Data modyfikacji:

Montaż deski elewacyjnej krok po kroku

Budowa oraz aranżacja domu stanowią nie lada wyzwanie. Niełatwo znaleźć materiały, które nie tylko się nam podobają, ale i są funkcjonalne. Jednym z popularniejszych ostatnio rozwiązań staje się wykończenie budynku deską elewacyjną. Podpowiadamy, jakie mamy możliwości zakupu, na co należy zwrócić uwagę, jak się przygotować oraz jak krok po kroku wygląda montaż deski elewacyjnej.

montaz

Deska elewacyjna: jaką wybrać?

Wybór deski elewacyjnej to jeden z pierwszych kroków. Dzięki zainteresowaniu taką metodą możesz znaleźć coraz więcej rodzajów desek. To o tyle istotne, że modele dostępne na rynku stają się coraz bardziej trwałe. Do najlepszych materiałów warto zaliczyć świerk skandynawski, modrzew syberyjski, cedr kanadyjski, sosnę skandynawską czy gatunki egzotyczne. Oprócz nich możemy trafić na drewno modyfikowane termicznie, które jest poddawane specjalnej obróbce, przygotowującej już do montażu.

Jeśli zdecydujemy się na drewno tradycyjne, deski elewacyjne po zakupie powinny kilka dni przeleżeć. Najlepiej umieścić je w suchym, zadaszonym i przewiewnym budynku, np. szopce. To ważne, ponieważ montaż deski elewacyjnej możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy jej wilgotność będzie na poziomie 12-18%. Takie parametry chronią ją przed znaczącymi odkształceniami.

Deska elewacyjna - wymiary i układ

W zależności do tego, jaką część domu planujemy zabudować elewacją oraz jakie są jego wymiary, możemy kupić różne rodzaje oraz długości desek. Tutaj należy być ostrożnym, ponieważ od ich wymiarów czy grubości zależy montaż oraz ostateczny efekt wizualny. Najcieńsze deski, które możemy znaleźć, mają grubość blisko 15 mm i są dostosowane do montażu z wrębem, gdzie jedna nachodzi na drugą. Nieco grubsze są modele łączone na pióro. Szerokość desek to zazwyczaj 150 mm. Nie mogą być one zbyt szerokie, ponieważ takie wymiary utrudniają skręcanie. Natomiast długość deski dostosowuje się do długość oraz typu elewacji. Choć możemy zdecydować się nawet na sześciometrowe deski, to nie zaleca się, by ich długość przekraczała 4 metry.

Wymiary deski elewacyjnej wpływają na ich układ. W zależności od tego, jakie są grube oraz jak długie, możemy zdecydować się na układ poziomy, pionowy lub pod kątem 45 stopni. Tutaj należy pamiętać, że drewno to materiał naturalny, który pracuje pod wpływem nacisku, temperatury czy wilgoci. Dlatego też układając deskę elewacyjną, nie dociskamy jednej do drugiej. Zostawiamy kilkumilimetrowe szpary, by elewacja mogła swobodnie pracować, nie odkształcając się.

Montaż deski elewacyjnej

Montaż deski elewacyjnej składa się z kilku kroków. Pierwsze z nich dotyczą samego przygotowania do montażu. Musimy pomierzyć elewację, którą będziemy osłaniać deską. Następnie kupujemy odpowiednią liczbę oraz rozmiar desek i suszymy je w przeznaczonym do tego miejscu. Kolejno impregnujemy deski zgodnie z zaleceniami producenta. Tak przygotowane deski mogą już czekać na przytwierdzenie do budynku.

By móc zamontować deski, musimy stworzyć odpowiednią konstrukcję pod spód. Zwykle łączymy je za pomocą metalowego lub drewnianego rusztu. Przed samym przybijaniem desek impregnujemy również ruszt. Fragmenty konstrukcji, do których przybijamy deski, powinny być prostopadle ułożone do nich.

Przybijanie desek

Montaż deski elewacyjnej polega na przytwierdzaniu jej do rusztu za pomocą wkrętów. Możemy również skorzystać z gwoździ o długości dwukrotnie większej niż grubość przybijanej deski. Przy przytwierdzaniu kolejnych desek pamiętamy o pozostawianiu kilkumilimetrowych szpar pomiędzy nimi. Jeśli zdecydowaliśmy się na deski wykonane z twardego drewna egzotycznego, korzystamy z ocynkowanych wkrętów, które zapobiegają powstawaniu rdzawych śladów.

Podczas przybijania zwracamy szczególną uwagę na miejsce wbijania gwoździ. Nie możemy umieścić ich zbyt blisko krawędzi zewnętrznych, ponieważ grozi to rozwarstwieniem drewna i w konsekwencji zniszczeniem elewacji. Pilnujemy, by gwóźdź znajdował się co najmniej 15 mm od krawędzi. Optymalna odległość to 20 mm.

Wentylacja i odpływ wody

Aby elewacja była prawidłowo zamontowana i trwała, musimy zadbać nie tylko o same deski, ale również o ruszt i izolację. Pomiędzy nią a deskami powinna być szpara o szerokości około 20 mm. To wolna przestrzeń przeznaczona do wentylacji i odprowadzania wilgoci. Jeśli o niej zapomnimy, bardzo szybko możemy spodziewać się nadmiaru wilgoci oraz powstawania pleśni czy grzybów. Pomiędzy szczelinami desek warto również zamontować siateczkę, która będzie chronić przed muchami, osami czy myszami. Należy również zadbać o zabezpieczenie zewnętrznych części elewacji za pomocą ściętej pod kątem deski czy okapnika. Takie rozwiązanie chroni elewację przed dostawaniem się wody do wewnątrz.

Impregnacja

Świeżo zamontowane deski zachwycają swoim ciepłym, przytulnym wyglądem. Ciekawie zaaranżowany ogród oraz drewno doskonale się ze sobą komponują. Niestety deski drewniane wymagają impregnacji. Bez niej materiał szarzeje i staje się mniej odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Już podczas zakupu warto dowiedzieć się, jakie impregnaty są dedykowane do konserwacji naszych konkretnych desek oraz jak często powinniśmy to robić. Zwykle jest to działanie podejmowane raz na kilka lat, nie wymaga więc znacznego nakładu pracy czy pieniędzy.

Jedynymi materiałami, które nie wymagają konserwacji, są termodrewno i cedr czerwony, który zawiera naturalne oleje chroniące go przed matowieniem, szarzeniem i mikroorganizmami. Wszystkie inne rodzaje desek należy poddać ochronie, by na długo nam służyły i zachwycały swoim wyglądem.

Autor: Aleksandra Bartosik