Data publikacji:

Jak wykorzystać palety w ogrodzie? 6 najlepszych pomysłów

Meble tarasowe, kwietnik czy wisząca półka – wszystkie te elementy wystroju twojego zewnętrznego salonu możesz przygotować własnoręcznie przy pomocy drewnianych palet. Zobacz kilka pomysłów na palety w ogrodzie.
palety w ogrodzie
Drewniane palety są często wykorzystywane w aranżacji ogrodów i tarasów, ale również wnętrz. Nic dziwnego – mają prostą, geometryczną formę, a drewno to materiał, który łatwo poddaje się obróbce – nawet niedoświadczony domowy majsterkowicz może łatwo przyciąć palety, odnowić je i połączyć w efektowne konstrukcje. Jeśli planujesz wykorzystać palety w ogrodzie, zobacz kilka pomysłowych rozwiązań.

Kwietnik, czyli ściana z palet w ogrodzie

To łatwy i ciekawy sposób na wykończenie powierzchni przylegających do tarasu. Tzw. zielona ściana, czyli drewniany kwietnik po brzegi wypełniony roślinami ozdobnymi sprawi, że twój zewnętrzny salon będzie prezentował się świetnie. Do wykonania konstrukcji tego typu potrzebujesz kilku palet. W tym przypadku wszystko kręci się wokół spodniej części palety, gdzie podstawę stanowią trzy deski. To właśnie do nich należy przytwierdzić dodatkową deskę od spodu, tworząc tym samym kieszenie na sadzonki. Tak przygotowany kwietnik można zawiesić na ścianie lub ustawić w wybranej części tarasu.


Przeczytaj także: Jak zrobić meble z palet?


Półki z palet w ogrodzie

Podążając dokładnie tym samym tropem, jak w przypadku kwietnika, z europalety można wykonać dekoracyjną półkę, na której wyeksponujesz ozdoby. Dobrą alternatywą dla palet mogą być równie popularne skrzynki po owocach, które jeszcze łatwiej zawiesić na ścianie.

Meble z palet w ogrodzie i na tarasie

To zadanie wymaga, co prawda, nieco większej zręczności i kilku podstawowych narzędzi warsztatowych, jednak meble z palet będą tańszą alternatywą dla swoich klasycznych odpowiedników.

  • Stolik – to najprostsza konstrukcja z palet, jaką możesz samodzielnie wykonać. Tak naprawdę wystarczy połączyć ze sobą dwie palety, osadzić je na obrotowych kółkach i powstały w ten sposób blat przykryć szklaną taflą.
  • Ławka, huśtawka lub fotel – to prosty sposób na wygodne ogrodowe siedzisko. Do wykonania konstrukcji tego typu potrzebujesz trzech palet – dwie będą pełnić rolę siedziska, a trzecią, po przycięciu, zamontujesz w roli oparcia. Podczas montowania oparcia należy zastosować aluminiowe kątowniki oraz belki, które posłużą jako wsporniki.

Podest z palet w ogrodzie

Taras z palet? Jak najbardziej! Podłoga tarasowa wykończona przy użyciu palet będzie prezentować się efektownie i co więcej, materiał jest wytrzymały, więc twój taras będzie bardzo solidny. Do wykonania podestu z palet w ogrodzie możesz zastosować modele pełne. Palety tego typu nie mają wolnych przestrzeni między deskami z wierzchniej strony, dlatego idealnie nadają się do wykonania konstrukcji tego typu. Alternatywą mogą być klasyczne palety, ale w takim wypadku trzeba dobrać do nich wąskie listewki, które zabezpieczą prześwity miedzy deskami.

Jak wykorzystać palety w ogrodzie? Przygotowanie materiału


Palety to proste konstrukcje przygotowane z surowego drewna, dlatego jeśli szukasz pomysłu na wykorzystanie palet w ogrodzie, na początek trzeba je dobrze zeszlifować. Dzięki temu drewno będzie przyjemniejsze w dotyku i zminimalizuje się ryzyko wbijania się drzazg podczas użytkowania mebli. Do szlifowania materiału najlepiej zastosować szlifierkę, która znacznie przyspieszy przebieg prac. W tej roli dobrze sprawdzi się model mimośrodowy lub oscylacyjny.
Następnie materiał trzeba zabezpieczyć przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Na początek warto zastosować grunt, który wyrówna chłonność podłoża i sprawi, że olej, bejca, czy farba będą lepiej wnikać w drewno. Ostatni etap to malowanie. Pamiętaj, aby wybrać środek przeznaczony do stosowania na zewnątrz budynków.

Jak widzisz, palety można wykorzystać na wiele różnych sposobów w stylizacji działki. Zastosowanie palet w ogrodzie to dobry sposób na budżetową aranżację i przede wszystkim satysfakcjonujące zajęcie – prace tego typu nie należą do trudnych, a ich efekt może być naprawdę świetny.