Data modyfikacji:

Podłączenie indukcji: o czym należy pamiętać? Poradnik, jak podłączyć indukcję


Płyta indukcyjna to jedno z najlepszych rozwiązań, kiedy poszukujemy nowego urządzenia do gotowania i przyrządzania posiłków. Choć schemat montażu i podłączenia indukcji nie jest trudny, warto kierować się kilkoma wskazówkami, które zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz późniejszą satysfakcję z korzystania ze sprzętu. Jak wykonać podłączenie indukcji?
indukcja

Podłączenie płyty indukcyjnej - podstawowe zasady bezpieczeństwa


Płyta indukcyjna to jedno z tych urządzeń AGD, które realnie pobiera najwięcej energii elektrycznej przy działaniu. Co do zasady, choć indukcja to nowoczesna, energooszczędna technologia, obciążenie instalacji zależy bezpośrednio od liczby uruchomionych stanowisk grzewczych. Dlatego też podłączenie płyty indukcyjnej powinno być poprzedzone analizą obecnej instalacji elektrycznej, jaka znajduje się w domu oraz przestudiowaniem zaleceń producenta, który w precyzyjny sposób określił optymalny sposób podłączenia urządzenia AGD do prądu.

Warto pamiętać, że jakiekolwiek działania wykonywane przez nas w obszarze elektryki powinny być poprzedzone odłączeniem źródła zasilania ogólnego. Taka dobra praktyka jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Płyta indukcyjna może zostać podłączona w dwojaki sposób - do zasilania jednofazowego 230 V lub do zasilania trójfazowego 400 V. Poniżej przedstawiamy charakterystykę obu wariantów. 

Podłączenie indukcji do zasilania jednofazowego


Podłączenie płyty indukcyjnej do sieci jednofazowej 230 V jest jak najbardziej możliwe, choć warto pamiętać, że w tym wariancie istnieje spore ryzyko nadmiernego obciążania instalacji elektrycznej. Jak zatem zaradzić tej komplikacji? Z reguły wystarczające jest utworzenie dodatkowego, odrębnego przewodu, który będzie dedykowany jedynie naszej płycie indukcyjnej, co zmniejszy ryzyko przepięcia czy słabej wydajności urządzenia.

Informacje o sposobie prawidłowego podłączenia płyty indukcyjnej do zasilania jednofazowego znajdziemy w instrukcji producenta. W zależności od typu naszej płyty, z kabla zasilającego powinny wystawać trzy lub pięć kabli. Taką płytę najlepiej jest właśnie montować „na sztywno” do instalacji. Jeśli płyta jest zakończona tradycyjną wtyczką, możemy być pewni, że nie jest to płyta o wysokiej mocy. 

Podłączenie indukcji do zasilania trójfazowego


Podłączenie płyty indukcyjnej do zasilania trójfazowego 400 V jest znacznie bardziej optymalne pod względem obciążeniowym instalacji elektrycznej, jednak może wiązać się ze skomplikowanym procesem podłączeniu, któremu osoby niezaznajomione z obszarem elektryki mogą nie podołać.

W podłączeniu płyty do zasilania 400 V bardzo ważne jest odpowiednie zastosowanie pięciu przewodów oraz podpięcie kabli. To właśnie przy procesie podłączania płyty do takiego źródła zasilania niesamowicie ważne jest, by odłączyć główne źródło zasilania. Co więcej, schemat prawidłowego podłączenia jest dostępny w instrukcji obsługi, choć wielu producentów zastrzega, by tego typu instalacje wykonywały jedynie osoby z uprawnieniami elektrycznymi. Jest to istotna informacja, gdyż zgodnie z obowiązującym regulaminem stosowanym przez wszystkich największych producentów sprzętów AGD, samodzielne podłączenie indukcji bez wspomnianych uprawnień jest jednoznaczne z utratą gwarancji na sprzęt. 

Nie jesteś pewien, jak podłączyć płytę indukcyjną? Zwróć się do elektryka


Choć montaż płyty do zasilania jednofazowego nie jest dużym wyzwaniem, to jednak może okazać się to zbyt trudne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z takim typem podłączenia. Jeśli jesteśmy w gronie osób, które wolą mieć pewność prawidłowego podłączenia, warto zastanowić się nad wynajęciem usługi elektryka.

Elektryk wprawdzie wygeneruje dodatkowe koszty, ale to nic w porównaniu z ryzykiem złego podłączenia i znacznie poważniejszych kosztów, które mogą nas czekać w przypadku uszkodzenia nowego urządzenia i awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej już wspomniano o tym, jak istotna jest usługa elektryka przy procesie podłączania płyty indukcyjnej, jeśli pomyślimy o gwarancji na płytę indukcyjną. 

Dodatkowe informacje o montażu płyty indukcyjnej


Pamiętajmy, że w procesie uruchamiania płyty indukcyjnej, równie ważne, co podłączenie jej do instalacji elektrycznej, jest odpowiednie zamontowanie urządzenia na naszym blacie kuchennym. Blat powinien być równy, mieć odpowiednią grubość oraz szerokość i długość. Warto zweryfikować, czy zastosowany w naszej kuchni blat kuchenny nadaje się do montażu płyty indukcyjnej. Dlaczego warto to zrobić? Ze względu na ciepło, które wytwarza taka płyta. Blat z reguły powinien mieć wysoką odporność termiczną, co sprzyja montażowi takiego urządzenia.

W instrukcji producenta znajdziemy szczegółowe wskazówki na temat rozmiaru otworu, który powinien zostać przez nas wykonany oraz sposoby na prawidłowe zabezpieczenie urządzenia przed wilgocią. Tradycyjnie, jeśli nie jesteśmy sprawni w majsterkowaniu i pracach montażowych, wstawienie płyty powinno być wykonane przez profesjonalistę który zrobi to szybko i dobrze. 

Płyta indukcyjna - gwarancja najwyższej jakości gotowania


Płyta indukcyjna jest coraz popularniejszym urządzeniem, które zaskarbiło sobie sympatie konsumentów z wielu powodów. Przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do kuchenek elektrycznych czy gazowych płyta indukcyjna nie wytwarza niebezpiecznego dla dzieci gorąca, które może okazać się źródłem poważnych obrażeń ciała.

Płyta indukcyjna jest dodatkowo znacznie wydajniejsza niż zwykła płyta elektryczna. Ze względu na bardzo szybkie tempo nagrzewania, cały proces gotowania trwa krócej, co wpływa wyraźnie na niższe rachunki za elektryczność. Ostatnią, lecz nie mniej ważną cechą płyt indukcyjnych jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Wystarczy przetrzeć powierzchnię płyty mokrą szmatką, a wszystkie zanieczyszczenia szybko zostaną usunięte. 
Autor: Norbert Rukowski