Data modyfikacji:

Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Aranżacja ogrodów w Polsce coraz bardziej się rozwija. Wielu mieszkańców naszego kraju może się pochwalić pięknym i zadbanym terenem wokół domu. Dużą popularnością cieszy się ogród w stylu japońskim. Jego aranżacja wydaje się trudnym zadaniem, ale tak naprawdę wystarczy się trzymać kilku podstawowych zasad, aby przygotować orientalny zakątek. Japończycy, mimo ogromnego rozwoju technologicznego, nie zapomnieli o naturze. Natomiast sztukę aranżacji malowniczych ogrodów doprowadzili do perfekcji, a teraz wzorują się na nich mieszkańcy całego świata. Sprawdź, jak urządzić ogród w stylu japońskim.

ogród

Ogrody w stylu japońskim - cechy charakterystyczne

Ogrody w stylu japońskim cieszą się ogromną popularnością. Zanim jednak przejdziesz do ich aranżacji, to warto zapoznać się z charakterystycznymi cechami. Do urządzenia takiego orientalnego kącika nie potrzebujesz dużo miejsca, ale musisz pamiętać o podstawowych regułach i zasadach aranżacji.

Najważniejszą cechą ogrodu japońskiego jest fakt, że przypomina miejsce jak najbardziej zbliżone do natury. Jego najważniejszym źródłem inspiracji jest przyroda, a ingerencja człowieka staje się niewidoczna. Dlatego w ogrodzie japońskim należy zrezygnować z symetrycznych kształtów. Dominuje prostota, naturalność i elegancja, więc nie ma też miejsca na roślinny chaos.

W ogrodzie japońskim nie może też zabraknąć trzech istotnych elementów. Zalicza się do nich zieloną roślinność z akcentami kwiatowymi, wodę czasami zastępowaną przez żwirek, a także kamień, który symbolizuje trwałość natury.

Ogród w stylu japońskim - aranżacja

Ogród japoński przy domu może być doskonałą dekoracją. Ważne jest jednak, aby go odpowiednio urządzić. Na początek wybieramy rośliny! W oryginalnym japońskim ogrodzie przeważają azalie, magnolie, wiśnie, peonie, różaneczniki, a także klony palmowe. Warto jednak pamiętać, że to gatunki typowe dla Japonii, a w Polsce występuje nieco chłodniejszy klimat, więc należy szukać odmian odpornych na niską temperaturę.

Kolejnym istotnym elementem ogrodu japońskiego jest kamień. Ma on symbolizować góry, więc warto zwrócić szczególną uwagę na jego wybór. Najlepiej zdecydować się na naturalne głazy, które charakteryzują się ciekawym kształtem i fakturą. Należy je ułożyć w dokładnie taki sam sposób, jakby występowały w naturze. Dobrze też, gdy z daleka przypominają górskie szczyty. Dzięki temu nie tylko świetnie wyglądają, ale też spełniają swoją symboliczną funkcję.

Woda w ogrodzie japońskim również powinna nawiązywać do natury. Jest ona symbolem życia, a do ogrodu wnosi odpowiednią dynamikę i ruch. Dlatego warto nadać jej odpowiednią formę. Świetnym pomysłem jest utworzenie niewielkiego strumyka lub wodnej kaskady. W efekcie w połączeniu z kamieniami stworzymy piękny górski krajobraz. W ogrodzie japońskim woda często zastępowane jest białym żwirkiem, który również można ułożyć na kształt stawu lub strumienia.

Ogród japoński przy domu - jak urządzić?

Nie każde podwórko daje możliwość urządzenia okazałego ogrodu japońskiego. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z tego typu aranżacji. Przede wszystkim nie może zabraknąć w nim naturalnego kamienia i elementów wykonanych z drewna. W japońskim ogrodzie przy domu często znajdują się kamienne latarnie, żeliwne dzwonki lub pagody. Nie można też zapominać, że całkowita liczba wszystkich ozdób musi być nieparzysta.

W przydomowych ogrodach japońskich z reguły znajdują się małe zbiorniki wodne. Ich największą ozdobą są karpie koi. Różnią się one między sobą kolorami oraz układem plam i łusek. Dzięki temu świetnie pełnią rolę dekoracyjną. W Polsce zazwyczaj sprzedawane są mieszańce wielu odmian.

Autorka: Katarzyna Kubeł