Skrzydło drzwiowe - przycinanie i montaż
W dzisiejszych czasach, kiedy to najczęściej wybieramy drzwi wewnętrzne wraz z ościeżnicą, które są dostępne w sklepie w znaczącej większości przypadków, nie ma konieczności ich przycinania. Może się jednak okazać to konieczne jeśli zamawiamy drzwi z zakładu stolarskiego. Niemniej jednak, jeśli skrzydło drzwiowe jest za długie i musimy je skrócić, kluczowe znaczenie ma dbałość o to, by nie poszarpać jego krawędzi. Najlepiej więc użyć pilarki stołowej, która gwarantuje dokładne cięcie.
Kolejnym krokiem jest zawieszenie skrzydła na ościeżnicy (pamiętaj, aby robić to dopiero po całkowitym wyschnięciu pianki montażowej). Usuń rozpórki. Jeśli w ościeżnicy oraz w drzwiach nie znajdują się zawiasy, jest to czas na ich przykręcenie. Zazwyczaj producent wskazuje miejsca lub zostawia specjalne otwory. Jeśli nie - pamiętaj o dokładnym dokonaniu pomiarów zarówno na ościeżnicy, jak i na skrzydle drzwiowym.
Chcąc zawiesić skrzydło drzwiowe na zawiasach, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, które pomoże nam w precyzyjnym ustawieniu drzwi. Wówczas elementy zawiasów dopasowują się do siebie i złączają. Niezbędna może okazać się również regulacja tych elementów. W jaki sposób to zrobić? To proste. Wystarczy jedynie spróbować odkręcić lub przykręcić je do skrzydła oraz zmieniać ich kierunek po to, by uzyskać efekt maksymalnej płynności podczas zamykania skrzydła.
Podsumowując, producenci drzwi wewnętrznych robią wszystko, by oferowane przez nich produkty były jak najłatwiejsze w montażu. Coraz częściej spotkać możemy się z sytuacją, w której elementy, takie jak wkłady, szyldy, zamki, a nawet klamki, są już zamontowane, co znacznie ułatwia nam wykonanie pracy. Dlatego też warto nie obawiać się samodzielnego montażu - w większości przypadków nie powinno stanowić to dla nas żadnego problemu.