szczytową, a także cały element pasuje do kąta nachylenia naszego dachu.

Gdy to wszystko zostanie wykonane, możemy z powodzeniem przejść do mocowania arkuszy blachodachówki.

Mocowanie arkuszy blachodachówki

Pora przejść do zadania głównego, jakim jest mocowanie blachodachówki. W zależności od zakupionego produktu konieczne jest dokonanie niezbędnego cięcia blachy falistej, która może okazać się albo zbyt długa w stosunku do rozmiaru naszego dachu, albo zbyt szeroka. Czy blachę możemy przyciąć dowolnym narzędziem? Niestety, nie. Na pierwszy rzut oka wygląda, że z powodzeniem wykonamy cięcie szlifierką kątową, jednak najprawdopodobniej przy użyciu tego elektronarzędzia spowodujemy uszkodzenie blachy, co w długim okresie uniemożliwi jej prawidłowe funkcjonowanie. W celu cięcia blachy falistej wykorzystajmy nożyce wibracyjne.

Krycie dachu blachodachówką zawsze powinniśmy rozpocząć od prawego dolnego rogu. Montaż blachodachówki powinniśmy układać w stronę kalenicy, pamiętając jednocześnie o zachowaniu zakładki (szczególnie gdy nasza blachodachówka składa się z kilku lub kilkunastu modułów) oraz o kilku centymetrach nałożenia poza deskę okapową.

Oczywiste jest, że najwięcej trudności przyniesie nam odpowiednie przykręcenie pierwszego arkusza blachy, który musi być zamontowany pod prawidłowym kątem, zachowując idealną prostopadłość do krawędzi dachu. Tylko wtedy możemy być spokojni o to, że montaż pozostałych modułów będzie równy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na to, jak duże doświadczenie w montażu połaci dachowych mamy, za każdym razem powinniśmy równie dużą uwagę przykładać do zachowania bezpieczeństwa naszej pracy. Szczególnie ważne to jest, gdy pokrycie blachodachówką wykonujemy stosunkowo często, co wpływa na rutynę. Choć większość modułów blachodachówki projektowana jest w sposób minimalizujący ryzyko skaleczenia, warto uważać na wszystkie ostre krawędzie i narożniki, które mogą wyrządzić bardzo dużą krzywdę podczas chociażby transportu.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas pracy z blachodachówką? Wkładając rękawice ochronne oraz odzież, które pozwolą nam uniknąć obrażeń. Najważniejsze jest, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas transportu blachodachówki na górę. Warto przemyśleć liny transportowe w przypadku największych budynków lub drabiny i rusztowania w przypadku niższych budynków.

Odpowiednia kolejność układania blachodachówki - o czym należy pamiętać?

Warto wrócić jeszcze do najważniejszego elementu, który wpływa na jakość wykonania montażu blachodachówki - o odpowiedniej kolejności działania.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest ułożenie pierwszego rzędu, który musi być idealnie odchylony - ewentualne korygowanie na późniejszym etapie będzie niemożliwe. W jaki sposób ułatwić sobie to wyzwanie? Wykorzystując listwę dystansową. Kolejne moduły blachodachówki powinny zachodzić na siebie na szerokość grzbietu. Istotne jest, by w rzędach blachodachówki były nakładane naprzemiennie zarówno nad, jak i pod sobą. Gdy całe pokrycie zostało pokryte materiałem, ostatni moduł musi zostać podłożony pod taką liczbę fal, by całość została wyrównana ze szczytem. Dobrym pomysłem, który maksymalizuje skuteczność naszej blachodachówki i gwarantuje nam szczelność, szczególnie na łączeniach, jest zastosowanie odpowiedniej uszczelki ze specjalnej gumy, ale też wykorzystania bardziej trwałych wkrętów, które zapewnią nam długowieczność rozwiązania.

Montaż blachodachówki - samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Czy montaż blachodachówki to zadanie, z którym poradzimy sobie samodzielnie? Tylko wtedy, gdy wykonywaliśmy tę pracę w przeszłości wielokrotnie. Odpowiedni montaż pokrycia dachowego wymaga od nas dużego doświadczenia, profesjonalnego wyposażenia, a także ogromnej skrupulatności. Pierwszy moduł, który zostanie zamontowany nieudolnie, wpłynie na całą resztę, tworząc niechlujnie zamontowane i nieskuteczne pokrycie z blachy.

Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z tego typu pracami, zadbajmy o to, by zrealizowała ją ekipa specjalistów, mających do czynienia z montażem blachodachówki wielokrotnie.

Autor: Norbert Rukowski