Data modyfikacji:

Orliczka - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Roślina o wdzięcznej nazwie orliczka, a właściwie Pteris należy do rodziny paproci i występuje w wielu odmianach. Charakteryzuje się pięknym, efektownym kształtem liści. Mimo tropikalnego pochodzenia orliczka w pielęgnacji bywa wymagająca, w szczególności jeśli chodzi o zapewnienie temperatury i wilgotności powietrza. Liczne rodzaje orliczek potrafią zachwycić różnorodnością. Przekonaj się, jak powinna wyglądać uprawa orliczek, w jaki sposób o nie dbać i które odmiany rośliny są warte uwagi.
konewka

Wdzięczna roślina doniczkowa orliczka - rodzaje i odmiany

Paprocie orliczka - Pteris należą do rodziny orliczkowatych. Mają dość precyzyjne wymagania w uprawie, przez co zwykle nie należy ona do prostych. We właściwych warunkach orliczka jest długowieczna i szybkorosnąca. Nazwa orliczka pochodzi od kształtu liści popularnych gatunków, przypominających skrzydła ptaka, z greckiego pteron.

Istnieje ponad 320 gatunków orliczek, wśród których dodatkowo wyróżnia się odmiany. Jeśli chodzi o najczęściej uprawianą w doniczkach roślinę orliczka, rodzaje chętnie wybierane to:
  • Pteris cretica - orliczka kreteńska,
  • Pteris quadriaurita - orliczka "tricolor", trójbarwna,
  • Pteris argyraea - orliczka srebrzysta,
  • Pteris straminea - orliczka ząbkowana,
  • Pteris termula - orliczka wrażliwa,
  • Pteris vitata - orliczka określana jako "Chińska drabina",
  • Pteris ensiformis – orliczka mieczowata.
Niektóre rodzaje orliczek mogą mieć odmiany, które różni na przykład wybarwienie liści. Warto zaznaczyć, że paprocie orliczki nie są spokrewnione z rośliną ogrodową o podobnej nazwie - orlik.

Paproć orliczka - uprawa w warunkach domowych

W przypadku rośliny orliczka, uprawa wymaga przede wszystkim zapewnienia regularnego nawodnienia, dobrej wilgotności powietrza. Nie można doprowadzać do przesuszenia gleby. Z tego względu orliczkę często spotyka się jako dekorację łazienek czy innych naturalnie wilgotnych miejsc. Latem optymalna temperatura uprawy orliczki to 20-25 stopni, zimą - musi być chłodniej, w zależności od gatunku 15-18 stopni Celsjusza.

Stanowisko dla orliczki powinno być dość widne, choć roślina rośnie dobrze także w miejscach półcienistych. Ważne jest zapewnienie orliczce ziemi o właściwym pH 5-6, lekko kwaśnym. Jaka ziemia orliczka będzie dobra? Może być to gotowa gleba dla paproci, albo też mieszanka torfu, ziemi liściowej oraz kompostu i piasku. Wybrane odmiany orliczek mogą wyglądać efektownie w kompozycjach w szkle typu las w słoiku.

Sposób na efektowną dekorację - orliczka pielęgnacja

Aby doprowadzić do efektownego rozrostu rośliny orliczka, pielęgnacja powinna być regularna. Trzeba dbać o stałe utrzymanie wilgotności gleby i zapewnienie właściwego stanowiska dla orliczki. Warto pamiętać, że orliczka nie są rośliną kwiatową, orliczka kwitnienie nie występuje. Roślina wytwarza zarodniki, przez które możliwe jest jej rozmnażanie, szczególnie w naturalnych warunkach.

Orliczka, bez względu na gatunek czy odmianę do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużej ilości wilgoci. W jej zapewnieniu obok właściwego nawadniania gleby może być pomocny opryskiwacz. Stosowanie opryskiwacza tworzącego mgiełkę wodną będzie szczególnie ważne latem, przy wysokich temperaturach, a także w sezonie grzewczym.

Prawidłowe nawożenie i przesadzanie orliczki

Nawożenie orliczki nie musi być mocne, wystarczy raz na dwa tygodnie. Można stosować nawozy mineralne w stężeniu o połowę niższym niż zalecana dawka. Nawozy nie powinny zawierać wapna, muszą zachowywać kwasowość gleby. Dobre będą nawozy dedykowane do paproci.

W dobrych warunkach orliczka dość szybko się rozrasta, dlatego warto weryfikować co roku konieczność przesadzania rośliny doniczkowej. Może być to również okazją do rozmnażania orliczki poprzez podział zrośniętych roślin. Rozmnażanie przez zarodniki jest długotrwałe i ciężkie w warunkach domowych. Orliczki nie są podatne na szkodniki czy choroby, dlatego raczej nie stosuje się w ich przypadku specjalnych środków ochrony roślin.

To, co im może zaszkodzić, to przede wszystkim przesuszenie albo przewodnienie. Także zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu czy nadmierna ekspozycja na słońce nie jest wskazana.
Najważniejsze kwestie dotyczące uprawy i pielęgnacji orliczki znajdziesz w poniższym podsumowaniu - najczęściej zadawanych pytaniach na temat tego kwiatka doniczkowego.

Czy paproć orliczka kwitnie?

Orliczka nie rodzi kwiatów, sposobem rozmnażania paproci są zarodniki. Dzięki temu, że orliczka kwitnienie nie występuje, nie ma też konieczności stosowania szczególnej pielęgnacji czy innych zabiegów w tym okresie. Orliczka walory dekoracyjne ma stałe bez względu na porę roku.

Jaka ziemia orliczka jest najlepsza?

Ziemia do orliczki powinna mieć odczyn średniokwaśny, z poziomem pH w zakresie 5-6. Dobrym rozwiązaniem jest gotowa ziemia do paproci. Hodowcy podają, że najlepszy skład to połączenie ziemi liściowej i torfu z dodatkiem piasku oraz ziemi kompostowej. Powinny być one zmieszane w proporcjach 2:2:1:1.

Jak podlewać orliczkę?

Obfite podlewanie orliczki powinno mieć miejsce raz na 2-3 dni, a w gorącym okresie nawet codziennie. Najlepiej, aby woda do podlewania nie zawierała związków wapnia, co można uzyskać przez przegotowanie wody z wodociągu. Ważne jest także utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, w czym pomoże zraszanie.
Duża różnorodność orliczek uprawianych jako kwiaty doniczkowe, a także ich dość proste do spełnienia wymagania powodują, że rośliny są popularnym wyborem do domu. Orliczka właściwie pielęgnowana pięknie rośnie, zdobiąc powierzoną jej przestrzeń. Dlatego warto zdecydować się na wybór orliczki do domu czy biura jako naturalną, zieloną dekorację.
Zdjęcie: lightzone/Envato Elements
Autor: Aleksandra Ginalska