Hortensja ogrodowa
Jest to najpopularniejszy gatunek pnącza z rodziny hortensjowatych. Dorasta on do wysokości 1,5 - 2 metrów. Kwiatostany hortensji ogrodowej składają się wyłącznie z kwiatów płonnych. Najczęściej kwiaty zebrane są w kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona. Co znaczące, rabata z hortensjami ogrodowymi kwitnie na pędach zeszłorocznych.
W związku z tym należy chronić je podczas silniejszych mrozów oraz uważać na pędy przy usuwaniu przyschniętych kwiatostanów. Ten gatunek preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie lekki cień. Hortensje ogrodowe powinny być także osłonięte od intensywnego wiatru. W przypadku hortensji ogrodowej ważne jest regularne podlewanie, aby nie dopuścić do przeschnięcia ziemi, co może spowodować spadek kondycji rośliny, a w efekcie ustanie kwitnienia. Preferuje ona glebę żyzną, przepuszczalną oraz próchniczną.
Hortensja bukietowa
Rabata z hortensjami bukietowymi charakteryzuje się dużymi, jajowatymi liśćmi o ostrym zakończeniu, które zrzuca zimą oraz stożkowymi, wiechowatymi kwiatostanami. Co istotne, kwiaty płonne są większe i bardziej okazałe od kwiatów płodnych rośliny. Hortensja bukietowa może osiągać wysokość nawet 4 metrów (wiekowe rabaty). W odróżnieniu od hortensji ogrodowej, może być ona hodowana na zacienionych stanowiskach.
Hortensja bukietowa powinna być regularnie podlewana, gdyż bardzo lubi środowisko wilgotne, jednak jest odporna na chwilowe susze. Hortensja bukietowa potrzebuje żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej gleby.
Hortensja pnąca
W Europie nie jest tak spopularyzowana, jak hortensja ogrodowa czy bukietowa.
Hortensja pnąca posiada korzenie przybyszowe, za których pomocą pnie się po pniach, pergolach czy ścianach. Z tego powodu jest doskonałą alternatywą dla różnego rodzaju bluszczy. Liście tej hortensji mogą być zarówno owalne, jak i jajowate. Charakteryzuje je ząbkowany brzeg. Kwiaty hortensji pnącej są białe, zebrane w niewielkie, płaskie kwiatostany. Preferuje stanowiska zacienione, zaciszne oraz glebę o lekkim zakwaszeniu, która powinna być żyzna i próchniczna. Jest to hortensja najbardziej odporna na mróz, która wymaga jednak wysokiej wilgotności powietrza.
Jak dbać o prawidłowy wzrost rośliny oraz bogate kwitnienie? W przypadku pielęgnacji każdego gatunku hortensji, przydatny będzie kompost, ściółkowanie korą oraz nawozy. Roślina powinna być regularnie zasilana w składniki odżywcze od wiosny do końca lata. W ofercie sklepów ogrodniczych znaleźć można także ziemie przeznaczone specjalnie dla hortensji, które zawierają odpowiednie dawki mikro- i makroelementów.