Data publikacji:

Rabata z hortensjami: jakie stanowisko wybrać i jak pielęgnować?

Hortensja to przepiękny gatunek niewysokich krzewów, który przywędrował do nas z Azji, a dokładniej z Chin, Korei i Japonii. Rabata z hortensjami o obficie kwitnących kwiatostanach to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Jak pielęgnować te niezwykłe rośliny, aby zachwycały nas barwami swoich kwiatów od czerwca aż do sierpnia? Dowiedz się z naszego artykułu.
rabata z hortensjami

Rabata z hortensjami

Obficie kwitnące przez całe lato hortensje to niezwykła dekoracja ogrodu, tarasu, a nawet balkonu. Ze względu na swój niezwykły urok, warto zdecydować się na całą rabatę z hortensjami. Dlaczego? Posiadają one przepiękne kuliste lub stożkowe kwiatostany o barwie białej, różowej i niebieskiej. Jednak co ciekawe, kolor kwiatów hortensji zależny jest od odczynu gleby, w której rośnie. Ów gatunek zakwitnie na niebiesko jeśli zapewni się mu kwaśne podłoże. Natomiast, aby uzyskać różowy kolor - należy zapewnić roślinie zasadowy odczyn gleby. Aby uzyskać błękitny odcień, ziemia powinna zawierać dużą dawkę potasu i siarczanu amonu. By otrzymać różowe wybarwienie - należy dodać wapń oraz magnez. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie odpowiednich mieszanek, warto zakupić nawóz, który odpowiedzialny jest za nadanie właściwego koloru kwiatostanów hortensji. Co ciekawe, biała barwa kwiatów nie jest uzależniona od pH gleby, a od gatunku rośliny.

Rabata z hortensjami - jakie stanowisko wybrać i jak pielęgnować?

Jakie oczekiwania pielęgnacyjne posiada rabata z hortensjami? Jest to uzależnione od gatunku, z jakim mamy do czynienia. Najczęściej uprawiane gatunki w Polsce to: hortensja bukietowa, hortensja ogrodowa, hortensja pnąca. Czym charakteryzuje się każdy z tych gatunków oraz jak go pielęgnować? Sprawdź poniżej.

Hortensja ogrodowa

Jest to najpopularniejszy gatunek pnącza z rodziny hortensjowatych. Dorasta on do wysokości 1,5 - 2 metrów. Kwiatostany hortensji ogrodowej składają się wyłącznie z kwiatów płonnych. Najczęściej kwiaty zebrane są w kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona. Co znaczące, rabata z hortensjami ogrodowymi kwitnie na pędach zeszłorocznych. W związku z tym należy chronić je podczas silniejszych mrozów oraz uważać na pędy przy usuwaniu przyschniętych kwiatostanów. Ten gatunek preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie lekki cień. Hortensje ogrodowe powinny być także osłonięte od intensywnego wiatru. W przypadku hortensji ogrodowej ważne jest regularne podlewanie, aby nie dopuścić do przeschnięcia ziemi, co może spowodować spadek kondycji rośliny, a w efekcie ustanie kwitnienia. Preferuje ona glebę żyzną, przepuszczalną oraz próchniczną.

Hortensja bukietowa

Rabata z hortensjami bukietowymi charakteryzuje się dużymi, jajowatymi liśćmi o ostrym zakończeniu, które zrzuca zimą oraz stożkowymi, wiechowatymi kwiatostanami. Co istotne, kwiaty płonne są większe i bardziej okazałe od kwiatów płodnych rośliny. Hortensja bukietowa może osiągać wysokość nawet 4 metrów (wiekowe rabaty). W odróżnieniu od hortensji ogrodowej, może być ona hodowana na zacienionych stanowiskach. Hortensja bukietowa powinna być regularnie podlewana, gdyż bardzo lubi środowisko wilgotne, jednak jest odporna na chwilowe susze. Hortensja bukietowa potrzebuje żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej gleby.

Hortensja pnąca

W Europie nie jest tak spopularyzowana, jak hortensja ogrodowa czy bukietowa. Hortensja pnąca posiada korzenie przybyszowe, za których pomocą pnie się po pniach, pergolach czy ścianach. Z tego powodu jest doskonałą alternatywą dla różnego rodzaju bluszczy. Liście tej hortensji mogą być zarówno owalne, jak i jajowate. Charakteryzuje je ząbkowany brzeg. Kwiaty hortensji pnącej są białe, zebrane w niewielkie, płaskie kwiatostany. Preferuje stanowiska zacienione, zaciszne oraz glebę o lekkim zakwaszeniu, która powinna być żyzna i próchniczna. Jest to hortensja najbardziej odporna na mróz, która wymaga jednak wysokiej wilgotności powietrza.

Jak dbać o prawidłowy wzrost rośliny oraz bogate kwitnienie? W przypadku pielęgnacji każdego gatunku hortensji, przydatny będzie kompost, ściółkowanie korą oraz nawozy. Roślina powinna być regularnie zasilana w składniki odżywcze od wiosny do końca lata. W ofercie sklepów ogrodniczych znaleźć można także ziemie przeznaczone specjalnie dla hortensji, które zawierają odpowiednie dawki mikro- i makroelementów.

Rabata z hortensjami i trawami lub innymi roślinami – pomysły

Rabata z hortensjami prezentuje się doskonale solo, jednak będzie wyglądać także doskonale w towarzystwie traw, iglaków czy roślin bylinowych. Poniżej sprawdzisz nasze propozycje aranżacji rabat z hortensjami.
  • Rabata z różami i hortensjami - w przypadku łączenia ze sobą dwóch gatunków (lub więcej) roślin, warto zwrócić uwagę na to, aby posiadały one podobne potrzeby względem stanowiska i pielęgnacji. Idealnym wyborem na słoneczne miejsce będzie hortensja ogrodowa oraz róże, które uwielbiają być skąpane w słońcu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby rośliny były zasadzone kaskadowo. Przy czym hortensje powinny być posadzone w drugim rzędzie, aby nie zasłaniały róż.
  • Rabata z hortensjami i iglakami - jest to także sprawdzony duet. Rabata z iglakami i hortensjami powinna być sadzona sekwencyjnie, a więc gatunki powinny być umieszczane w ziemi na zmianę, w odpowiednich odległościach (zależnych od gatunku iglaków). Takie połączenie sprawdzi się doskonale jako nasadzenie wzdłuż ogrodzenia.
  • Rabata bylinowa z hortensjami - dobrym wyborem będzie połączenie hortensji z innymi roślinami wieloletnimi, tworząc tym samym wielobarwne rabaty. Hortensje dobrze prezentują się w towarzystwie zawilców, funkii czy piwonii.
  • Rabata z hortensjami bukietowymi i trawami - jeśli obfite kwiatostany hortensji chcemy zrównoważyć zielenią, warto postawić na ozdobne trawy: śmiałka darniowego czy kostrzew.
Autor: Katarzyna Pyrek