Data modyfikacji:

Montaż zlewozmywaka: jak zamontować zlewozmywak?

Jednym z elementów praktycznie każdej kuchni jest zlewozmywak. Jego wymiana czy montaż zlewozmywaka w nowo urządzanej kuchni, wbrew pozorom nie należy do trudnych zadań, o ile dysponujesz odpowiednimi narzędziami, a szafka i przyłącze wodno-kanalizacyjne jest dostosowane do wybranego typu sprzętu. Przeczytaj, jak zamontować zlewozmywak w zależności od rodzaju, o czym warto pamiętać i jak podłączyć odpływ, baterię czy dodatkowe akcesoria do zlewu.

zawiasy

Jak wygląda montaż zlewozmywaka?

Kiedy etap wyboru nowego zlewozmywaka masz już za sobą, przychodzi czas na jego instalację. Jak zamontować zlewozmywak? Nie zawsze potrzebujesz do tego specjalisty, wystarczy bowiem dobrze przygotowane miejsce, a montaż zlewozmywaka jesteś w stanie przeprowadzić samodzielnie. Bez względu na to, czy chodzi o montaż zlewozmywaka granitowego, stalowego, czy ceramicznego, zasadniczo można podzielić go na kilka kroków, wspólnych dla każdego typu zlewu.

  1. Przygotowanie blatu lub szafki do montażu - wycięcie otworu, wypoziomowanie.
  2. Nałożenie zlewu, „przymiarka”.
  3. Montaż baterii stojącej do zlewu, sitka i części odpływu oraz ewentualnego przelewu i innych akcesoriów.
  4. Mocowanie zlewu do szafki lub blatu, rzadziej - ściany.
  5. Podłączenie odpływu, baterii, testy szczelności.
  6. Uszczelnienie miejsca łączeń zlewu z blatem, ścianą czy szafką.

To ogólne wytyczne, które w detalach różnią się przede wszystkim ze względu na rodzaj zlewu. Bardzo ważne jest już na etapie zamawiania mebli czy blatów ustalenie, jaki zlewozmywak będzie instalowany. Tu warto sprawdzić zalecaną szerokość szafki oraz typ blatu kuchennego, w tym jego dopuszczalną grubość. Do najmniej skomplikowanych należy zwykle montaż zlewozmywaka nakładanego bez otworów, jest to jednak rozwiązanie raczej mało efektowne. Popularnie i chętnie wybierane rozwiązanie to montaż zlewozmywaka wpuszczanego, gdyż może być zastosowane niemal w każdym przypadku.

Prosty montaż zlewozmywaka nakładanego

Zlewy nakładane montuje się bezpośrednio na szafkę. Blat kuchenny może, ale nie musi znajdować się w ich sąsiedztwie. Precyzyjny montaż zlewozmywaka nakładanego nie wymaga zatem wycinania otworów. W tym typie zlewów bardzo ważne jest uszczelnienie miejsca styku szafki ze zlewem, a najlepiej wcześniej zabezpieczenie krawędzi szafki lakierem lub emulsją wodoodporną. Drugą ważną kwestią, jeśli chodzi o montaż zlewozmywaka tego typu, jest solidne przymocowanie zlewu do szafki z wykorzystaniem dostępnych otworów montażowych.

Czy montaż zlewozmywaka podwieszanego jest trudny?

W przypadku montażu zlewozmywaka podwieszanego kluczowym elementem procesu jest odpowiedni rodzaj blatu oraz precyzyjny otwór w nim wycięty. To bardzo estetyczne i nowoczesne rozwiązanie, jednak wiąże się z koniecznością użycia blatu kamiennego lub z konglomeratu albo innego o jednolitej strukturze, odpornego na działanie wody w całej swojej objętości oraz o odpowiedniej grubości, wytrzymałości. Jak dalej wygląda montaż zlewozmywaka podwieszanego? Zlew do blatu przytwierdza się z użyciem dołączonych do zestawu uchwytów montażowych, czasem dostępnych osobno, na jego łączeniu uprzednio układa się specjalną, niewidoczną po przykręceniu uszczelkę. Najczęściej jest to montaż zlewozmywaka jednokomorowego, a bateria sztorcowa mocowana jest niezależnie w osobnym otworze w blacie.

Montaż zlewozmywaka w blacie - dostępne opcje

Do najpopularniejszych typów zlewów już od kilkunastu lat należą te wpuszczane w blat. Wyglądają efektownie, a zarazem nie mają takich wymogów co do montażu jak modele podwieszane. Montaż zlewozmywaka na równi z blatem wymaga wyciętego otworu, jednak blat może być dowolnego typu, bo krawędź łączenia jest najczęściej przykryta przez rant zlewozmywaka. Warto jednak pamiętać, gdy planowany jest montaż zlewozmywaka w blacie, by uwzględnić wielkość sprzętu oraz grubość, wytrzymałość blatu. Jednak montowanie zlewu nie różni się zbytnio od przedstawionych wcześniej kroków, a kluczowym elementem jest właściwe uszczelnienie krawędzi styku blatu ze zlewem. Warto wykorzystać do niego dopasowany kolorystycznie lub przezroczysty silikon, odporny na pleśnienie i występowanie grzybów.

Podłączenie zlewozmywaka do instalacji wodno-kanalizacyjnej

Aby zakończyć montaż zlewozmywaka, konieczne jest jego podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. O ile montaż baterii kuchennej może być osobną kwestią, tak już samo podłączenie zlewozmywaka jest niezbędne do jego działania. Składa się na niego:

  • dopasowanie elementów odpływu do warunków montażu,
  • złożenie odpływu z użyciem dołączonych uszczelek,
  • montaż odpływu zlewozmywaka wraz z podłączeniem do rury kanalizacyjnej,
  • test szczelności podłączenia, ewentualne poprawki bądź zastosowanie uszczelniaczy.

Elementy odpływu są często częścią zestawu ze zlewem, zwłaszcza w przypadku specyficznych modeli. Niektórzy producenci sprzedają je osobno, w różnych wariantach, na przykład z szerokim sitkiem, korkiem automatycznym czy opcją rozdrabniacza resztek, dlatego należy upewnić się, że masz wszystkie niezbędne akcesoria przed przystąpieniem do montażu zlewozmywaka. Natomiast nowoczesne baterie kuchenne nie są trudne w montażu, posiadają najczęściej wszystkie odpowiednie elementy przyłączeniowe w zestawie. Ich dokręcenie to kwestia użycia klucza, na przykład francuskiego oraz ewentualnych kluczy nasadowych. Bateria może być wielofunkcyjna, warto dopasować jej styl do wystroju kuchni.

Poza przestrzeganiem ogólnych zaleceń dotyczących montażu zlewozmywaka, warto każdorazowo zapoznać się z instrukcjami dołączonymi do poszczególnych sprzętów. Często zawarte są w nich ważne wskazówki czy informacje, które ułatwią działanie. W sytuacji, gdy nie możesz poradzić sobie z podłączeniem czy mocowaniem zlewu, sięgnij po pomoc specjalisty, aby twoja kuchnia mogła funkcjonować bez przeszkód.

Autor: Aleks Fachman