Data modyfikacji:

Płytki wielkoformatowe: wady i zalety dużych płytek

Płytki w rozmiarze XL to specyficzny materiał wykończeniowy - ich montaż bywa kłopotliwy i wymaga sporego doświadczenia, ale efekt wykończeniowy może być naprawdę spektakularny. Zanim zdecydujesz się na taki aranżacyjny krok, poznaj kilka najważniejszych informacji na temat płytek wielkoformatowych.
płytki wielkoformatowe
Poszukując idealnych płytek do swojego mieszkania, z reguły całą uwagę skupiamy na dostępnych wzorach i kolorach. Co ciekawe, jeśli chcesz osiągnąć nietuzinkowy efekt dekoracyjny, możesz pójść na całość z formatem kafli. Płytki wielkoformatowe to dobra alternatywa dla materiałów tradycyjnie montowanych w kuchniach czy łazienkach. Jeśli chodzi ci po głowie właśnie takie rozwiązanie, zobacz, czym charakteryzują się płytki wielkoformatowe, jakie są ich wady i zalety oraz na które modele szczególnie warto zwrócić uwagę.

Płytki wielkoformatowe, czyli jakie?

Do tego zaszczytnego grona możemy zaliczyć płytki, których krawędź boku przekracza 60 cm. W sprzedaży znajdziesz wiele modeli płytek o wymiarach 75x75 cm czy nawet 100x100 cm. Ale szczególnie duże wrażenie robią płytki wielkoformatowe 100x300 cm czy 120x240 cm. To w zasadzie sporych rozmiarów okładziny ścienne, które prezentują się na ścianie szalenie efektownie.

Płytki wielkoformatowe charakteryzują się większą grubością, niż ich odpowiedniki o tradycyjnych rozmiarach. Przekłada się to na trwałość materiału. Na rynku dostępne są zarówno płytki wielkoformatowe gresowe, jak i glazura. Te pierwsze świetnie sprawdzą się zarówno na posadzkach, jak i ścianach. Glazurę z kolei montuje się na ścianach.

Płytki wielkoformatowe – mocne i słabe strony

Zalety

  • Efekt dekoracyjny – płytki w rozmiarze XL wyglądają bardzo elegancko. Płaszczyzna wykończona przy ich użyciu prezentuje się bardziej minimalistycznie, niż w przypadku odpowiedników o tradycyjnych rozmiarach.
  • Możliwość niemal całkowitego wyeliminowania fug – płytki wielkoformatowe dostępne są w wydaniu z rektyfikowanymi krawędziami, co pozwala na ułożenie ich w taki sposób, aby między kolejnymi okładzinami znajdowały się minimalne szczeliny. Wielu producentów przekonuje, że ich produkty można układać w bezspoinowy sposób, chociaż w praktyce warto zachować przynajmniej 1,5 mm szczelin, które będą pełnić funkcję dylatacji.

Wady

  • Skomplikowany montaż – precyzyjne osadzenie płytek tego typu na ścianie czy podłodze wymaga doświadczenia i zaangażowania przynajmniej dwóch osób. W pojedynkę osadzenie płytek o naprawdę dużych rozmiarach może okazać się niemożliwe.
  • Konieczność idealnego wyrównania podłoża – ściana czy posadzka, na której osadzone zostaną płytki wielkoformatowe wymaga bardzo dokładnego przygotowania. Na podłożu nie powinny występować nierówności, ponieważ mogą sprawić, że precyzyjny montaż płytek będzie utrudniony.
  • Płytki wielkoformatowe są ciężkie – duży rozmiar i większa grubość materiału sprawiają, że jest on znacznie cięższy, niż zwykłe płytki, co dodatkowo utrudnia transport i montaż płytek.
  • Wysoki koszt zakupu – zakup metra kwadratowego płytek wielkoformatowych to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Szczególnie kosztowne są modele w największych formatach, czyli np. płytki wielkoformatowe 120x240 cm.


Przeczytaj także: Płytki do małej łazienki. Które wybrać?

Gdzie pasują płytki wielkoformatowe?

Płytki tego typu świetnie sprawdzą się w stylizacji kuchni czy łazienki. W tym pierwszym pomieszczeniu szczególnie ciekawy efekt można uzyskać, układając wielkoformatowe płytki o minimalistycznym wzornictwie na ścianie. Niemal niewidoczne fugi sprawią, że płaszczyzna stanie się eleganckim tłem dla reszty aranżacji.

Płytki tego typu prezentują się znakomicie we wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym stylu, w których nie brakuje minimalistycznych rozwiązań. Płytki wielkoformatowe z praktycznie niewidocznymi fugami dobrze wpisują się w taką estetykę.

Modne modele płytek wielkoformatowych

  • Marmurowy wzór – białe płytki wielkoformatowe z wyraźnie zarysowanym marmurowym wzorem to sprawdzony przepis na elegancką aranżację. Można je zamontować zarówno w kuchni nad blatem, jak i na ścianach w łazience. Do płytek tego typu znakomicie pasują dodatki w kolorze czarnym lub złotym oraz minimalistyczne elementy wystroju.
  • Betonowe – płytki wielkoformatowe wykonane z betonu architektonicznego nadadzą stylizacji industrialnego charakteru. W sprzedaży dostępne są najróżniejsze modele, zarówno te zupełnie minimalistyczne, jak i płytki o wyraźnie zarysowanej strukturze betonu, która prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Do płytek o takiej estetyce pasują meble w kolorze naturalnego drewna oraz czarna armatura – w takim wydaniu aranżacja nabierze klimatu rodem z pofabrycznego loftu.
  • Drewnopodobne – płytki drewnopodobne są szalenie popularne od lat i stanowią doskonałą alternatywę dla naturalnego materiału w pomieszczeniach wilgotnych, czyli łazienkach i kuchniach. Materiał wielkoformatowy o strukturze przypominającej drewno wyróżnia się dodatkowo specyficznym wymiarem – płytki tego typu mogą imitować długie deski podłogowe, co da wyjątkowy efekt – wytrzymała podłoga, która do złudzenia przypomina drewno.
  • W stylu wabi-sabi – płytki utrzymane w estetyce japońskiego wabi-sabi przypominają spękane ściany lub powierzchnie pokryte rdzą. Płytki tego typu wyglądają niesztampowo i doskonale pasują do wnętrz industrialnych lub nowoczesnych.
Płytki wielkoformatowe mogą być dobrą alternatywą dla klasycznych odpowiedników. Dadzą niesztampowy efekt dekoracyjny, ale jeśli całość ma wyglądać naprawdę znakomicie, zadbaj o zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy wykończeniowej, która ma doświadczenie w pracach z materiałem tego typu.



Przeczytaj także:

  1. Czym zakryć stare płytki w kuchni?
  2. Jakie płytki antypoślizgowe kupić?
  3. Płytki heksagony - gdzie pasują i z czym je zestawić?