Data modyfikacji:

Palma - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Wiele osób decyduje się na tworzenie oranżerii w domu czy też uprawę w pokojach roślin tropikalnych. Bez wątpienia do tych najbardziej efektownych należą palmy. Warto dowiedzieć się więcej na temat ich pielęgnacji i uprawy. Jaką ziemię należy wybrać do uprawy palm i co należy wiedzieć na temat ich kwitnienia? Jakie rodzaje tych roślin można uprawiać w domowych warunkach?
palma

Palma - uprawa

Palmy w warunkach domowych uprawia się w dużych donicach. Palmy mają zdolność oczyszczania pomieszczenia z toksyn, jak również jego nawilżania. Ich zastosowanie jest zatem niezwykle pożyteczne i nie służą jedynie dekoracji pomieszczenia. Dobór doniczki do palmy zależny jest od jej systemu korzeniowego. Przykładowo palma Areka wymaga doniczki wysokiej i stosunkowo wąskiej. Dla palmy należy wybrać odpowiednie stanowisko. Światło powinno być rozproszone, a optymalna temperatura przy uprawie palmy wynosi 22 stopnie Celsjusza. Warto wiedzieć, że są gatunki palm, które dobrze czują się w pełnym nasłonecznieniu, a także nie znoszą przelewania. Tutaj należy wymienić przede wszystkim palmę królewską.

Jaka ziemia do palmy będzie odpowiednia?

Wiele osób zastanawia się, jaka ziemia dla palmy będzie najlepsza? Otóż należy wybrać ziemię kompostową i zmieszać ją z torfem lub ziemią liściową i piaskiem w równych proporcjach. Dla lepszej przepuszczalności podłoża można dodać do niego kermazytu. Taka ziemia jest odpowiednia dla palm Areka, natomiast w przypadku palmy królewskiej można zastosować ziemię uniwersalną zmieszaną z piaskiem lub żwirem. Oczywiście można zdecydować się także na żyzne podłoże przeznaczone do palm. W przypadku palmy kokosowej stosuje się ziemię uniwersalną, kokosową oraz perlit w równych częściach.

Palma - kwitnienie

Kwitnienie palm jest stosunkowo rzadkie, gdyż wymaga stworzenia im idealnych warunków bytowania. W przypadku, której z palm można liczyć na kwitnienie? Jeśli chcesz, aby Twoja palma zakwitła, wybierz palmę koralową. Wytwarza ona drobne, żółte kwiaty, które są zebrane w długie, rozgałęzione kwiatostany. Aby ta palma zakwitła musisz jej zapewnić odpowiednią ilość rozproszonego światła, a także temperaturę 20 stopni Celsjusza, lekko wilgotną glebę i wilgotne powietrze.

Dobrze jest postawić palmę obok naczynia z wodą albo zraszać liście co kilka dni. Oczywiście inne palmy także kwitną, ale tylko w warunkach naturalnych. Przykładowo palma sabałowa kwitnie białymi efektownymi kwiatami, tworząc smukłe kwiatostany. Z nich zawiązują się czarne owoce.

Palma - rodzaje

Warto poznać popularne rodzaje palm, ich pokrój i naturalne występowanie. Palma Areka żółtawa pochodzi z Madagaskaru. Cechuje się jasnozielonymi, pierzastymi liśćmi z żółtym żyłkowaniem. W warunkach domowych może osiągnąć 1,5 metra. Popularnym gatunkiem jest także Areka katechu, która pochodzi z Filipin. Posiada pasiaste łodygi i intensywnie zielone liście. Palma królewska znana jest również jako daktylowiec kanaryjski, czy palma kanaryjska. W warunkach naturalnych osiąga nawet 25 metrów wysokości.

W warunkach domowych wykorzystuje się palmy, które nie zdążyły jeszcze wytworzyć kłodziny, w związku z tym nie rozwijają się do takich rozmiarów, a ponadto nie kwitną i nie zawiązują owoców. Mimo to są bardzo dekoracyjne. Listwona okrągłolistna to palma, która w warunkach naturalnych występuje w Indonezji, Malezji i na Filipinach. Charakteryzuje się błyszczącymi, wachlarzowatymi liśćmi oraz ostrymi łodygami, na brzegach których znajdują się kolce. Palma kokosowa znana jest jako kokos właściwy i występuje w Azji, a także Ameryce Południowej. Uprawiana jest jako roślina użytkowa. W Europie, hodowana w doniczkach, może osiągać maksymalnie 3 metry wysokości. Ma pierzaste długie liście.

W warunkach domowych nie kwitnie i nie wytwarza owoców. Kencja pochodzi z niewielkiego archipelagu na Pacyfiku, położonego u wybrzeży Australii. Pierwsze okazy zostały znalezione na wsypie Lorda Howe. Ma piękny pokrój, ciemnozielone, pierzaste liście, osadzone na długich ogonkach. Należy do palm dość łatwych w uprawie. Palma koralowa pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W warunkach domowych może dorastać do 1,5 metra wysokości. Nazwa pochodzi od licznych owoców, które wytwarza w warunkach naturalnych.

Jak już jednak wspominaliśmy, może kwitnąć także w warunkach domowych. Waszyngtonia to doskonały wybór dla osób poszukujących palm o wachlarzowatych liściach. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Nazwa została nadana na cześć pierwszego prezydenta USA. Palma sabałowa pochodzi z suchych rejonów USA. Osiąga wysokość do 2 metrów i zdobią ją zielono-niebieskie liście.

Palma - pielęgnacja

Palma powinna być regularnie i dobrze podlewana. Poszczególne gatunki palm źle znoszą przesuszenie. Wilgotność gleby, ale i powietrza powinna być wysoka. Na brak wody palma reaguje postępującym zasychaniem liści. Dlatego w odniesieniu do palmy pielęgnacja dotyczy przede wszystkim regularnego podlewania. Ziemia w pojemniku powinna być wręcz mokra w przypadku popularnej odmiany Areka. Z kolei palma królewska wymaga podlewania dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Zbyt obfite podlewanie tej palmy skutkuje bowiem gniciem korzeni i liści.

Choć ten gatunek palmy jest wrażliwy na wilgoć w podłożu, to jednak liście palmy powinny być zraszane wodą co kilka dni, podobnie jak w przypadku palmy Areka. Od wiosny do końca lata palmę należy nawozić, stosując co 2-3 tygodnie nawóz do palm. Umiarkowanego podlewania wymaga także Listwona okrągłolistna oraz palma kokosowa. To samo dotyczy kencji i palmy koralowej. Waszyngtonię powinno się podlewać obficie, ale woda nie powinna stać w doniczce. Jeśli chodzi o palmę sabałową, to ona również nie znosi przemoczenia podłoża. Z kolei jej liście należy systematycznie zraszać, aby nie pojawiły się na nich przędziorki.

Palmy są niezwykle różnorodne i mogą pięknie prezentować się wewnątrz domu. Chcąc stworzyć sobie strefę cienia, pełną dekoracyjnych liści, warto się na nie zdecydować. Bez wątpienia sprawdzą się w przestronnych wnętrzach.
Zdjęcie: OlhaRomaniuk/Envato Elements
Autor: Justyna Kolorz