Data publikacji:

Mozaika w kuchni: wady i zalety. Jak dobrać mozaikę do kuchni?

W nowoczesnym wydaniu mozaika na podłogę czy ścianę to kompozycja niewielkich paciorków osadzonych na arkuszach z tworzywa lub siatki. Najczęściej składa się z kwadracików o boku około 1 cm, ale w sprzedaży znajdziesz wiele innych wariantów. Jeśli chcesz zamontować mozaikę na ścianie w kuchni, zobacz, dlaczego warto postawić właśnie na płytki tego typu, jakie są rodzaje mozaiki oraz poznaj najpopularniejsze modele.

Zalety

  • Dekoracyjny wygląd – kombinacje paciorków o ciekawych kształtach i kolorach dają zupełnie inny efekt, niż klasyczne płytki. Mozaika w kuchni nad blatem sprawi, że powierzchnia ta będzie prezentować się bardzo ciekawie, a aranżacja kuchni wiele na tym zyska. Co ciekawe, mozaika może być stylizowana na starą i przypominać rustykalne płytki z przeszłością lub wręcz przeciwnie – w sprzedaży znajdziesz ultra nowoczesne modele.

  • Łatwy montaż – mozaika osadzona jest na arkuszach o długości boku około 30 cm, więc układanie płytek na ścianie czy podłodze przebiega szybciej, niż w przypadku tradycyjnych płytek, zwłaszcza tych niewielkich. 

Wady

  • Kłopotliwe czyszczenie – nie jest to co prawda reguła, która sprawdza się w przypadku każdej mozaiki do kuchni na ścianę, ale w niektórych przypadkach usuwanie zabrudzeń może okazać się problemem. W przypadku tradycyjnych płytek, fugi są miejscem, gdzie naturalnie gromadzą się drobinki kurzu i brud. W przypadku mozaiki tych newralgicznych punktów jest znacznie więcej i w efekcie mogą stworzyć plątaninę zakamarków, które utrudnią sprzątanie. 

Mozaika do kuchni – rodzaje

  • Ceramika szkliwiona – paciorki wykonane z ceramiki o szkliwionej powierzchni to idealne rozwiązanie do kuchni na ścianę. Materiał jest, co prawda, dość nasiąkliwy, jednak nie ogranicza to możliwości aranżacyjnych – mozaika szkliwiona dobrze sprawdzi się we wnętrzach, natomiast na zewnątrz budynków nie będzie dobrym wyborem.

  • Mozaika gresowa – przeznaczona jest głownie do montażu na podłogach, ale będzie to też dobra opcja na mozaikę do kuchni na ścianę. Masa gresowa charakteryzuje się dużą odpornością na działanie wilgoci i uszkodzenia, więc mozaika tego typu będzie prezentować się znakomicie przez długi czas.

  • Mozaika kamienna – do wykonania materiału wykończeniowego tego typu stosuje się z reguły marmur, trawertyn czy kwarc. Kamień na mozaikę jest wcześniej impregnowany i najczęściej polerowany, dzięki czemu płytki są odporne na wilgoć i prezentują się efektownie. Na minus mozaiki do kuchni tego typu niestety przemawia cena – to najdroższy rodzaj płytek tego typu.

  • Mozaika szklana – do jej wykonania stosuje się niewielkie paciorki ze szkła hartowanego. W efekcie materiał wyróżnia się dużą wytrzymałością: mozaika szklana jest odporna na wysokie temperatury, zadrapania czy działanie pleśni. Płytki tego typu najczęściej mają nowoczesne wzornictwo – ciekawa kolorystyka idzie tu w parze z błyszczącą powierzchnią, dlatego szklana mozaika jest dobrym uzupełnieniem minimalistycznych wnętrz.

  • Mozaika metalowa – to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, ale może dać naprawdę nieszablonowy efekt dekoracyjny. W tym przypadku na mozaikę składa się kompozycja niewielkich blaszek. Mogą mieć metaliczny szary kolor lub bardziej dekoracyjny miedziany czy mosiężny. Materiał tego typu można stosować na ścianie w kuchni, jednak trzeba zwracać uwagę na jego regularną pielęgnację.

Mozaika w kuchni – modne wzory


Mozaika to prawdziwe bogactwo wzorów. W sprzedaży znajdziesz szereg najróżniejszych modeli, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na kilka poniższych wariantów mozaiki do kuchni. 

  • Plaster miodu – mozaikę tego typu tworzy kompozycja heksagonów. W kuchni między dolnym a górnym rzędem szafek świetnie sprawdzi się mozaika w formie plastra miodu w stonowanej kolorystyce: czarna, biała lub szara. W tym przypadku o dekoracyjnym wyglądzie mozaiki do kuchni decyduje efektowny kształt paciorków, dlatego nawet jeśli płytki będą jednobarwne, płaszczyzna będzie prezentować się świetnie. 

  • Rybia łuska – mozaika w kuchni składająca się z niewielkich paciorków, których kształt przypomina rybią łuskę, to rozwiązanie, które idealnie komponuje się z aranżacjami utrzymanymi w estetyce retro. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać, jeśli postawisz na mozaikę o szkliwionej powierzchni – rybia łuska w takim przypadku efektownie się mieni, co dodaje jej dekoracyjnego charakteru.

  • Romby – to kolejny nietypowy, ale bardzo efektowny i modny wariant mozaiki do kuchni. Romby, podobnie jak wspomniane wcześniej heksagony, bardzo dobrze prezentują się w minimalistycznym wydaniu – jednobarwne płytki tego typu będą wyglądać dekoracyjnie nawet w klasycznym białym czy szarym wydaniu.
 
  • Arabeska – nazywana też arabską lub marokańską koniczyną, to mozaika składająca się z paciorków o bardzo efektownym, ale nietypowym kształcie, inspirowanym wijącymi się pędami roślin. Mozaika do kuchni na ścianę tego typu będzie się idealnie komponować z równie popularnymi płytkami patchworkowymi, które możesz zamontować na podłodze. Kuchnia w takim wydaniu nabierze nieco egzotycznego charakteru.

  • Jodełka – niewielkie płytki ułożone w mozaikę tworzącą wzór jodełki są bardzo popularne w skandynawskich aranżacjach. Są idealnym uzupełnieniem zarówno minimalistycznych mebli, jak i tych zdobionych np. frezowanymi frontami.

  • Mini cegiełki – to ciekawa alternatywa dla bardzo popularnych płytek metro. Mozaika składająca się z mini cegiełek prezentuje się dekoracyjnie i dobrze wpisuje się w aktualne wnętrzarskie trendy.