Coraz częściej doceniamy te niepozorne kilka metrów kwadratowych, na których możemy zrelaksować się po trudnym dniu i w pięknym otoczeniu wypić aromatyczną kawę. Aby jednak balkon rzeczywiście cieszył oko i stał się miejscem do odpoczynku, musi być odpowiednio zaaranżowany – czyli między innymi trzeba wybrać odpowiednią podłogę na balkon. Zobacz, jaka podłoga na balkon sprawdzi się najlepiej.
Zanim zadecydujemy, co położyć na podłogę na balkonie, warto poświęcić sprawie kilka chwil i przeanalizować dokładnie wszystkie korzyści, jakie dają nam poszczególne opcje. Pamiętajmy, że wymienianie podłogi na balkonie jest nie tylko pracochłonne, ale i dość drogie – kupowanie pod wpływem impulsu może zatem okazać się dla nas niekorzystne.
Jaka podłoga na balkon będzie cieszyła przez kilka, a nawet kilkanaście lat? Przede wszystkim taka, która będzie dopasowana do naszych finansów, potrzeb i czasu – nie zawsze przecież mamy czas na regularną jej pielęgnację. Oto kilka najpopularniejszych rozwiązań.
Bardzo popularnym od kilku lat sposobem na wykończenie podłogi na balkonie jest położenie na niej desek tarasowych. Wykonane są z tworzyw sztucznych (na przykład z polietylenu) oraz z kompozytu włókien drewnianych.
Ich największa zaleta to świetny wygląd – deski kompozytowe bardzo przypominają prawdziwe, egzotyczne drewno, przy czym są o wiele bardziej trwałe, łatwo się je montuje i bez trudu czyści. Aby tego typu podłoga na balkonie długo cieszyła nasze oczy, wystarczy tylko raz na jakiś czas przemyć ją wodą z detergentami.
Jeżeli nie lubisz ustępstw i różnego typu imitacji albo zwyczajnie uwielbiasz prawdziwe drewno, to sprawa jest jasna – postaw na naturalne wykończenie. Najbardziej trwała, drewniana podłoga na balkon będzie wykonana albo z modrzewia bądź dębu, albo z egzotycznych materiałów, czyli z bangkirai, ipe, tek czy merbau. Jeśli zależy nam na jak najtrwalszym wykończeniu, to powinny być to gatunki z drugiej grupy – miejmy jednak na uwadze, że zapłacimy za nie znacznie więcej.
Warto pamiętać, że tego typu podłoga balkonowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Choć część producentów impregnuje już deski przed sprzedażą, to zabieg ten należy powtórzyć od razu po ich położeniu na balkonowej podłodze, a następnie robić to co sześć miesięcy. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, piękne, drogie drewno szybko straci swój ciepły kolor i zszarzeje.
Wiele osób zastanawiających się, co dać na podłogę na balkonie, ostatecznie wybiera płytki ceramiczne – to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Ich olbrzymią zaletą jest wyjątkowa trwałość. Jeżeli tylko zostaną dobrze dobrane, to mogą zdobić balkon nawet przez kilkadziesiąt lat.
Przy zakupie płyt ceramicznych na balkon należy uwzględnić kilka ważnych aspektów. Pierwszym będzie nasiąkliwość – nie może ona wynosić więcej niż 3%, ponieważ wówczas płytki mogą nie wytrzymać zimowych temperatur (pod względem niskiej nasiąkliwości najlepiej sprawdzą się płyty gresowe).
Zwróćmy też uwagę na antypoślizgowość – podłoga na balkonie nie może być śliska, bo może to skutkować groźnym upadkiem. Cecha ta oznaczona jest na produkcie symbolem „R” – im wyższe „R”, tym bardziej antypoślizgowa będzie podłoga na balkonie.
Ponadto ważnym parametrem jest ścieralność, która tym wypadku powinna mieć klasę IV lub nawet V – zapobiegnie to zniszczeniu podłogi piaskiem czy ziemią.
Jeżeli nie wiemy, co dać na podłogę na balkon w bloku, a preferujemy styl nowoczesny i minimalistyczny, to dobrym pomysłem jest wybór płyt betonowych. Są antypoślizgowe, bardzo trwałe (mogą służyć nam nawet kilkanaście lat), a do tego świetnie imitują naturalne materiały – choćby takie jak granit, marmur czy piaskowiec. Przy wyborze warto jedynie pamiętać, że płyty betonowe przeznaczone na balkon powinny mieć co najmniej 4 cm grubości.
To jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań, które często wybierane jest przez rodziców małych dzieci. Największą zaletą takiego wykończenia jest jego miękkość oraz elastyczność – jeśli więc nawet maluch przewróci się i upadnie na taką podłogę, z pewnością nie stanie mu się krzywda.
Dodatkowym atutem płyt gumowych jest ich niezwykle prosty montaż oraz brak konieczności jakiejkolwiek impregnacji – wystarczy tylko raz na jakiś czas przemyć je wodą z płynem. Jeżeli więc mamy dzieci i ich komfort jest dla nas najważniejszy, to nie musimy się już zastanawiać, co położyć na podłogę na balkonie – tanie i praktyczne rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.
Sztuczna trawa wielu osobom kojarzy się wciąż z twardą, sztucznie wyglądającą „szczotką” o krótkim włosiu. Warto zatem wiedzieć, że na przestrzeni lat produkty te bardzo się zmieniły. Obecnie produkowane sztuczne trawy doskonale imitują te prawdziwe – są dłuższe, miękkie w dotyku i mają „pożółkłe” źdźbła, które dodają jej autentyczności.
Taka podłoga na balkonie na pewno się sprawdzi, jeśli zależy nam na miękkim wykończeniu, bezpiecznym dla dzieci i komfortowym dla gołych stóp. Warto nadmienić, że obecnie produkowane sztuczne trawy na balkon mają specjalny system odprowadzania wody, dzięki temu nawet po kilku latach użytkowania pod spodem nie tworzy się grzyb.
Produkty te są również odporne na promienie UV oraz na niskie temperatury. Jedyną ich wadą może być dość wysoka cena – zwłaszcza w przypadku bardzo realistycznych modeli.
Autor: R. Wojtaś