Data publikacji:

Panele podłogowe na ścianie - wady i zalety

Panele podłogowe na ścianie mogą fantastycznie odmienić pomieszczenie i nadać mu przytulny charakter, a do tego pasują do niemal każdego wnętrza. Sprawdź, jak je wybrać i zamontować, by cieszyły oko i nie stwarzały zagrożenia dla domowników.panele podłogowe na ścianie

Panele podłogowe na ścianie – zalety i wady

Do niewątpliwych zalet paneli należy efekt natychmiastowego ocieplenia i odmienienia wnętrza przy nadaniu mu odrobiny nowoczesności. Takie „deski” są też bardzo lekkie, produkuje się je w naprawdę wielu wzorach i kolorach (łatwo dobrać je zatem do różnych wnętrz), nie są drogie, a ponadto są niepalne, nietoksyczne i wytrzymałe.

Jeśli chcesz założyć panele podłogowe na ścianę, to musisz jednak znać także wady tego rozwiązania. Są to przede wszystkim pewne trudności w montażu, a także fakt, że panele nie są zbyt odporne na wilgoć. Innymi słowy – raczej nie zaleca się ich montowania w łazience.

Panele podłogowe na ścianie – do jakich wnętrz pasują?

Panele podłogowe na ścianie to jeden z nowszych trendów wnętrzarskich – wcześniej Polacy stawiali przede wszystkim na drewniane boazerie. Pytanie, czy taki dodatek naprawdę pasuje do każdego wnętrza? I w jakim pomieszczeniu można warto je założyć?

Panele zamontowane na ścianie na pewno będą świetnie prezentowały się we wnętrzach nowoczesnych – z minimalistycznymi meblami i oszczędną liczbą dodatków. Takie uzupełnienie świetnie ociepli mieszkanie i doda mu przytulności.

Nie popełnisz błędu, jeśli zamontujesz panele podłogowe na ścianie pomieszczenia urządzonego w stylu skandynawskim. Będą idealnie komponowały się z białymi meblami, zielonymi roślinami oraz surowymi tkaninami. Ostatnim ze stylów, do której idealnie pasuje ściana z paneli, jest styl rustykalny, czyli prosty i bardzo naturalny.

Jak wybrać panele podłogowe na ścianę?

Wybierając panele podłogowe, które mają zostać umieszczone na ścianie, przede wszystkim musisz skupić się na wyborze odpowiedniego wzoru oraz koloru. Najbardziej modne są te w kolorach typu „dąb rustykalny”, czyli w chłodnym odcieniu dość jasnego brązu.

Zwróć też uwagę na sposób łączenia – najłatwiej układać panele z systemem typu „click”. Nie zapominaj o ciężarze – im lżejsza będzie cała konstrukcja, tym lepiej i bezpieczniej. Tym, czym natomiast nie musisz właściwie zawracać sobie głowy, jest klasa ścieralności, bo przecież po tych panelach nikt nie będzie chodził.

Montaż paneli podłogowych na ścianie

Montaż paneli podłogowych na ścianie nie jest najprostszym zadaniem i wymaga poświęcenia czasu. Musi jednak zostać przeprowadzony prawidłowo, aby ozdoba nie stwarzała zagrożenia dla domowników.

Do montażu potrzebujesz przede wszystkim łat, czyli drewnianych listew, które będą tworzyły konstrukcję nośną. Poza tym niezbędne są uchwyty montażowe początkowe (potrzebne do przymocowania pierwszej deski) oraz uchwyty jednostronne – za ich pomocą przymocowane zostaną kolejne panele. Ostatnim, co musisz kupić, to listwy przypodłogowe (do zakrycia miejsc łączenia paneli z podłogą), a także listwy maskujące, które będą zakrywały połączenia między sufitem a deskami.

Montując panele, pamiętaj, że:

  • jeśli chcesz położyć panele poziomo, to łaty musisz przymocować pionowe (i odwrotnie),
  • przestrzeń między łatą a przylegającymi ścianami powinna wynosić około 5 cm,
  • listewki należy montować w odległości około 60 cm od siebie,
  • łaty należy przykręcać do ścian za pomocą wkrętów o odpowiedniej długości,
  • dopiero na stabilnej konstrukcji można montować już panele podłogowe – z gwarancją, że z całą pewnością żaden z nich nigdy nie spadnie.