Data publikacji:

Nowoczesne elewacje domów. Pomysły na modne wykończenie

Elewacja domu to pierwszy element, na który się zwraca uwagę. Dawniej była wyznacznikiem zamożności właścicieli. Dlatego wiele starszych kamienic jest bogato zdobionych sztukateriami, gzymsami i płaskorzeźbami. Z biegiem lat wiele się zmieniło. Obecnie do najpopularniejszych nurtów, również w przypadku elewacji, należą styl industrialny, skandynawski czy hi-tech. To sprawiło, że nowoczesne wykończenia zyskały zupełnie nowy wymiar. Przedstawiamy wam kilka pomysłów na modernistyczne wykończenia domów.
Nowoczesna elewacja

Beton - nowoczesne elewacje domu w stylu hi-tech

Beton architektoniczny idealnie wpisuje się w styl hi-tech, który cechuje stosowanie chłodnych i surowych materiałów. Betonowe płyty mają mnóstwo zalet! Przede wszystkim cechują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. To sprawia, że pozostają w doskonałym stanie przez wiele lat. W dodatku beton architektoniczny można barwić na różne odcienie, więc doskonale się dopasuje do wizji architektów. Tego typu elementy doskonale podkreślą wybrane detale bryły budynku i nadadzą im niebanalny wygląd.

Drewno - ponadczasowa elegancja

Drewno to materiał, który bardzo często wykorzystywany jest w budownictwie. Na tę popularność składają się jego liczne zalety. Jest to materiał ponadczasowy i elegancki, a odpowiednio impregnowany pozostanie w doskonałym stanie przez wiele lat. Dlatego nowoczesne elewacje z drewnem cieszą się ogromną popularnością! Ciepły charakter tego materiału idealnie przełamuje surowość modernistycznych brył.

Drewniana elewacja świetnie sprawdza się przy projektach w stylu skandynawskim, industrialnym oraz eko. Ten materiał można też łączyć z metalem, betonem oraz kamieniem i tworzyć oryginalne kompozycje. Wygląd elewacji zależy od tego, jaki rodzaj drewna zostanie zastosowany. Jednak eksperci doradzają wykorzystanie gatunków egzotycznych, które są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne.

A może gonty drewniane?

W ostatnich latach wraca też zainteresowanie gontami drewnianymi. Ten materiał, wykorzystywany w tradycyjnym budownictwie, doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Dostępne są w różnorodnych kolorach oraz kształtach. Mogą być one cięte lub łupane w wielu formatach, a wszystko to zależy od wizji projektanta. Gonty nie tylko wyglądają oryginalnie i tworzą ciekawą elewację, ale również stanowią świetną ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych. To również świetny pomysł na nowoczesne aranżacje starych domów.

Nowoczesna elewacja domu z blachy - surowość i minimalizm

Elewacje z blachy to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań. Ten lekki i trwały materiał świetnie sprawdził się w budynkach komercyjnych, które stały się inspiracją dla współczesnych domów. Blachę można łączyć z różnymi materiałami i w ten sposób nadawać jej zupełnie inny charakter. W zestawieniu z betonem będzie niezwykle surowa, z kolei w połączeniu z drewnem lub tynkiem stanie się nieco łagodniejsza. Na rynku dostępne są różne rodzaje blach, m.in. blachy tytanowo-cynkowe, stalowe, miedziane czy panele aluminiowe. Dlatego ten materiał to idealny wybór na nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych.

Tapeta elewacyjna - sposób na personalizowaną elewację

Zupełną nowością na rynku jest tapeta elewacyjna, która daje ogromne możliwości. Produkuje się ją na zamówienie, więc można się całkowicie dostosować do wizji architekta i wymagań właściciela domu. Dostępne są różnorodne barwy i wzory tapet, ale największym powodzeniem cieszą się motywy kwiatowe, orientalne oraz wykorzystanie geometrii. Tapeta elewacyjna może również imitować inne materiały, np. drewno, kamień lub cegłę. Pozwala ona bardzo szybko uzyskać efektowny wygląd, a w dodatku może się pochwalić doskonałymi parametrami technicznymi. Wykonana jest w nowoczesnej technologii, a to sprawia, że nie ulegnie zniszczeniu i zachowa swój pierwotny wygląd na wiele lat. Nowoczesne elewacje domów piętrowych jeszcze nigdy nie były tak proste!
Autorka: Katarzyna Kubeł