Data publikacji:

Samodzielny montaż drzwi wewnętrznych


Drzwi wewnętrzne są bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego mieszkania. Są nie tylko sposobem na oddzielenie poszczególnych stref i pomieszczeń, ale również mogą pełnić rolę dekoracyjną. Kluczowe znaczenie ma jednak odpowiedni montaż drzwi wewnętrznych. W przeciwnym razie mogą się one wypaczać, odkształcać lub trzeć o podłogę. Na szczęście montowanie drzwi wewnętrznych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też nawet bez doświadczenia powinieneś poradzić sobie z tym samodzielnie.
drzwi

Samodzielny montaż drzwi - czy to dobra decyzja?


Nie da się ukryć, że koszt montażu drzwi wewnętrznych przez wykwalifikowanych pracowników to dodatkowe koszty, które mogą wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Oczywistym jest, że chcesz tego uniknąć. Jednakże, zanim podejmiesz decyzję o samodzielnym wykonaniu prac, sprawdź dokładnie umowę gwarancyjną. Część producentów bowiem zamieszcza w niej zapisy, że gwarancja na ich produkt przysługuje tylko w przypadku, gdy drzwi zostały zamontowane przez autoryzowany zespół pracowników. Jeśli tak jest, lepiej zrezygnować z samodzielnego montażu drzwi po to, by nie stracić ochrony swoich finansów. Jeśli nie, nie masz się czego obawiać. W większości przypadków zamontowanie drzwi wewnętrznych nie jest trudne. 

Rady, o których warto pamiętać


Jeśli pierwszy raz podejmujesz się samodzielnego montażu drzwi wewnętrznych, pamiętaj o kilku prostych zasadach:

• ostrożnie otwieraj wszystkie paczki zawierające drzwi i ościeżnice,

• pamiętaj, aby przyjrzeć się wszystkim elementom, pozwoli ci to na wychwycenie ewentualnych usterek,

• zadbaj o to, by montaż przebiegał w odpowiednich warunkach, niska temperatura i wysoka wilgotność mogą wypaczyć drzwi wewnętrzne,

• zanim rozpoczniesz pracę, sprawdź warunki gwarancji (patrz wyżej). 

Dokładne wymierzenie drzwi wewnętrznych, czyli jak ułatwić sobie montaż


To, czy montaż wewnętrznych drzwi przebiegnie poprawnie, zależy od właściwego dokonania pomiaru szerokości drzwi wraz z ościeżnicą. Nie warto się spieszyć. Przede wszystkim, sprawdzając zarówno wysokość, jak i szerokość otworu przeznaczonego na drzwi wewnętrzne, warto dokonywać pomiaru zarówno u góry, jak i na dole. Konieczne jest również zmierzenie i porównanie ze sobą przekątnych Jeśli nie są one równe, wybieramy pomiar mniejszy. Pamiętaj, że dokładne dokonanie pomiarów to łatwiejszy, szybszy montaż. 

Przystępujemy do prac, czyli montaż ościeżnicy


Po zakupie drzwi i ościeżnicy możesz przystąpić do wykonywania kolejnych etapów prac. Na początku wyjmij z opakowania oraz złóż ościeżnicę. Może składać się ona z trzech elementów lub być zmontowana. Gdy będzie w całości, należy włożyć ją w otwór drzwi oraz umocować za pomocą klinów. Obecnie możesz skorzystać zarówno z plastikowych, jak i drewnianych akcesoriów. Po zabezpieczeniu ościeżnicy klinami upewnij się, że znajduje się ona w odpowiednim miejscu - w tym celu dokonaj ponownych pomiarów oraz sprawdź jej położenie za pomocą poziomicy.

Jeśli znajduje się w odpowiednim miejscu, czas na zamocowanie jej kotwami. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku montażu drzwi wewnętrznych nie jest to konieczne, choć zabieg ten da nam gwarancję, że drzwi będą dobrze się trzymały.

Kolejnym etapem jest pianowanie z wykorzystaniem piany montażowej. Zanim jednak przystąpisz do tego kroku, pamiętaj, aby wewnątrz ościeżnicy włożyć rozpórki, które zapobiegną jej odkształcaniu. W tym celu możesz wykorzystać np. kawałki desek lub listewek dociętych na rozmiar ościeżnicy.

Podczas montażu drzwi wewnętrznych najlepiej stosować tradycyjną piankę jednoskładnikową. Pamiętaj o prostych zasadach prawidłowego jej nakładania:

• zabezpiecz podłogę oraz ściany,

• oczyść ścianę oraz ościeżnicę,

• odtłuść ościeżnicę za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Piankę nakładaj delikatnie, pamiętając, że zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie. Do jej przycinania przejdź dopiero po całkowitym jej wyschnięciu. 

Skrzydło drzwiowe - przycinanie i montaż


W dzisiejszych czasach, kiedy to najczęściej wybieramy drzwi wewnętrzne wraz z ościeżnicą, które są dostępne w sklepie w znaczącej większości przypadków, nie ma konieczności ich przycinania. Może się jednak okazać to konieczne jeśli zamawiamy drzwi z zakładu stolarskiego. Niemniej jednak, jeśli skrzydło drzwiowe jest za długie i musimy je skrócić, kluczowe znaczenie ma dbałość o to, by nie poszarpać jego krawędzi. Najlepiej więc użyć pilarki stołowej, która gwarantuje dokładne cięcie.

Kolejnym krokiem jest zawieszenie skrzydła na ościeżnicy (pamiętaj, aby robić to dopiero po całkowitym wyschnięciu pianki montażowej). Usuń rozpórki. Jeśli w ościeżnicy oraz w drzwiach nie znajdują się zawiasy, jest to czas na ich przykręcenie. Zazwyczaj producent wskazuje miejsca lub zostawia specjalne otwory. Jeśli nie - pamiętaj o dokładnym dokonaniu pomiarów zarówno na ościeżnicy, jak i na skrzydle drzwiowym.

Chcąc zawiesić skrzydło drzwiowe na zawiasach, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, które pomoże nam w precyzyjnym ustawieniu drzwi. Wówczas elementy zawiasów dopasowują się do siebie i złączają. Niezbędna może okazać się również regulacja tych elementów. W jaki sposób to zrobić? To proste. Wystarczy jedynie spróbować odkręcić lub przykręcić je do skrzydła oraz zmieniać ich kierunek po to, by uzyskać efekt maksymalnej płynności podczas zamykania skrzydła.

Podsumowując, producenci drzwi wewnętrznych robią wszystko, by oferowane przez nich produkty były jak najłatwiejsze w montażu. Coraz częściej spotkać możemy się z sytuacją, w której elementy, takie jak wkłady, szyldy, zamki, a nawet klamki, są już zamontowane, co znacznie ułatwia nam wykonanie pracy. Dlatego też warto nie obawiać się samodzielnego montażu - w większości przypadków nie powinno stanowić to dla nas żadnego problemu. 
Autorka: Kamila Łońska-Kępa