Data publikacji:

Ogrzewanie etażowe - co to jest?

Źródła ciepła to ostatnio przedmiot wielu sporów i dyskusji, szczególnie nakreślany przez ekologów. Chociaż ochrona środowiska jest kluczowa, wielu z nas zastanawia się również, co zrobić, aby zmniejszyć koszty ogrzewania. Co to jest ogrzewanie etażowe? Termin ten brzmi nieco tajemniczo, ale to nic innego jak najpopularniejsze ogrzewanie centralne stosowane w wielu lokalach. Warto przybliżyć jego charakterystykę, gdyż ten rodzaj ogrzewania ma wiele zalet szczególnie w budynkach wielorodzinnych i kamienicach.

Polecamy: Jakie ogrzewanie do domu?

ogrzewanie etażowe

Czym się charakteryzuje ogrzewanie etażowe?

Kiedy już wiemy, co to jest ogrzewanie etażowe, warto przejść do jego charakterystyki. Ogrzewanie etażowe umożliwia równomierne zagospodarowanie ciepła po wszystkich lokalach w budynku z wykorzystaniem jednego źródła ogrzewania. Instalacja zbudowana jest z pompy cyrkulacyjnej, źródła ciepła i przewodów, które rozprowadzają gorącą wodę do grzejników w każdym mieszkaniu. 

Niewątpliwą zaletą ogrzewania centralnego jest możliwość wykorzystania różnego rodzaju paliwa, niskie straty ciepła czy produkowanie ciepłej wody użytkowej. Grzejniki cechują się niską temperaturą powierzchni, przy odpowiednio dużym komforcie cieplnym. Co więcej, istotne jest również poczucie niezależności od zewnętrznego dostawcy energii cieplnej – możemy zarządzać energią cieplną we własnym zakresie. Nowoczesne i kompletne rozwiązania pozwalają rozprowadzić ciepło po całym budynku, mając również na uwadze ekologiczny aspekt. Czy ekologię można połączyć z ekonomią? Oczywiście! Kluczowy jest wybór paliwa, na który się zdecydujemy.

Rodzaje ogrzewania etażowego

Wyróżnia się cztery rodzaje ogrzewania etażowego. Czym wyróżnia się każde z nich? 

  • Ogrzewanie etażowe węglowe – ten rodzaj paliwa jest zdecydowanie najpopularniejszy w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie etażowe w kamienicy i wielu domostwach. Ciepło rozprowadza się przy użyciu tradycyjnych kotłów. Niektóre z nich posiadają także podajnik retortowy, co ułatwia gospodarowanie energią cieplną. Obecnie coraz częściej odchodzi się od takiego rozwiązania z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczeń, który powstaje w wyniku spalania.
  • Ogrzewanie etażowe gazowe – w tym przypadku do budynku lub sieci gazowej podłącza się specjalny zbiornik z gazem płynnym. Dzięki użyciu specjalnego kotła kondensacyjnego możemy znacznie ograniczyć koszt ogrzewania. Dodatkowo sam zbiornik etażowy zajmuje niewiele miejsca. Gazowy rodzaj ogrzewania jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska niż popularne ogrzewanie węglowe, gdyż nie wytwarza zanieczyszczeń, takich jak spaliny czy popiół.
  • Ogrzewanie etażowe elektryczne – to zdecydowanie najbardziej ekologiczny rodzaj ogrzewania, gdyż ciepło może być rozprowadzone np. dzięki instalacji trójfazowej. Z uwagi na wysoki koszt energii elektrycznej jest najrzadziej wybieraną opcją.
  • Centralne ogrzewanie kominkowe – źródłem ciepła tego rodzaju ogrzewania jest kominek, do którego jako paliwa używa się sezonowanego drewna. Inne pomieszczenia ogrzewane są ciepłem pochodzącym ze specjalnych przewodów. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt i niecodzienny, wspaniały klimat. Niestety, pomieszczenie szybko się wychładza, jeśli kominek zostanie wygaszony.

Jakie są koszty ogrzewania etażowego?

Przed dużym dylematem stoją również właściciele domów. Zanim podejmie się decyzję o wyborze ogrzewania etażowego, warto wziąć kalkulator do ręki i policzyć nawet szacunkowe koszty. Pomimo dosyć wysokiego kosztu wykonania instalacji, samo ogrzewanie nie musi być wcale drogie. Wybór odpowiedniej instalacji to decyzja na lata, zatem warto się do tego odpowiednio przygotować.

Koszt węglowego ogrzewania etażowego kształtuje się na poziomie około 800 zł za tonę węgla, a 1 kWh to wydatek około 0,17 zł. Do tego typu ogrzewania można nabyć również ekogroszek, którego cena wynosi około 900 zł, a 1 kWh 0,13 zł.

Ogrzewanie gazowe będzie nas kosztowało około 0,23 zł za 1 kWh gazu ziemnego, w przypadku gazu płynnego zapłacimy kilka groszy więcej. Przy wyborze ogrzewania kominkiem i drewnem opałowym koszt wyniesie około 0,10 zł za 1 kWh. Przy najdroższym z nich, czyli ogrzewaniu elektrycznym, należy liczyć się z kosztem rzędu 0,55 zł za 1 kWh.

Autor: Marcin Krawczyk