Data modyfikacji:

Patyczak - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Patyczak to nazwa, która większości z nas kojarzy się z popularnym owadem. Tymczasem pod tą nazwą istnieje również roślina ozdobna należąca do sukulentów, która nie tylko prezentuje się niezwykle efektownie, ale również nie jest trudna w uprawie. Jeśli więc poszukujesz ciekawych roślin, które mogłyby ozdobić twój dom - z całą pewnością powinieneś się nią zainteresować.
patyczak

Przedstawiamy zasady uprawy oraz pielęgnacji patyczaka

Patyczak to roślina, która naturalnie występuje w obszarze Ameryki Środkowej oraz na Karaibach. Wędrowne ptaki przenoszące nasiona sprawiły, że roślina ta zaczęła pojawiać się również na terenie Afryki i Azji. W naszym kraju jest bardzo popularną i lubianą rośliną doniczkową. Patyczak charakteryzuje się nietypową budową. Choć jest kaktusem nie posiada kolców. Roślina zbudowana jest z licznych, cienkich pędów, które są miękkie i posiadające małe, włókniste wrostki. Patyczak występuje w wielu różnych odmianach, wśród których wymienić możemy między innymi:
  • Rhipsalis baccifera - to podstawowy, najczęściej spotykany gatunek rośliny,
  • Rhipsalis burchelli - wyróżniają go efektowne, zwisające pędy,
  • Rhipsalis heteroclada - ta odmiana patyczaka pnie się w górę,
  • Rhipsalis cereuscula - wyróżnia się różowymi kwiatami.

Kwitnienie patyczaka

Nawet jako ozdobna roślina uprawiana w warunkach domowych patyczak może zakwitnąć. Pojawiają się wówczas niewielkie, białe kwiatki, które znacząco zwiększają atrakcyjność rośliny. Po przekwitnięciu, w ich miejscu pojawiają się owoce mające postać małych, białych kulek, które mogą kojarzyć się z owocami jemioły.

Stanowisko dla patyczaka

Uprawę patyczaka należy zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska. Pamiętajmy, że jest to roślina, która w naturalnych warunkach wzrasta na gałęziach drzew, dlatego też potrzebuje miejsca, które będzie zacienione. Bezpośrednio oświetlające roślinę promienie słońca mogą poważnie jej zaszkodzić.

Nie powinna więc znajdować się bezpośrednio przy oknie. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę, co w przypadku patyczaków może być nieco kłopotliwe. Roślina lubi bowiem przebywać w od 21 do 24 stopni C w czasie dnia. Nocą temperatura powinna być jednak niższa i wynosić ok 16-21 stopni. W okresie zimowym patyczaka przenosimy do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi ok 17 stopni.

Jaka ziemia dla patyczaka?

Kolejną, bardzo ważną kwestią w uprawie patyczaka jest wybór odpowiedniego podłoża, które dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Roślina ta jest sukulentem, co oznacza, że potrzebuje przepuszczalnej gleby, w której nie będzie gromadził się nadmiar wody. Możemy więc skorzystać z gotowych mieszanek ziemi dla kaktusów. Doskonale sprawdzi się również mieszanka dla orchidei. Możemy również przygotować odpowiednie podłoże samodzielnie. W tym celu należy wykorzystać torf, piasek, oraz rozdrobnioną korę. Proporcje torfu i piasku to 2:1.

Nawadnianie i nawożenie

Patyczaki są roślinami, które lubią wilgoć. Nie dotyczy to jednak gleby a wilgotności powietrza. Jeśli zależy nam na tym, aby roślina dobrze się rozwijała warto regularnie korzystać ze spryskiwacza, którym zraszamy pędy rośliny. Możemy również postawić na nawilżacz powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.

Jeśli zaś chodzi o podlewanie podłoża, w którym rośnie patyczak powinniśmy być oszczędni. Ziemia powinna mieć możliwość przeschnięcia, dlatego też zaleca się podlewanie rośliny średnio raz w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o nawożenie rośliny w przypadku patyczaków najlepiej stosować nawozy przeznaczone dla kaktusów. Nawożenie warto przeprowadzać regularnie, najlepiej raz w miesiącu.

Warto w tym miejscu wspomnieć jednak o tym, że nawożenie przeprowadzamy jedynie wiosną i latem. Jesień i zima to czas, podczas którego roślina potrzebuje odpoczynku.

Donica dla patyczaka i przesadzanie rośliny

Rodzaj doniczki dla patyczaka powinniśmy dopasować do gatunku rośliny i sposobu jej wzrostu. Inne sprawdzą się w przypadku odmian zwisających, inne zaś jeśli pędy pną się ku górze. Najczęściej jednak pędy zwisają na dół, dlatego też warto zdecydować się na zakup donicy wiszącej, która sprawi, że patyczak będzie prezentował się niezwykle efektownie.

Co ważne, przesadzając roślinę do donicy nie powinniśmy głęboko zakopywać jej korzeni ani mocno przyklepywać ich ziemią, ponieważ patyczaki należą do epifitów i potrzebują przestronności. Jeśli posiadamy roślinę, która pnie się ku górze możemy zdecydować się na donicę w formie ozdobnego korytka.

Wówczas warto wbić w ziemię paliki lub małe pergole, które zapewnią pędom podparcie. Poruszmy również kwestię przesadzania patyczaka. Pielęgnacja roślinę nie musimy robić tego często - wystarczy raz na dwa, trzy lata. Co ważne, podczas przesadzania zmieniamy całe podłoże rośliny na nowe.

Patyczak a choroby

Wiele osób, które poszukuje dla siebie idealnych roślin doniczkowych obawia się, że wybrane przez nich gatunki będą mało odporne na pasożyty czy drobnoustroje. Czy w przypadku patyczaka obawy takie mogą się potwierdzić? Na szczęście, nie. Jest to bowiem bardzo odporna roślina, której zaszkodzić może jedynie nadmierna wilgotność lub zbyt duża ilość światła słonecznego.

Jeśli zaś chodzi o choroby pasożytnicze - uprawiając patyczaka musimy uważać na wełnowca. Jego obecność poznamy po produkowanych przez te owady niteczkach przypominających właśnie kłębki wełny. Problem wyeliminujemy jednak spłukując dokładnie pędy, jak i korzenie.
Zdjęcie: amenic181/Envato Elements
Autor: Kamila Łońska-Kępa