Data modyfikacji:

Montaż nawiewników okiennych: poradnik

Nawiewniki okienne to element, który wzbudza mieszane uczucia wśród dużego grona przeciwników tego rozwiązania. Inni z kolei bardzo doceniają możliwość oddychania świeżym powietrzem bez konieczności otwarcia okna. Kiedy nawiewniki są obowiązkowe? Jak dobrać odpowiednie nawiewniki okienne? Na co zwrócić uwagę podczas ich montażu?

nawiew okienny

Do czego są potrzebne nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne w wielu przypadkach stanowią jeden z najważniejszych elementów całego domowego systemu wentylacji. Dzięki zastosowaniu nawiewnika, świeże powietrze z zewnątrz budynku wciąż dochodzi do naszych płuc bez potrzeby otwierania okna.

Nawiewniki pozytywnie wpływają na cyrkulację powietrza w naszym mieszkaniu bez potrzeby inwestycji w drogie i kosztowne urządzenia, które zapewniają podobny efekt oczyszczania. Jak wygląda najprostszy nawiewnik okienny? To nic innego jak szczelina w ramie okiennej, która pozwala na swobodny przepływ świeżego powietrza z zewnątrz. Jak taka technologia ma się do naszego klimatu, który w sezonie zimowym bywa dokuczający? Obecnie nawiewniki mogą być wyposażone w bardzo przydatne filtry, które zatrzymują smog czy inne zanieczyszczenia, które mogłyby trafić do pomieszczenia wraz z powietrzem. Nawiewniki okienne są niezwykle przydatne szczególnie w przypadku bardzo szczelnej stolarki okiennej, która nie przepuszcza świeżego powietrza, obniżając efektywność wentylacji grawitacyjnej.

Rodzaje nawiewników okiennych

Jakie rodzaje nawiewników okiennych wyróżniamy? Przede wszystkim nawiewniki higrosterowane, które w zależności od wilgotności automatycznie regulują się do pożądanego poziomu. Jest to technologia, która za pośrednictwem specjalnego czujnika bada wilgotność powietrza wewnątrz, i na podstawie tego pomiaru decyduje o zwiększeniu lub zmniejszeniu szczeliny nawiewnika okiennego.

Innym wariantem jest nawiewnik ciśnieniowy, który z kolei zwiększa bądź zmniejsza przepustowość świeżego powietrza w zależności od ciśnienia, a raczej różnicy pomiędzy tym spotykanym na zewnątrz i wewnątrz budynku. Nawiewnik ciśnieniowy świetnie reaguje na silniejsze podmuchy wiatru, automatycznie zamykając szczelinę i minimalizując utratę ciepła z domu.

Ostatnim, tradycyjnym rodzajem nawiewników są nawiewniki sterowane ręcznie. To my sami decydujemy o tym, jak duża przepustowość powinna być ustalona w zależności od pogody, ciśnienia i innych warunków atmosferycznych. Dla wielu osób jest to jednak staroświeckie rozwiązanie, które wymaga ciągłego zajmowania się regulacją nawiewnika.

Jak zamontować nawiewniki okienne?

Sam montaż nowych nawiewników wcale nie musi być trudnym wyzwaniem, o ile dobrze wiemy, jaki rodzaj nawiewnika wybrać. W zależności od modelu okna, który ma nawiewnik wbudowany fabrycznie, może on mieć inny rozmiar i wydajność. Dodatkowo sam w sobie nawiewnik powinien być ściśle dostosowany do specyfiki pomieszczenia, jego rozmiaru i innych elementów składających się na instalację wentylacyjną.

Jeśli chcemy dokonać samodzielnej instalacji i montażu nawiewnika, musimy bardzo dokładnie zweryfikować konstrukcję okna, tak by przypadkiem podczas wiercenia otworu nie straciło na swojej funkcjonalności. Dobrą praktyką jest wykonywanie otworu na nawiewnik przy pomocy dedykowanego narzędzia, jakim jest frezarka do nawiewników okiennych. Pamiętajmy też o tym, by sam nawiewnik był odpowiednio wysoko - minimum 2 metry od podłogi. To warunek konieczny, jeśli zależy nam na dobrze funkcjonującej wentylacji w pomieszczeniu.

Montaż - samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Jak wcześniej wspomniano, konstrukcja nawiewników może spowodować w nas chęć samodzielnego montażu tego elementu, co może być wyjątkowo zdradliwe, szczególnie jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego typu pracami.

Jeśli zdecydujemy się wykonać otwór na nawiewnik za pomocą zwykłej wiertarki, prosimy się o uszkodzenie okna, co jest jednoznaczne z utratą gwarancji na nie. Same otwory powinny być wykonane specjalną frezarką, która z jednej strony wykona odpowiedni otwór, a z drugiej pozwoli na utrzymanie w nienaruszonym stanie komory zbrojeniowej okna.

Sam proces umiejscowienia nawiewnika może spowodować dużo trudności osobom, które nie mają doświadczenia w tej materii. Mowa tu z jednej strony o odpowiedniej wysokości montażu, a z drugiej o zachowaniu pełnej funkcjonalności naszego okna, co może przydać się podczas zabiegów konserwacyjnych czy chociażby mycia.

