Data modyfikacji:

Napędy do bram dwuskrzydłowych - ranking

Montaż automatyki do bram wyraźnie poprawia wygodę korzystania z domu. To szczególnie ważne na posesjach, przed którymi nie można bezpiecznie pozostawić samochodu, by otworzyć bramę ręcznie. Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać? Oto poradnik zakupowy oraz ranking najpopularniejszych modeli napędów.
napędy do bram dwuskrzydłowych

Ciężar i wymiary skrzydeł bramy

Podstawowym wyznacznikiem rodzaju zastosowanego napędu jest ciężar i długość bramy. Silnik elektryczny wraz z siłownikiem musi bowiem bezproblemowo otwierać i zamykać bramę nawet podczas silnego wiatru. Z tego względu nie należy wybierać siłownika o mocy obsługującej dane skrzydło na styk. Najlepiej zastosować przynajmniej 20-30% zapas mocy względem ciężaru bramy. Pamiętaj, że mocno zabudowane bramy tworzą większy opór powietrza i stanowią dla siłownika większe obciążenie niż ażurowe konstrukcje.

Od długości bramy zależy natomiast długość siłownika. Powinien on być ułożony pod jak największym kątem względem bramy oraz pracować na możliwie największym rozsunięciu. Zapewnia to optymalną dźwignię i umożliwia otwarcie bramy pod kątem 90 stopni. Wystarczy niewielki zapas, których uchroni automatykę przed zniszczeniem po mocniejszym szarpnięciu bramą. Kąt montażu bramy dobiera się na podstawie szerokości słupka i wysunięcia zawiasu.

Rodzaj siłowników napędu do bramy

  • Napęd śrubowy– najpopularniejszy typ napędu do bramy dwuskrzydłowej. Ceniony jest za dużą wytrzymałość i bezawaryjność. Obsługuje skrzyła o długości do 5 metrów i wadze do 500 kg. Nadaje się do skrzydeł otwieranych do wewnątrz, osadzonych na słupkach o szerokości do 38 cm. Szersze słupki wymuszają wykonanie nacięć, które pozwolą na prawidłową pracę siłowników.
  • Ramię łamane – ten rodzaj napędu stosowany jest głównie w przypadku bram otwieranych na zewnątrz. Dodatkowy przegub pozwala także na zamontowanie napędu przy słupku szerszym niż 38 cm. Montaż napędu z łamanym ramieniem jest też prostszy niż napędu śrubowego. Maksymalna długość skrzydła to 3,6 m.
  • Siłownik podgruntowy – ukryty pod powierzchnią ziemi siłownik nie zaburzy estetyki ogrodu. To drogie rozwiązanie, które stosowane jest do wyeksponowania ozdobnych bram. Siłownik podgruntowy wymaga wykonania drenażu wokół urządzenia. Siłownik podziemny znajdzie też zastosowanie na wyjątkowo wąskich słupkach, do których nie da się przykręcić siłownika śrubowego ani łamanego.
  • Siłownik hydrauliczny – alternatywą dla napędu mechanicznego jest siłownik hydrauliczny lub pneumatyczny. Cechuje się wyższą płynnością działania i stosowany jest w napędach o dużej częstotliwości użytkowania.

Liczba cykli na dobę

Rodzaj i jakość bramy dobierany jest na podstawie dziennych cykli użytkowania. W miejscach, gdzie brama będzie otwierana sporadycznie (np. na działce), wytrzymałość urządzenia nie musi być tak wielka, jak w przypadku wjazdu na parking domu wielorodzinnego. Przed wyborem napędu do bramy dwuskrzydłowej postaraj się oszacować, jak często domownicy będą korzystać z napędu. Intensywna częstotliwość pracy to ta wynosząca więcej niż 50 cykli na dobę. Przydomowy napęd podczas takiego użytkowania zużyłby się stosunkowo szybko.

Kultura pracy napędu

Dobry napęd powinien cechować się także dużą kulturą pracy. Nie powinien działać skokowo, bo silne szarpnięcia szybko zniszczą zawiasy bramy i doprowadzą do jej opadania. Dodatkowo praca napędu powinna być powtarzalna, by skrzydła zatrzymywały się dokładnie w tym samym miejscu. O kulturze pracy świadczy także głośność napędu. Wybierz możliwie cichy napęd, by poranne wyjazdy do pracy nie były uciążliwe dla pozostałych domowników i sąsiadów.

Zasilanie napędu do bramy

Większość napędów do bram zasilanych jest prądem o napięciu 230 V. Przed zamontowaniem systemu konieczne jest więc doprowadzenie pod ziemią zasilania ukrytego w plastikowych rurach elektroinstalacyjnych. Można także skorzystać z instalacji obsługujących fotokomórkę, domofon, dzwonek czy oświetlenie bramy.

Co zrobić, gdy nie nie da się doprowadzić prądu do siłowników lub wiązałoby się to z dużym nakładem pracy? Alternatywą dla zasilania sieciowego napędów do bram jest wykorzystanie akumulatorów żelowych i niewielkich paneli fotowoltaicznych. Do obsługi siłowników wystarczy niewielki akumulator o pojemności 5 Ah i bateria słoneczna o mocy 5 W. Napęd nie zużywa dużej ilości prądu, więc takie zasilanie w zupełności wystarczy do obsługi przydomowej bramy.

Funkcje napędu do bramy dwuskrzydłowej

  • Sekwencyjne otwieranie bramy – dzięki tej funkcji brama nie zawsze będzie się otwierała w pełni. Do wyjazdu rowerem lub motocyklem wystarczy lekkie uchylenie skrzydeł lub otwarcie jednego z nich.
  • Automatyczne zamykanie – jeśli zdarza ci się zapomnieć zamknąć bramę, wybierz model z automatycznym zamykaniem. Wystarczy zaprogramować, po jakim czasie od wyjazdu brama się zamknie. Może to zrobić także dzięki fotokomórce.

Zabezpieczenia napędów do bram

  • Awaryjne otwieranie bramy – ręczne otwieranie bramy jest ważne np. w przypadku braku zasilania. Powinno być możliwie wygodne i bez użycia narzędzi.
  • Fotokomórka – dzięki niej można zaprogramować automatyczne otwieranie i zamykanie bramy. Fotokomórka wykryje też przeszkodę i automatycznie zatrzyma bramę.
  • Zabezpieczenie przed przeciążeniem – automatyczne zatrzymanie po rozpoznaniu dużego przeciążenia to podstawa bezpiecznego korzystania z bramy. Ryzyko zakleszczenia pomiędzy skrzydłami jest niewielkie, ale lepiej dmuchać na zimne.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej – ile to kosztuje?

Najtańsze napędy do bram dwuskrzydłowych kosztują około 400-500 zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są to modele o niskiej trwałości, przeznaczone do sporadycznego użytkowania, np. w domku letniskowym lub na działce. Dla wyższej trwałości warto wybrać bardziej zaawansowany model, wykonany z lepszych materiałów. Ceny najdroższych napędów osiągają nawet 5000 zł. Najpopularniejsze i najchętniej kupowane napędy do bram znajdziesz w naszym rankingu. Sprawdź, jaką automatykę do bram warto kupić.
Autor: Szymon Sonik