Parapet zewnętrzny to nieoczywisty, acz niezwykle istotny element naszego domu, który nie spełnia jedynie funkcji dekoracyjnej, a przede wszystkim ochronną. Montaż parapetu zewnętrznego wygląda jednak nieco inaczej, niż jego wewnętrznego odpowiednika, dlatego warto odpowiednio przygotować się do tego zadania. W jaki sposób dobrać i zamontować parapet zewnętrzny?
Choć większość osób traktuje parapety zewnętrzne jako zbędny wydatek, który po prostu należy ponieść, to jednak ten element wyposażenia zewnętrznego domu nie stanowi tylko wizualnej atrakcji. Czemu tak naprawdę służą parapety zewnętrzne?
Przede wszystkim są one główną ochroną przed wodą, która może mieć destrukcyjny wpływ na naszą elewację. Jak dobrze wiemy, parapety zawsze są zamontowane pod kątem, od okna w dół. Sprawia to, że spadająca deszczówka trafia na parapet, a następnie jest odprowadzana poza zasięg domu. Co to daje? Gwarancję długowieczności naszej elewacji i ściany nośnej, która nie będzie nadmiernie przesiąknięta wodą.
W zależności od zastosowanego materiału parapety zewnętrzne działają bardziej lub mniej skutecznie, a dodatkowo ujawniają inne ochronne funkcjonalności, które pozwolą nam komfortowe zamieszkiwanie nawet podczas ulewnych, długotrwałych deszczy.Czas na przegląd najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonywane są parapety zewnętrzne. Przede wszystkim tego typu parapety są tworzone z blachy. Duża popularność tego materiału wynika z jej dużej wytrzymałości, niskiej ceny i dużej elastyczności, która pozwala na precyzyjne dopasowanie nawet do najbardziej niestandardowych ościeżnic.
Inna, ciekawa alternatywa to wykonanie parapetu zewnętrznego z ceramicznych płytek szkliwionych, które nadają bardzo ciekawy efekt estetyczny całej elewacji naszego domu. Choć materiał jest bardzo wytrzymały, to jednak należy mieć świadomość trudności związanej z prawidłowym montażem takiego parapetu.
Coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystaniem najbardziej wytrzymałego materiału, jakim jest granit, w celu wykonania parapetu zewnętrznego. Takie parapety dają nam gwarancję wielu lat satysfakcji. Granit to materiał odporny na zniszczenia mechaniczne czy ścieranie. Dodatkowo granit jest na tyle ciekawym materiałem, że przy jego pomocy możemy stworzyć naprawdę efektownie wizualny efekt elewacji z dodatkiem parapetów zewnętrznych.
W jaki sposób powinniśmy przygotować się do realizacji montażu parapetów zewnętrznych? Ważny w tym aspekcie jest przede wszystkim czas. Montaż parapetu powinien mieć miejsce na samym końcu, już po wykonaniu ocieplenia budynku, po tynkowaniu i włożeniu okna. W zależności od okien, które wybraliśmy, ważne jest potwierdzenie, jakim sposobem należy połączyć je z okapnikiem. Dolna część ościeża powinna być precyzyjnie dopasowana do parapetu, dlatego, jeśli w tym względzie identyfikujemy jakieś problemy, warto rozważyć osadzenie okna na odpowiedniej podkładce, która może być wykonana ze styropianu lub polistyrenu. Dobrym pomysłem jest też przystosowanie listwy progowej do profilu ościeżnicy.
Oczywiście samodzielny montaż parapetów zewnętrznych nie może obyć się bez wyposażenia w odpowiednie materiały i narzędzia, które z pewnością ułatwią nam całą pracę. Co jest nam niezbędne do wykonania montażu parapetu? Oczywiście ołówek, poziomica, pace potrzebne do nałożenia zaprawy i młotek. Być może skorzystamy również z elektronarzędzia, które pozwoli nam na precyzyjne docięcie parapetu do pożądanego wymiaru. Najlepsza w tym zadaniu będzie z pewnością szlifierka kątowa.
A jakie materiały są nam potrzebne oprócz parapetu? Na pewno pianka lub klej montażowy, który pozwoli nam na stabilne przytwierdzenie parapetu zewnętrznego. Dodatkowo przyda się wysokiej jakości zaprawa cementowa. Ważne jest, by przede wszystkim upewnić się, że skompletowaliśmy wszystkie materiały potrzebne do zamontowania parapetu wykonanego z tego konkretnego materiału.
Czas na wskazówki, które pozwolą nam w szybki i sprawny sposób zamontować nasz parapet zewnętrzny. Od czego zacząć? Przede wszystkim od dopasowania naszego parapetu do szerokości otworu. Jeśli zachodzi potrzeba docięcia elementu, wykonajmy tę pracę, nie zapominając o założeniu zaślepek, szczególnie gdy pracujemy z parapetem blaszanym. Parapet powinien być położony na ocieplenie. Kolejny krok to zakładanie profili krawędziowych. Jest to bardzo ważne, gdyż parapet w przypadku wysokich temperatur będzie pracować, stykając się bezpośrednio z warstwą izolacyjną.
Gdy parapet został założony, warto dokładnie go uszczelnić za pomocą stosownej pianki. Nie możemy jednak przesadzić z jej ilością, gdyż możemy niespodziewanie podnieść poziom parapetu, czyniąc go mniej symetrycznym względem okna. Gdy parapet jest uszczelniony,możemy zająć się jego mocowaniem. Dobrze jest wykonać ten etap, wsuwając go pod profil okna. Pamiętajmy jednak, by nie zasłonić przypadkiem odpowietrzających otworów, które w większości wypadków występują w plastikowych oknach.
Czy montaż parapetu zewnętrznego to zadanie na tyle łatwe, że poradzimy sobie bez pomocy fachowców? Odpowiedź jest oczywiście uzależniona od naszych predyspozycji i doświadczenia w pracach budowlano-remontowych. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z montażem parapetów i montażem okien, prawdopodobnie nie będzie to dla nas wymagające zadanie.
Jeśli jednak nie mamy w tym aspekcie wiedzy oraz odpowiednich narzędzi, powinniśmy jednak zdecydować się na pomoc fachowców, którzy oczywiście odpowiednio wycenią swoją pracę, jednak zagwarantują nam szybki i sprawny montaż parapetu bez względu na to, jaki materiał wybraliśmy.