Rodzaje regulacji nawiewników okiennych

  • Ciśnieniowa – nawiewniki przymykają się automatycznie podczas dużych podmuchów powietrza lub znacznej różnicy ciśnień.
  • Higrosterowalna – specjalna taśma poliamidowa reguluje napływ powietrza na podstawie wilgotności powietrza. Zapobiega to nadmiernemu zawilgoceniu lub przesuszeniu pomieszczeń.
  • Ręczna – użytkownik może sam dobrać wielkość otworu, dopierając przepustowość do własnych preferencji.

Dlaczego montuje się nawiewniki w oknach?

Aby zrozumieć sens montażu nawiewnika okiennego, trzeba poznać zasadę działania wentylacji grawitacyjnej, stosowanej powszechnie w budownictwie. Ten rodzaj wentylacji wymaga stałego dostępu do świeżego powietrza, a cyrkulacja następuje na skutek różnicy temperatury oraz ciśnienia. Powstały w kanałach wentylacyjnych ciąg wypycha ciepłe i zużyte powietrze, a w jego miejsce zasysa świeże, chłodniejsze.

Problem pojawia się wtedy, gdy wszystkie źródła napływu świeżego powietrza pozostają zamknięte. Taka sytuacja może mieć miejsce w starym budownictwie, gdzie jednym z wlotów powietrza były… nieszczelne okna! Wspomniana nieszczelność starej stolarki okiennej uwzględniana była w projektach i na tej podstawie projektowano całe piony wentylacyjne. Po wymianie okien na te PCV podaż powietrza do mieszkania może zmniejszyć się na tyle, że trzeba zamontować dodatkowe nawiewniki.

Dlaczego jednak nie skorzystać z możliwości rozszczelnienia okna, czyli funkcji mikrouchyłu? Powodem jest ryzyko zbyt dużego wychłodzenia pomieszczeń, przenikania silnych podmuchów oraz pogorszona izolacja akustyczna. Dedykowane nawiewniki zapobiegają przeciągom, są odporne na deszcz i mogą automatycznie regulować przepustowość.

Cena nawiewników okiennych

Ile kosztują nawiewniki? Ich cena nie jest zbyt wygórowana, dlatego warto zwrócić swoją uwagę na rozwiązania zautomatyzowane. Przykładem może być nawiewnik ciśnieniowy, którego cena nie powinna przekroczyć 100 złotych. Jeśli natomiast interesuje nas urządzenie higrosterowane, które kontroluje wilgotność powietrza i na tej podstawie wpuszcza świeże powietrze z zewnątrz, musimy nastawić się na koszt około 200 złotych.

Jak wcześniej wspomniano, by zapewnić sobie prawidłowy montaż nawiewników, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy zapewnią nam najwyższą jakość montażu z uwzględnieniem bezinwazyjnego wykonania niezbędnych otworów w naszym oknie. Ile kosztuje usługa montażu nawiewników?

To oczywiście zależy od rodzaju nawiewnika oraz konkretnego modelu okna, jednak ogólna cena robocizny nie powinna przekroczyć kwoty 100 złotych, a w większości wypadków możemy liczyć na cenę nawet 50 złotych.

Nawiewniki okienne a utrata ciepła wewnątrz domu

Utrata ciepła w domu to główny zarzut, który przeciwnicy nawiewników kierują w stronę tego rozwiązania. Jak sprawa ma się naprawdę? Nawiewniki faktycznie zmniejszają wydajność energetyczną, dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy w przypadku specjalnego montażu bardzo szczelnych okien dodanie nawiewnika jest uzasadnione.

W wielu przypadkach, szczególnie podczas sezonu wiosennego i jesiennego, nawiewniki mogą przynieść bardzo dużo świeżego powietrza, które jednocześnie w przypadku zastosowania filtra, jest wolne od zanieczyszczeń i smogu. Nawiewniki sterowane automatyczne są więc całkiem przydatnym, choć nie obowiązkowym dodatkiem zapewniającym komfort w naszym domu.

Skutki nieprawidłowej wentylacji

Do skutków złej wentylacji należy:

  • nadmierna wilgoć w domu,
  • grzyb na ścianie,
  • zapach stęchlizny we wnętrzu,
  • bóle głowy i nudności,
  • szybkie pleśnienie żywności,
  • nieprawidłowa praca urządzeń gazowych,
  • ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czadem).

Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe?

Nawiewniki nie są obowiązkowe, ich zadaniem jest usprawnienie wentyllacji pomieszczenia. Kiedy nie trzeba montować nawiewników do okien?

  • Gdy nie występują problemy z wentylacją (brak wilgoci, grzyba, kondensacji pary wodnej).
  • Gdy w domu nie ma urządzeń gazowych i kominków (i nie występują problemy z wentylacją).
  • Gdy zastosowana jest wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja.
  • Gdy istnieją inne otwory napływowe, np. w ścianie.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski